Мумія найвідомішого фараона Стародавнього Єгипту Аменхотепа III є однією з найгірше збережених. Вчені провели реконструкцію обличчя фараона і показали, як той виглядав, пише IFLScience. Відомий під прізвиськом Чудовий, фараон Аменхотеп III керував, мабуть, найславетнішим періодом в історії Стародавнього Єгипту. Він приніс мир і процвітання імперії, коли з’явилися деякі з її найрозкішніших пам’яток.
Тепер, понад 3350 років після його смерті, стародавній правитель нарешті повернувся до свого колишнього блиску завдяки новій реконструкції його муміфікованого обличчя.
Головуючи в Єгипті трохи менше ніж 40 років під час 18-ї династії Нового царства, Аменхотеп III зійшов на трон, будучи ще дитиною. А в дорослому віці він став одним із найвідоміших людей, які коли-небудь ходили вздовж берегів Нілу.
Фараон правив приблизно між 1388 і 1351 роками до нашої ери, тож головний сегмент храму в Луксорі був побудований під його правлінням. Крім того, численні вражаючі споруди в Карнаку та Мемфісі.
Серед найбільш знакових пам’ятників, створених на честь Аменхотепа III, був його меморіальний храм у Ком-ель-Геттані, який охороняють дві величезні статуї, відомі як Колоси Мемнона.
Однак, хоча він може бути одним із найвідоміших і добре вивчених фараонів, мумія Аменхотепа III, на жаль, перебуває у жалюгідному стані. Її пошкодили розкрадачі могил і вологість протягом кількох тисячоліть.
Нарікаючи на ступінь розпаду, автори реконструкції обличчя пояснили:
“Значним чином скелетована голова не дозволяє зробити прямі висновки щодо зовнішнього вигляду обличчя людини протягом життя шляхом простого спостереження, як це робиться з для добре збережених мумій. Ще більше ускладнює проблему те, що, Аменхотеп III не був бальзамований традиційним способом. Схоже, його висушили в рідині у ванні, висадили, запечатали декількома шарами смоли і зрештою перетворили на мумію, схожу на статую”.
Щоб відтворити подобу фараона, дослідникам довелося спиратися на нотатки, зроблені австралійським анатомом Графтоном Е. Смітом. Той вперше досліджував мумію в 1905 році. Зіставивши ці дані з фотографіями тіла, вчені виявили, що Сміт неправильно записав довжину черепа, яка нібито становила 194 міліметри, тоді як насправді вона була всього 174 міліметри.
Сміт також виміряв відстань між очима Аменхотепа III, розміри його очних западин, ширину носа та багато інших ключових характеристик – усе це дозволило дослідникам побудувати точну модель черепа фараона.
Потім комп’ютерну томографію наклали, щоб визначити м’які тканини, даючи повну реконструкцію стародавнього обличчя. Реконструйоване обличчя фараона Аменхотепа III зображено на головному фото до матеріалу.
Оскільки отримана модель не включає інформацію про зачіску або колір волосся Аменхотепа III, форму його очних яблук або тон його шкіри, автори створили художнє зображення, на якому міститься повнокольорова версія фараона з відкритими очима та в одязі, який відповідає тому періоду, коли він жив.
На нашу думку, цей образ цілком відповідає людині, яку називають Чудовим.