В Україні з 1 грудня 2024 року змінився податок на військовий збір з 1,5% до 5% на доходи фізичних осіб від продажу рухомого майна впродовж одного року: легкових автомобілів, мопедів і мотоциклів. Цю норму регулює ст. 173 Податкового кодексу України. Про це повідомили у Головному сервісному центрі МВС.
Якщо автовласник вирішив продати свій транспортний засіб впродовж одного року, він має сплатити визначений податок: продаж першого авто – 0 %; продаж другого авто – 5 % від вартості авто + військовий збір – 5%*; продаж третього і більше – 18 % від вартості авто + військовий збір – 5%*. При продажу першого, другого автобуса, вантажівки, причепа, трактора, спецтехніки та іншого рухомого майна стягується податок у розмірі 5 % і військовий збір 5 %* від оціночної вартості навіть на першу операцію в році.
При продажу третього та наступного автобуса, вантажівки, причепа, трактора, спецтехніки та іншого рухомого майна стягується податок у розмірі 18 % і військовий збір 5 %* від оціночної вартості. Для військовослужбовців ставка військового збору лишається на рівні 1,5 %. Для перереєстрації транспортного засобу на нового власника необхідно звернутися до будь-якого зручного сервісного центру МВС. Послуги надаються за талонами, що доступні через онлайн-функціонал Е-запис або в терміналі в приміщенні сервісного центру МВС.
Скільки податків заплатить ФОП у 2025 році
Раніше ми писали, що в Україні закон про рекордне підвищення податків набув чинності 1 грудня. Зміни передбачають підвищення податків для фізичних осіб та підприємців. Зокрема, підвищення військового збору збільшилось з 1,5% до 5%. Це стосується всіх, окрім військовослужбовців. Податковий консультант Михайло Смокович на своєму YouTube-каналі розповів, що ж все ж таки нам потрібно буде сплачувати у 2025 році та в кого будуть діяти пільги.
Перша група єдиного податку буде сплачувати 302,80 гривень на місяць до 20 числа кожного місяця. Також потрібно буде сплачувати 800 гривень військового збору, який розраховується, як 10% від мінімальної заробітної плати. Крім того, є єдиний соціальний внесок з розрахунку 1 760 гривень в місяць.
“Хоча ЄСВ сплачується поквартально, на квартал виходить 5 280 гривень, проте, якщо комфортно платити помісячно, можна платити помісячно. Якщо рахувати помісячно, то загальне податкове навантаження виходить 2 862,80 гривень”, – казав Смокович.
Друга група платить 1 600 гривень єдиного податку кожного місяця до 20 числа, 800 гривень – військового збору кожного місяця до 20 числа, ЄСВ – 1 760 гривень. Загалом виходить 4 160 гривень на місяць.
“Третя група платить 5% єдиного податку від доходу, військовий збір складає 1%, ЄСВ – 1 760 гривень з розрахунку на місяць”, – наголошував Смокович.
За його словами, 5% єдиного податку та 1% військового збору сплачуються по завершенню кварталу, не пізніше 10 днів з крайньої дати подачі декларації. Тобто після завершення кварталу є 40 днів для того, щоб сплатити єдиний податок та військовий збір. Бюджетом на 2025 рік скасували воєнну пільгу по ЄСВ. Однак залишається пільга для деяких підприємців, які можуть ЄСВ і далі не сплачувати:
- ФОПи, які є одночасно пенсіонерами,
- Особи з інвалідністю,
- ФОПи, які є найманими працівниками, за яких за основним місцем роботи сплачується ЄСВ не менше мінімального роботодавця,
- ФОПи на загальній системі оподаткування, які не мають доходів.
По єдиному податку мають пільгу ФОПи першої, другої групи, які зареєстровані на територіях ведення бойових дій. По військовому збору хочуть передбачити пільгу, згідно з якою ФОПи зареєстровані на території ведення бойових дій могли не сплачувати військовий збір.
“На момент знімання відео ще не було голосування, публікування змін, тому я не можу сказати на 100% діє така пільга”, – акцентував Смокович.