Як по хвосту кішки зрозуміти, що вона хоче

Котячий хвіст – невіддільна частина котика. Але що означають різні положення і рухи котячого хвоста – від піднятого до опущеного? Експерти з поведінки кішок сходяться на думці, що кішки використовують свої хвости як частину ширшої системи мови тіла. Зокрема для передачі своїх емоцій.

Кішки покладаються на свої очі, вуха, тіло і хвіст, щоб висловлювати страх, гнів, радість, задоволення і цікавість, пише Live Science. Хвіст кішки надзвичайно гнучкий завдяки своїй унікальній анатомії. Він складається з 18-23 невеликих кісток, відомих як хвостові хребці, які зчіплюються як ланцюг, дозволяючи хвосту рухатися в багатьох напрямках. Коли кішка відчуває емоцію, її мозок посилає сигнали м’язам хвоста через сідничний нерв або нерв, який з’єднує м’язи хвоста з центральною нервовою системою.

“Ця комунікація відбувається майже миттєво, даючи змогу кішкам рухати хвостом із блискавичною швидкістю і точністю”, – розповів Реда Мохамед, викладач анатомії тварин у Коледжі ветеринарної медицини Вашингтонського державного університету.

За словами Мікеля Дельгадо, фахівця з поведінки тварин з Університету Пердью в Індіані, спрямований догори хвіст є ознакою доброзичливого, соціального підходу. Проте піднятий вгору хвіст не універсальний. Докторське дослідження комунікації у домашніх і диких кішок показало, що, хоча дикі кішки демонструють багато з тих самих соціальних форм поведінки, що й домашні кішки, вони не використовують сигнал “хвіст догори”, який зазвичай спостерігається у домашніх кішок під час дружніх взаємодій. Це свідчить про те, що сигнал “хвіст догори”, ймовірно, розвинувся в процесі одомашнення. Також Дельгадо зазначив, що тремтячий хвіст часто є ознакою хвилювання.

“Роздутий хвіст часто є реакцією на загрозу – наприклад, на кішку на вулиці – і вважається захисною спробою здаватися більшим”, – пояснив Дельгадо.

Ця реакція схожа на ту, яку відчувають люди, коли в них з’являються мурашки у відповідь на страх. У людей є крихітні м’язи, звані arrector pili, в основі наших волосяних фолікулів, і коли ми налякані, ці м’язи скорочуються, змушуючи наше волосся вставати дибки. Аналогічно, у кішок є такі ж м’язи в основі їхніх хвостів, і коли вони відчувають загрозу, ці м’язи змушують їхній хвіст роздуватися, роблячи їх більшими та більш страхітливими.

“Опущений хвіст зазвичай асоціюється зі страхом, оскільки кішка намагається стати меншою або захистити себе”, – сказав Дельгадо.

За даними керівництва з емоцій кішок, опублікованого у 2021 році, перелякана кішка може також підтискати хвіст або обмотувати його навколо тіла. А якщо кішка плескає хвостом по землі або швидко рухає ним з боку в бік або вгору-вниз, це може бути ознакою того, що вона злиться.

“Важливо пам’ятати, що ви не можете знати, що відчуває кішка, дивлячись тільки на одну частину її тіла”, – додав Дельгадо. “Ви завжди повинні розглядати все тіло кішки, а також те, що відбувається в її оточенні”.

Крім того, кішки можуть спілкуватися за допомогою хвоста по-різному, залежно від того, чи взаємодіють вони з людьми або іншими кішками. Коли тварини спілкуються одна з одною, вони зазвичай тримають хвости опущеними та більше покладаються на вуха, щоб висловити свої почуття. Вуха, що стирчать, сигналізують про дружелюбність, тоді як притиснуті до тіла вказують на ворожість. Наближаючись до людей, кішки часто тримають хвости піднятими, особливо перед тим, як потертися об їхні ноги.

Джерело