Сезон “тихого полювання” грибників, що розпочався на Київщині, змусив містян згадати, наскільки забруднені сміттям ліси – і навколо столиці, і у віддалених районах. І коли наразі замість галявин з маслюками посеред оісннього лісу виявляються звалища, ті, хто їздить по гриби кожного року, констатують невтішне – природа під Києвом не тільки захаращується, а й знищується. Адже одного тільки пластику, який “очолює” сміттєву статистику, достатньо для нанесення непоправної шкоди довкіллю.
Про неприємні знахідки грибники повідомляють у “грибних спільнотах” у Facebook. Найчастіше це пластикові пляшки, одноразовий посуд, залишки будівельних матеріалів та будівельне сміття. Також звертають увагу на велику кількість викоритсаних дитячих памперсів.
Адреси називають найрізноманітніші: Макарівський район, ліси поблизу Обухова, зокрема у Нових Безрадичах, села Литвинівка у Вишгородському та Броварському районах. Як зазначають самі грибники, сміттєзвалища того чи іншого розміру наразі є у кожному приміському лісі, і чим далі від людей, тим більше він схожий на ліс, а не на околиці сміттєпереробного заводу.
Грибники скаржаться, що в деяких місцях купи пластикових пляшок, які є головною бідою, підпалюють, аби “прибратися”. І ніхто не замислюється на тим, що при горінні пластик виділяє понад 70 високотоксичних речовин. Але є й свідомі грибники, що не скаржаться, а збирають непотріб та вивозять його з лісу – такі з тихого полювання везуть корзинку грибів та кілька мішків сміття.
Де на Київщині заборонено ходити грибникам
Як розповідав Інформатор, Верховна Рада прийняла законопроєкт №9665, суттєво збільшивши штраф за самовільне збирання горіхів, ягід та грибів, з 17-21 грн одразу до 425-850 грн. Де ж саме на Київщині не можна збирати гриби і ягоди, і де є шанс отримати чималий штраф? – Головних об’єктів декілька. Це Національні природні парки “Голосіївський”, “Білоозерський” (у Бориспільському районі на Київщині), “Залісся” (північ Броварського району). Також, що логічно, не можна збирати гриби на території Чорнобильського радіаційно-біосферного заповідника – це небезпечно не лише з погляду порушення законодавства, але й для здоров’я, бо гриби накопичують радіацію.
Найголовнішим для киян з цього переліку є Голосіївський нацпарк, що почасти розташований просто на території міста – до його території, до речі, входить також Біличанський ліс. Так, за збирання грибів там цілком можна “схопити” чималий штраф. Крім того, не можна збирати гриби і ягоди у заказниках “Острів Жуків”, “Лівий берег озера Конча”, на території заказника “Романівське болото” у Святошинському районі, на островах Муромець, Ольжин і Козачий, а також у заказнику “Лівий берег озера Конча”.
Нагадаємо, восени на Київщині діє заборона на спалення сухостою і трави. Штраф за порушення цього правила складає до 30 тис. грн. Спалювання сухого листя та трави не тільки шкодить здоров’ю людей і стану довкілля, але і є прямим порушенням низки норм чинного законодавства.