Штрафи за джипінг збільшили в 50 разів: Верховна Рада проголосувала за закон про захист заповідників

Верховна Рада України 29 квітня підтримала в першому читанні законопроєкт № 11309, розроблений Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, про посилення адміністративної відповідальності за правопорушення на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. Про це повідомила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук. 

Законопроєкт враховує нові екологічні обмеження, передбачені Законом №4188-IX, що забороняє проїзд механічних транспортних засобів на заповідній території. Його прийняття – послідовний крок для реалізації Закону про сувору заборону джипінгу на територіях ПЗФ. Нагадаємо, що 8 січня 2025 року Верховна Рада ухвалила Закон України №4188-IX «Про внесення змін до ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду», який суттєво обмежив можливість пересування транспортними засобами на заповідних територіях. 

Законопроєкт № 11309 передбачає суттєве, у 50 разів, підвищення штрафів за порушення правил охорони та використання заповідних територій:

  • для фізичних осіб – від 8,5 тис. до 17 тис. грн;
  • для посадових осіб – від 17 тис. до 25,5 тис. грн.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук наголосила: «Без оновлення політики штрафів є ризики, що потенційні правопорушники зможуть ігнорувати нові правила, адже сьогодні розмір штрафу для громадян становить від 153 до 408 грн, а для посадових осіб – від 255 до 510 грн. Такі суми не виконують превентивну функцію. Відповідальність за руйнування довкілля не може коштувати менше, ніж обід у кафе. Для прикладу, в 2024 році було винесено 661 протокол і накладено штрафів на суму лише 89,24 тис. грн. Але фактичні збитки природно-заповідному фонду за цей же період становили понад 430 млн грн».

Як раніше повідомляв Інформатор, законом №4188-IX передбачено заборону використання таких транспортних засобів, як джипи, квадроцикли, багі на природоохоронних територіях. Виняток становить службовий транспорт природоохоронних, правоохоронних органів і рятувальників. Відповідно до законопроєкту, залишається можливість використання транспорту у випадках, передбачених нормами чинного законодавства, а саме: на дорогах загального користування, вулицях і дорогах населених пунктів, автомобільних дорогах на приватних територіях тощо. Документ також передбачає доповнення класифікації заказників та пам’яток природи новими категоріями – “мікологічний заказник” та “мікологічна пам’ятка природи” задля поліпшення збереження рідкісних і зникаючих видів грибів.

Джерело