Танки Ізраїльської армії оборони (ЦАХАЛ) сьогодні, 8 грудня, могли перетнути буферну зону на кордоні з боку Голанських висот та увійти до Сирії. Про вторгнення повідомили із посиланням на сирійські джерела. Пізніше армія Ізраїлю офіційно підтвердила розгортання своїх підрозділів у буферній зоні.
Це сталося на тлі краху режиму сирійського диктатора Башара аль-Асада після взяття повстанцями Дамаска. За непідтвердженими даними, ізраїльські війська увійшли до буферної зони в районі Кунейтри та розпочали артилерійський обстріл цього району. Від Ель-Кунейтри до Дамаску трохи більше 65 км.
Згодом Армія оборони Ізраїлю заявила, що розгорнула свої підрозділи у буферній зоні на кордоні із Сирією та в кількох “інших місцях”. Такі дії пояснили “забезпеченням безпеки ізраїльтян та громад на Голанських висотах”.
Як писав Інформатор, вранці 8 грудня сили повстанців увійшли до Дамаску. Агентство Reuters із посиланням на двох високопоставлених сирійських офіцерів повідомило, що президент країни Башар Асад залишив Дамаск у невідомому напрямку. Ще раніше з країни було евакуйовано сім’ю правителя
Прем’єр-міністр Сирії Мохаммед аль-Джалалі заявив про готовність співпрацювати з будь-яким керівництвом, “яке вибере народ” і готовий до співпраці у рамках передачі повноважень перехідному уряду, до якого можуть увійти представники опозиції.
Що відбувається у Сирії
Загострення ситуації у Сирії сталось наприкінці листопада. Повстанці почали бої 28 листопада і вже наступного дня зайшли в Алеппо. Сирійська урядова армія та російський контингент заявили про свій вихід. Згодом повстанці захопили й місто Хама. Воно мало вирішальне значення для армії Асада, але втримати його їй не вдалось. Далі було взято місто Хомс. Повстанці 8 грудня взяли Дамаск без жодних ознак розгортання армії та опинились у палаці президента. Правління президента Башара Асада “згорнулось” за 10 днів у 2024 році, після того, як його намагалися скинути з початку громадянської війни в Сирії в 2011 році.
Події у Сирії, які розвиваються блискавично, сколихнули регіон. Ліван заявив, що закриває всі свої наземні пункти пропуску на кордоні з Сирією, за винятком одного, який сполучає Бейрут з Дамаском. Також Йорданія закрила пункт перетину кордону з Сирією.