Зміни клімату, які відбуваються по усьому світу вже вплинули на багато найпопулярніших культур. На думку дослідників за какао, оливками та іншими культурами прийшла також черга бананів відчути руйнівний вплив кліматичних змін. За прогнозом The Guardian, до 2080 року майже дві третини бананових плантацій у Латинській Америці та Карибському басейні можуть виявитися непридатними для вирощування цих фруктів.
За даними нового звіту Christian Aid «Сходять з розуму: як зміна клімату загрожує улюбленим фруктам світу», зростання температури, екстремальні погодні умови та шкідники, пов’язані з кліматом, завдають шкоди країнам, що вирощують банани, таким як Гватемала, Коста-Ріка та Колумбія, знижуючи врожай.
Банани є найбільш споживаним фруктом у світі та четвертою за важливістю продовольчою культурою у світі після пшениці, рису та кукурудзи. Близько 80% бананів, що вирощуються у світі, призначені для місцевого споживання, і понад 400 мільйонів людей покладаються на ці фрукти, отримуючи від 15 до 27% своїх щоденних калорій.
І все ж ця культура перебуває під загрозою через викликану діяльністю людини кліматичну кризу і становить загрозу життєво важливому джерелу продовольства та засобам для існування спільнот, які практично не зробили жодного внеску у викиди парникових газів, що сприяють глобальному потеплінню.
«Зміна клімату вбиває наш урожай. Це означає, що немає прибутку, тому що ми не можемо нічого продати. Відбувається те, що моя плантація вмирає. Тож те, що відбувається, — це смерть», — сказала дослідникам Christian Aid 53-річна Аурелія Поп Ксо, яка вирощує банани у Гватемалі.
Банани, особливо кавендіш, – чутливі фрукти. Для зростання їм потрібно діапазон температур від 15°C до 35°C і достатню кількість води, але не надто багато. Вони чутливі до шторм, через які бананова рослина може скинути листя, що значно ускладнить фотосинтез урожаю.
Хоча існують сотні сортів бананів, переважна більшість експорту припадає на сорт Кавендіш, оскільки він був обраний фруктовими конгломератами за його приємний смак, витривалість та високу врожайність. Саме відсутність генетичного розмаїття робить банани особливо вразливими до клімату, що швидко змінюється.
Кліматична криза безпосередньо шкодить умовам вирощування і сприяє поширенню грибкових захворювань, які вже знищують урожай і засоби до існування. грибок, фузаріоз тропічної раси 4, ґрунтовий мікроб, який спустошує цілі плантації кавендішу по всьому світу.
Організація Christian Aid закликає багаті країни, що забруднюють навколишнє середовище та несуть найбільшу відповідальність за кліматичну кризу, терміново відмовитися від викопного палива та виконати свої зобов’язання щодо надання фінансування, щоб допомогти громадам адаптуватися до клімату, що змінюється.
Christian Aid – це організація, яка працює для підтримки стійкого розвитку та громадянського суспільства, боротьби з бідністю та забезпечення ліквідації наслідків стихійних лих у країнах Південної Америки, Карибського басейну, Ближнього Сходу, Африки та Азії. Християнська допомога діє вже понад 65 років.