Як з паралельного світу: норвезький голова МЗС обурився виступом Лаврова на Раді міністрів ОБСЄ

Виступ російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова на засіданні Ради міністрів ОБСЄ нагадував заяву з якогось паралельного всесвіту. Росія порушила усі можливі міжнародні норми. Але при цьому вона має нахабство до них апелювати, а Лавров ще й без упину бреше.

Про це заявив міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде у своєму виступі на Раді міністрів ОБСЄ, повідомив “Укрінформ”. Ейде сказав, що йому було дуже дивно слухати брехливі заяви Лаврова на засіданні міністрів.

“Було доволі дивно сидіти тут і слухати, як міністр закордонних справ РФ говорив про деякі з цих принципів, а саме – про суверенну рівність держав, невтручання у справи інших та добросовісність. Правда ж полягає в тому, що Російська Федерація порушує кожен із цих принципів. І не тільки принципи Гельсінського Заключного акта, а й Статуту ООН”, – відзначив він.

Ейде нагадав головне правило цивілізованих міжнародних відносин: ніяких вторгнень та окупацій інших країн. Необхідно поважати суверенітет. Необхідно поважати територіальну цілісність. Росія не дотримується жодної з цих елементарних норм, тому заява Лаврова звучить ніби з паралельного всесвіту та нікого не повинна вводити в оману.

“Ми, звісно, точно знаємо, що відбувається. Україна має перемогти – і переможе у цій війні. Нас багато – країн, які підтримують Україну в її героїчній боротьбі не тільки за свою незалежність, а й за принципи, які ми всі поділяємо. Після перемоги України доведеться подумати про те, як має виглядати нова повоєнна епоха”, – резюмував він.

Демарш країн під час засідання ОБСЄ

Вихід з зали під час виступу Лаврова став поширеною формою протесту на цьогорічному заході. Зокрема, аналогічним чином вчинив глава МЗС України Андрій Сибіга, який перед цим назвав російського міністра “воєнним злочинцем”. За ним залу залишили представники низки країн, включаючи Польщу, чий міністр закордонних справ Радослав Сікорський прямо заявив, що не слухатиме “брехні Лаврова про російське вторгнення в Україну”.

Під час засідання ОБСЄ польська делегація закликала не допустити використання цієї платформи для поширення російської пропаганди. Водночас організація “Репортери без кордонів” наголосила на необхідності вимагати від Росії звільнення ув’язнених журналістів. За даними правозахисників, у російських в’язницях наразі утримуються 37 журналістів, ще один перебуває під домашнім арештом, а українська журналістка Вікторія Рощина померла під вартою у РФ.

Учасники засідання підкреслили, що присутність російської делегації на міжнародному майданчику не може бути виправдана на тлі воєнних злочинів Кремля. Загалом, зустріч ОБСЄ на Мальті зібрала представників 57 країн-учасниць. Попри ордер на арешт Путіна, виданий Міжнародним кримінальним судом у березні 2023 року, Росія залишається учасницею організації. Такі дії викликають різку критику з боку України та її союзників.

Джерело