Бюджет 2025: відміна Нацкешбеку, але збільшення зарплат прокурорам

28 жовтня бюджетний комітет рекомендував до першого читання в Верховній Раді проєкт бюджету 2025 року і проект бюджетних висновків. Народні депутати розповіли, що містить документ. І піддали його нищівній критиці. 

Зменшення чорнобильських пенсій та скасування Дорожного фонду

Голова Бюджетного комітету ВР Роксолана Підласа назвала такі параметри бюджету: 

  • Усі джерела наповнення Дорожнього фонду (це 43,2 млрд грн в наступному році) спрямувати в загальний фонд бюджету – на першочергові потреби, насамперед, потреби національної безпеки та оборони.
  • Щонайменше 2 мдрд грн спрямувати на гуманітарне розмінування. 
  • Виключити пропозицію перевести рахунки в банках лікарень до Казначейства. 
  • Апарат Верховної Ради з 1 квітня 2025 року переходить в грейдову систему оплати праці. 
  • Так звана «чорнобильська пенсія»/доплата непрацюючим пенсіонерам у зоні відселення/ буде виплачуватись лише тим, хто дійсно жив в зоні відчуження з 1986 по 1993 рік (ціна питання, як вказала Підласа, виплати пенсій новим «поселенцям» – близько 15 млрд грн). 
  • Переглянути ідею запровадження у 2025 році преміювання суддів місцевих судів і відповідно переглянути видатки на їх забезпечення. 
  • Розглянути можливість виділення фінансування (4,8 млрд грн) на нові пасажирські вагони. 
  • Розглянути можливість спрямувати 4% ПДФО до бюджетів до ОТГ і одночасно відмовитись від субвенції з державного бюджету обласним бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на комунальні послуги. 
  • Визначитися щодо доцільності перерахування до державного бюджету реверсу з бюджетів органів місцевого самоврядування, тобто залишити 12,9 млрд грн бюджетам ОМС.

За словами народного депутату Ярослава Железняка, з проекту бюджету прибирають гроші на програму Національний кешбек. 

Підвищення зарплат прокурорам

«З поганого – підтримали збільшення зарплат прокурорам на 37%» – зазначив народний депутат Ярослав Железняк. Він зазначив: рішення було ухвалене «за наполяганням депутатів з профільного комітету та першого заступника Генпрокурора пана Хоменко + голови Ради прокурорів».

«Тобто правки (155, 999 та 1000) про те, щоб не підвищувати зарплати прокурорам на 3 млрд які були враховані і рекомендовані робочою групою не будуть ухвалені. По факту Комітет погодив збільшити в бюджеті прокурорам зарплати у 2025 році», — зазначив нардеп.

За словами члена Податкового комітету Ніни Южаніної, у 2025 році на зарплати прокурорів буде витрачено 13,3 мільярда гривень.

«Їх збільшать на 25% порівняно з поточним роком (додатково на 2,7 мільярди). А пропозиції щодо скорочення таких видатків не були підтримані на засіданні бюджетного комітету. І це ще не всі бюджетні сюрпризи», — підсумувала Южаніна. 

Йдеться про те, що довгий час у бюджеті на різні роки передбачали «заморожений» прожитковий мінімум в 1600 грн, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури. Але на 2025 рік уряд вирішив переглянути цей підхід – і застосувати до прокурорів той же прожитковий мінімум, що і для суддів – 2102 грн. Тобто, він буде меншим за звичайний у 3028 грн, але все ж більшим, ніж в 2024 році.

У зв’язку із тим, що для розрахунку посадових окладів прокурорам планують підвищити прожитковий мінімум з 1600 до 2102 грн, відповідно, і фінансування прокуратури пропонується збільшити на 3,56 млрд грн. При цьому, на відміну від суддів, прокурорів, податківців та митників, для НАБУ, ДБР і НАЗК оклади будуть рахувати із суми «звичайного» прожиткового мінімуму в 3028 грн. 

Збільшення фінансування Верховної ради, Офіса президента, Кабміну та БЕБ

“У той час, як Росія збільшує свої військові витрати на понад 30%, у нас фінансування Міноборони в доларовому еквіваленті навіть скорочено. І це замість того, щоб зміцнювати обороноздатність країни! Тепер, коли захисники залишаються без належної підтримки, куди ж ідуть ці гроші?” – пише народний депутат Петро Порошенко та називає статті витрат: 

  • фінансування Верховної Ради зросло на 26%,
  • Офісу Президента — на 11%,
  • Кабінету Міністрів — на майже 20%,
  • прокуратури — на понад 25%,
  • Бюро економічної безпеки на 75%.

“Також викликає занепокоєння, що величезні кошти продовжують виділяти на політичні проєкти. Наприклад, півтора мільярда гривень йде на Єдиний марафон, який перетворився на інструмент пропаганди влади”, – зазначив Петро Порошенко.

Як не дивно, критикує бюджет і очільник податкового комітету ВР Данило Гетманцев.

“Кейнсіанці в Раді вимагали підвищення зарплат вчителям і медикам. Підвищення зарплат мало б стимулювати попит і сприяти розвитку бізнесу. Ліберали натомість вимагали спрямувати кошти на підтримку бізнесу, який зростанням підвищить відрахування в бюджет, а отже зарплати вчителям і медикам. Врешті вирішили відмовити і першим, і другим — і підвищити зарплати прокурорським. Макроекономіка збагатилася новою економічною школою”, – написав він

Варто зазначити, що йдеться лише про проєкт бюджету на 2025 рік. До нього подано більше 2 тисяч поправок, тож в сесійній залі можливі зміни.

Джерело