В Україні очікується значне підвищення цін на товари через збільшення податків. За прогнозами експертів, вони можуть навіть перевищити європейські. Зміни вже помітні, але їх вплив на економіку стане відчутним згодом.
Про наслідки збільшення податків у своєму Telegram написала народна депутатка і членкиня комітету з питань фінансів, податкової й митної політики Ніна Южаніна. Вона зазначила, що цей крок був необдуманий та ефект від нього стане помітний вже незабаром. Хоча цінники вже змінюються і відбувається це майже щодня.
“І далі читаю коментарі експертів про те, що через збільшені податки ціни на українські товари стануть вищими за європейські. Думаю, ефект від непродуманого кроку побачимо вже незабаром, хоча те, як змінюються цінники, відчуваємо й так мало не щодня”, – сказала нардепка.
Южаніна додала, що прогнози стосовно інфляційних процесів відрізняються, хоча розбіжності невеликі. Так, у НБУ говорять що до кінця 2024 інфляція становитиме 9,7%, а у Мінекономіки – 9,5%. Щодо наступного року, то тут прогнози розходяться. У НБУ говорять про 6,9%, а у Мінекономіки – про 9,5%.
Нардепка назвала ці цифри смішними. На її думку, втримати інфляцію на рівні 10% та навіть менше не вийде.
Збільшення податків в Україні
Верховна Рада ухвалила історичний закон про підвищення податків 10 жовтня. За законопроєкт №11416д проголосували 247 народних депутатів. Президент України Володимир Зеленський підписав документ 28 листопада, тож з 1 грудня він набув чинності. І це умови, що закон критикує український бізнес та МВФ, а юристи Ради назвали його неконституційним.
Згідно з новим законом, встановлюються спеціальні ставки для платників єдиного податку:
- Для платників єдиного податку III групи військовий збір становитиме 1% від доходу.
- Для ФОПів на єдиному податку І, II та IV груп ставка військового збору складе 10% від розміру мінімальної заробітної плати на місяць.
- Підвищення військового збору з 1,5% до 5%, крім військових.
- Військовий збір у розмірі 1% доходу для ФОП 3 групи.
- Встановлення ставки податку на прибуток підприємств для небанківських фінансових установ на рівні 25%.
- Щомісячне подання звітності ПДФО (для економічного бронювання).
- 50% податок на прибуток банків у 2024 році.
Зазначається, що ці зміни мають на меті збільшити доходи держави та сприяти фінансуванню сектору безпеки й оборони. Згідно з проектом бюджету на 2025 рік, 141 млрд грн планується залучити саме через підвищення податків.
Раніше Інформатор писав, що підписання Зеленським бюджету на 2025 рік несе погані новини для ФОПів. Згідно із законом №2120 підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе до припинення або скасування воєнного стану в Україні та ще протягом 12 місяців. Але в прийнятому законі про Держбюджет-2025 дію цієї норми Закону про ЄСВ на 2025 рік зупинили.