Світ вступив у третій ядерний вік, ось його ознаки

Нині, за словами голови збройних сил Великої Британії, адмірала Тоні Радакіна, світ знаходиться на порозі так званого третього ядерного віку. Він не перший, хто б’є на сполох. Останніми роками ряд аналітичних центрів вже стверджували про настання нової атомної ери. То що ж все це означає для людства, розбирався Інформатор. 

Перша ядерна ера (1945–1991)

Перший ядерний вік був по суті холодною війною, яка характеризувалася появою ядерної зброї та змаганням супердержав США та Радянського Союзу, пише IFLScience.

Ці дві наддержави, разом із кількома їхніми союзниками, захопилися швидкими ядерними розробками та накопиченням запасів. Світові ядерні арсенали зросли з приблизно трьох тисяч одиниць зброї в 1955 році до понад 60 тисяч наприкінці 1980-х років – близько 23 тисяч у США та 39 тисяч у Радянському Союзі.

Порядком дня було взаємне гарантоване знищення: ідея про те, що ядерний напад однієї країни спровокує переважний контрудар. Це призвело б до повного знищення обох сторін. Ця концепція стримувала країни від використання ядерної зброї, таким чином зберігаючи крихкий мир.

Одним із визначальних моментів Першої ядерної ери стала Кубинська ракетна криза 1962 року – 13-денне протистояння, яке почалося, коли США виявили на Кубі радянські ядерні ракети. Катастрофи вдалося уникнути завдяки угоді, згідно з якою СРСР вилучив зброю в обмін на зобов’язання США не вторгатися на Кубу та вивести американські ракети з Туреччини.

Друга ядерна епоха (1991–2020)

Радянський Союз розпався між 1989 і 1991 роками, фактично поклавши край холодній війні. Нова ера миру, чи не так. Ну, не зовсім так.

З одного боку, різко зменшився ризик ядерної війни. США та Росія скоротили свої ядерні арсенали через серію угод, таких як Договори про скорочення стратегічних озброєнь. Крім того, було заморожено випробування, розробку та розгортання нових ядерних боєприпасів.

З іншого боку, виникли нові проблеми. Країни, що розвиваються, такі як Індія, Пакистан і Північна Корея, почали випробування ядерної зброї й започаткували нову парадигму ядерної багатополярності. Новим занепокоєнням став ядерний потенціал регіональних держав “ізгоїв”, разом з терористичними угрупованнями.

Напруженість між Індією та Пакистаном підвищила ризик конфлікту між двома сусідніми ядерними державами. Тим часом Північна Корея почала ядерні випробування у 2006 році. Це створило безпрецедентну ситуацію, коли так звана держава-ізгой могла застосувати атомну зброю.

Третя ядерна ера (2020-ті — ?)

Багато хто стверджує, що світ увійшов у нову ядерну еру. Вона визначається новими технологіями, такими як штучний інтелект (ШІ) і гіперзвукова зброя. Це відновило напруженість між великими ядерними державами, такими як США, Китай і Росія.

Менші ядерні країни, такі як Ізраїль і Північна Корея, також знаходяться в епіцентрі інтенсивної геополітичної напруженості, а такі країни, як Іран, все ще прагнуть стати ядерними державами.

Водночас відбувся розрив деяких пактів часів холодної війни, які були розроблені для уникнення ядерного конфлікту. Багато країн знову почали зміцнювати свої ядерні арсенали.

“Ми знаходимося на зорі третьої ядерної ери, яка є набагато складнішою. Вона визначається розповсюдженням ядерних технологій і майже повною відсутністю архітектури безпеки, яка існувала раніше”, – переконаний вищезгаданий військовий екперт.

Він нагадав, що світ вже бачив з боку Росії шалені загрози використання тактичної ядерної зброї, широкомасштабні ядерні навчання та імітацію нападів на країни НАТО. Нарощування ядерної зброї Китаєм ставить перед США двосторонній виклик, переконаний експерт.

Неспроможність Ірану співпрацювати з Міжнародним агентством з атомної енергії викликає занепокоєння, а нестабільна поведінка та програма балістичних ракет Північної Кореї представляють регіональну та навіть глобальну загрозу, вважає адмірал.

Звичайно, неможливо сказати, як розвиватиметься далі Третя ядерна епоха, але хочеться сподіватися, що наступна ера не почнеться з тліючого кратера.

Джерело