На автомобіль чоловіка впало дерево. Йому довелось витратити на ремонт транспортного засобу чималу суму коштів. Він вимагає від Виконавчого комітету Луцької міської ради 260 730 гривень. Про це йдеться у рішенні Луцького міськрайонного суду Волинської області, опублікованому 31 жовтня 2024 року.
7 лютого 2024 року близько 13:00 на належний чоловіку автомобіль Audi Q7 впало дерево. На місце приїхали працівники поліції, які зафіксували подію. На запит до Міської ради стосовно балансоутримувача дерева повідомили, що на вказаній території відсутні сформовані земельні ділянки в розумінні ст. 79-1 ЗК України, а саме немає встановлених меж, площі, кадастрового номера, тому територія належить до земель комунальної власності Луцької міської територіальної громади, які не надана у власність чи користування будь-яким юридичним, чи фізичним особам. Згідно з виконаним на його замовлення висновку експерта, вартість відновлювального ремонту автомобіля внаслідок падіння дерева становить 260 730 гривень.
У Виконавчому комітеті вказують, що відповідальним за охорону зелених насаджень у Луцьку є Департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради, який є одним із виконавчих органів місцевого самоврядування, окремою юридичною особою, та має відповідати за позовом. Крім того, згідно з типовими правилами благоустрою території населеного пункту, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27 листопада 2017 №310, відповідальним за утримання прилеглої території, в межах 20 метрів від межі земельної ділянки, на якій здійснюється підприємницька діяльність, є власники таких ділянок. В цьому випадку дерево знаходилося безпосередньо за парканом паркувального майданчика ТОВ «Ламікс» і саме це підприємство було зобов’язане утримувати дерево та є відповідальним за завдану шкоду. Крім того, пошкодження транспортного засобу сталося внаслідок складних погодних умов, тобто, непереборної сили.
Яким було рішення суду?
Суд частково задовольнив позов чоловіка. З Виконавчого комітету Луцької міської ради на його користь стягнуть вартість відновлювального ремонту автомобіля AUDI Q7 в розмірі 260 730 гривень, судовий збір в розмірі 2 607 гривень, а також витрати за проведення судової транспортно-товарознавчої експертизи в розмірі 3 634 гривень.
“Правилами благоустрою Луцька не передбачено обов’язку власників земельних ділянок утримувати зелені насадження, які знаходяться поза межами земельної ділянки, а тому посилання Виконавчого комітету на зобов’язання ТОВ «Ламікс» утримувати зелене насадження, яке примикає до його паркану, є помилковим. Виконавчий комітет не визначав ні балансоутримувача зеленого насадження, ні комунального підприємства міста, спеціалізованого на роботах з озеленення, за яким відповідна територія закріплена в установленому порядку, а тому саме Виконавчий комітет повинен нести відповідальність за шкоду, яка завдана позивачу. Крім того, суд відхиляє доводи Виконавчого комітету про ушкодження автомобіля позивача внаслідок непереборної сили, а саме сильного вітру, оскільки ці доводи нічим не підтверджені, окрім як власними міркуваннями представника Виконавчого комітету про силу вітру у той день та повідомлення у ЗМІ. Суд підкреслює, що тягар доведення наявності непереборної сили в цьому випадку лежить саме на відповідачеві Виконавчому комітеті, як особи, відповідальної за завдану шкоду, але таких обставин належними та допустимим доказами він не довів. До того ж з наданих фотоматеріалів видно, що дерево, яке завдало шкоди позивачу, явно ніким не утримувалося, не підрізалося у встановленому порядку, внаслідок чого і суха його частина впала на автомобіль позивача”, – наголосив суд.