З 9 листопада Укренерго припиняє виплати відсотків по своїх облігаціях, спрямованих на розвиток зеленої енергетики. Це є технічним дефолтом для компанії Укренерго, яка вчасно не заплатить кредиторам. Інформатор поспілкувався з експертом Українського інституту майбутнього Андріаном Прокіпом та дізнався, чим загрожує ця ситуація для споживачів та зеленої енергетики в Україні.
Директор енергетичних програм Українського інститут майбутнього Андріан Прокіп пояснює, що сам факт тимчасового припинення виплат за “зеленими облігаціями” державної компанії “Укренерго” не матиме негативних наслідків. Єдиною проблемою може стати отримання нових великих позик цією держкомпанією, які наразі не плануються. На виробників зеленої енергії технічний дефолт в “Укренерго” ніяк не вплине. Також це не вплине і на періодичність вимкнень світла в Україні для побутових споживачів. Гроші в “Укренерго” є. Подібні історії протягом повномасштабної війни вже були з державними компаніями, і це практично не впливає на їхню діяльність.
В 2021 році “Укренерго” випустило облігації на 825 млн дол. під 6,875% річних на 5 років для часткового покриття боргів по “зеленому тарифу” – сплати виробникам альтернативної енергії. Їх скупили закордонні інвестори. У 2022 році вдалося відтермінувати виплати на 2 роки та продовжити угоду до 2028 року. Зараз наступає час виплат відсотків по цих облігаціях. За словами експерта, виплати будуть поновлені на початку 2025 року, коли “Укренерго” домовиться про нові умови. Врешті-решт компанія все одно заплатить, але меншу суму.
За словами експерта, “зелені” борги “Укренерго” були гарантовані державою – якщо б компанія по них не сплачувала, то має сплатити держава. Уряд домовився з кредиторами по суверенних боргах про зменшення ставок. Проценти по боргах “Укренерго” вийшли дорожчими, ніж нові умови, за якими Уряд домовився зі своїми кредиторами. Відповідно Уряд наполіг на тому, щоб “Укренерго” не платило кредиторам, а домовлялося про зниження відсотків за боргами – щоб ті відповідали урядовим ставкам. “Укренерго” не сплачуватиме кредиторам не тому, що не має на це достатньо коштів (по інших боргах вони сплачують), а тому що можна зробити ці виплати меншими.
“Товариство повідомило своїх партнерів та кредиторів про тимчасове зупинення здійснення платежів за зеленими облігаціями сталого розвитку, а також надало запевнення в операційній і фінансовій стійкості компанії. НЕК “Укренерго” надалі виконує свої зобов’язання та передбачені національним законодавством і Статутом Товариства операційні функції. Зокрема, що стосується поточних завдань НЕК “Укренерго” – підготовки до зими, відновлення, облаштування захисту та посилення стійкості об’єднаної енергосистеми України в умовах воєнного стану, – повідомила пресслужба “Укренерго”.
Борги перед зеленими електростанціями збільшаться
Хоча технічний дефолт в “Укренерго” не впливає на функціонування ринку зеленої енергетики в Україні, борги держави перед власниками сонячних та вітрових електростанцій зростають. У листопаді 2024 року борги держави за вироблену альтернативну енергетику через “Укренерго” перевищили 30 млрд грн та за місяць збільшилися на 1,6 млрд грн.
На тлі цих боргів 31 жовтня державі не вдалося провести аукціон, яким була гарантована держпідтримка виробнику сонячної електроенергії обсягом 11 МВт – до 9 євроцентів за 1 кВт-год енергії. Бізнесу потрібно було запустити електростанцію на правому березі Дніпра (не на тимчасово окупованих територіях), охочих до цього не знайшлося. Вочевидь, через непердбачуваність погашення боргів державою перед виробниками зеленої енергії.
Проблеми з виплатами для “зеленки” існують з 2020 року. Тоді ж був підписаний меморандум між Урядом та виробниками про скорочення ставок зеленого тарифу. Разом з тим були внесені зміни у закон про зміни на ринку зеленої енергії, згідно з якими 20% “зеленого” тарифу має покривати бюджет, а 80% – “Укренерго” завдяки тарифу на передачу електроенергії магістральними мережами, який сплачують учасники енергоринку. Ці кошти передаються держпідприємству “Гарантований покупець”, яке й розраховується за вироблену зелену енергію.
Але державний бюджет ці 20% ніколи не платив, а в “Укренерго” коштів було недостатньо через те, що встановлений НКРЕКП тариф на передачу енергії не давав необхідний обсяг коштів. Відповідно “Укренерго” бере позики, щоб гасити борги перед виробниками альтернативної енергії. Разом з тим інші енергетичні компанії мають мільярдні борги перед “Укренерго” (у червні 2024 року це було 18,2 млрд грн), яке могло б цими грошима погасити значну частину боргу перед виробниками сонячної та вітрової енергії.