НБУ дав позитивний прогноз зміни цінників на АЗС України

Попри швидке зростання цін на пальне у березні, вважає, що попри підвищення акцизів та подорожчання через вимогу додавання етанолу, ціни на АЗС зростатимуть значно повільніше, ніж прогнозувалось далі. Причина цього – зниження цін на нафту через розв’язані президентом США Дональдом Трампом торговельних війн. Про це йдеться в Інфляційному звіті НБУ за квітень 2025 року. 

“Зростання цін на пальне пришвидшилося до 9.9% р/р у березні порівняно з 4.8% р/р у грудні 2024 року. Така динаміка визначалася, зокрема, черговим етапом підвищення акцизів і високою волатильністю цін на світових сировинних ринках. Раннє потепління та початок весняно-польових робіт також дещо пожвавили попит на пальне в березні, хоча обсяги його реалізації в І кварталі 2025 року залишалися нижчими порівняно як з попереднім кварталом, так і відповідним періодом минулого року. Додатковий тиск у бік підвищення цін на пальне зумовили ефекти від березневого послаблення обмінного курсу гривні до євро”, – йдеться в документі.

Однак загалом подорожчання пального виявилося нижчим, ніж очікувалося. Цьому, зокрема, сприяли достатність запасів та оптимізація логістики імпортних постачань. Наприкінці березня роздрібні ціни на пальне знизилися слідом за гуртовими завдяки зменшенню вартості сировини.

“Параметри подальшої цінової корекції залежатимуть від динаміки світових цін, зокрема здешевлення нафти. Частково вплив цього чинника компенсуватиметься набуттям чинності вимоги щодо обов’язкового додавання біоетанолу в автомобільні бензини з 1 травня 2025 року з огляду на націнку за додавання спирту у виробників. Прогноз зростання цін на пальне в поточному році переглянутий у бік зменшення через здешевлення нафти з огляду на охолоджувальний вплив торговельних протистоянь на світову економіку та врахування часткової абсорбції продавцями підвищення акцизного навантаження за рахунок маржі. У середньостроковій перспективі зниження світових цін на нафту частково компенсуватиме подальше збільшення акцизного навантаження. Це забезпечуватиме помірні темпи зростання цін на пальне (менше 5%) на прогнозному горизонті, що стримуватиме інфляційний тиск, у тому числі за рахунок впливу на собівартість окремих товарів і транспортних послуг”, – прогнозує НБУ.

Як раніше повідомляв Інформатор, з 1 травня 2025 року в Україні починається продаж бензину з обов’язковим вмістом біоетанолу. Це передбачено змінами у законодавстві щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту, прийнятими ще торік. 

Біоетанол – це спирт, який виробляється з рослинної сировини, наприклад, кукурудзи, і додається до бензину як компонент, що знижує шкідливі викиди в атмосферу. У Європі та США такі домішки давно є нормою. Наприклад, у ЄС активно використовують марки E5 та E10, а в Бразилії біоетанол може складати до 80% у паливі. Різниця у вартості біоетанольного бензину та звичайного 95-го буде невеликою, всього 20-40 євро на тонні. У перерахунку на літр – це майже непомітні зміни.

Джерело