Президент України Володимир Зеленський не планує підписувати ухвалений у липні закон, який скасовує переведення годинників. Востаннє в Україні мали зробити це вже в цю неділю, 27 жовтня. Втім, якщо підпису на документі, так і не буде, то історія з переведенням годинників продовжиться.
Про це пише BBC з посиланням на власні джерела в оточенні Зеленського. Йдеться про ініційований головою Верховної ради Русланом Стефанчуком закон про обчислення часу в Україні №4201, який скасовує сезонне переведення годинників.
Депутати підтримали законопроєкт у другому читанні 16 липня 2024 року. Документ підписав голова Верховної ради. 21 серпня його направили на підпис президенту. Однак Зеленський його досі не підписав. Як повідомив BBC Україна співрозмовник в президентській команді, цей закон так і не підпишуть.
“Не планує президент підписувати”, – каже джерело в ОП.
Інший співрозмовник у президентській фракції також запевнив BBC, що підпису не буде. А для ветування закону строки вже минули.
“Спікер (Стефанчук – ред.) це протис, це його ідея, тому щоб його не ображати, вето не буде, але і підпису не буде”, – каже співрозмовник в Раді.
За його словами, все порахували й побачили мінуси для економіки – “вилізли збитки у кілька мільярдів”. Тож за такого сценарію українці й далі будуть переходити у березні на літній, а у жовтні на зимовий час.
Як в Україні намагалися скасувати переведення стрілок годинника
Українці переводили стрілки годинника восени та навесні, починаючи з 1981 року, коли Радянський Союз вирішив запровадити переходи між літнім і зимовим часом. Ці переведення завжди припадали на вихідні, щоб дати організму час на адаптацію.
В Україні вже були спроби відмовитися від переходу на літній час. Перший серйозний намір скасувати літній час був у 2011 році, коли Партія регіонів ініціювала законопроєкт. Цей крок був частково мотивований рішенням Росії, яка також вирішила скасувати перехід на літній час. Проте, остаточне рішення не було ухвалене через позицію тодішнього голови Верховної Ради Володимира Литвина, який виступив проти переведення годинника.
Після цього до ідеї скасування переходу на літній час повернулися не швидко. У 2021 році Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №4201 “Про обчислення часу в Україні” в першому читанні. Документ отримав підтримку 277 депутатів.
Однак пізніше Кабінет Міністрів України відхилив цю ініціативу, вказуючи на необхідність подальшого обговорення й уточнень. Після цього Верховна Рада не змогла ухвалити законопроєкт №4201 у другому читанні та в цілому. За документ проголосували 212 депутатів, що було недостатньо для ухвалення. Законопроєкт був направлений на доопрацювання комітетом та повторне друге читання, яке також отримало підтримку 226 парламентарів. Ухвалили його тільки в липні 2024 року.