Чи буде зв’язок під час блекауту: Уряд захистив менше 1% мережі Київстару від відключень світла, а Водафон лише надав на розгляд НЦУ перелік об’єктів

До списку критичних об’єктів, звільнених від відключень електроенергії, потрапило до 40 критичних вузлових майданчиків найбільшого оператора мобільного зв’язку Київстар. Другий за величиною оператор мобільного зв’язку Водафон передав на затвердження до Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ) список об’єктів, який “не охоплює тисячі базових станцій по всій країні”. Про це йдеться у публікації агентства “Інтерфакс-Україна”.

1 листопада 2024 року Кабінет міністрів додав критично важливі об’єкти операторів електронних комунікацій до переліку об’єктів, яким має бути забезпечено пріоритетне електропостачання впродовж періоду воєнного стану та шести місяців після його припинення. Київстар підтримує цю ініціативу, адже це сприятиме зростанню стійкості роботи мережі в умовах потенційних відключень.

“Згідно з постановою Уряду для Київстару кількість таких майданчиків становить до 40, що становить менше ніж 1% усієї мережі”, – повідомили у пресслужбі Київстар. 

Згідно з постановою Кабміну, список технічних засобів електронних комунікацій або споруд електронних комунікаційних мереж, які не можуть відключатися від електроенергії, формує НЦУ. Водночас у разі згоди НЦУ збільшити кількість об’єктів у списку, до безперебійного електропостачання можуть бути під’єднані лише ті з них, які мають окремий кабельний ввід.

“Для забезпечення безперебійного електропостачання таких об’єктів необхідно побудувати окремий кабельний ввід. Однак, технічна можливість побудови такого вводу існує не для всіх об’єктів мережі, що може вплинути на практичну реалізацію цієї ініціативи”, – зазначили у пресслужбі Київстар. 

У компанії повідомили, що Київстар продовжує підготовку до зимового сезону 2024-2025 років. Оператор розпочав реалізацію другої фази інвестицій, що передбачає встановлення 113 тисяч нових акумуляторів на базових станціях і 1 427 промислових генераторів. Понад 75% мережі Київстар забезпечено чотиригодинним резервним живленням, і зараз в компанії тривають роботи зі збільшення кількості базових станцій із шестигодинним резервуванням для всіх ключових сайтів.

“У разі тривалих блекаутів Київстар забезпечуватиме безперервний зв’язок упродовж щонайменше трьох діб для всіх критично важливих вузлів мережі та для більш як 2 тисяч об’єктів для функціонування економіки та системи безпеки країни, визначених уповноваженими органами державної влади в межах виконання відповідного рішення РНБО”, – додали у пресслужбі Київстар.

З 2022 року Київстар інвестував в енергонезалежність мережі понад 1,9 мільярда гривень. У Водафон повідомили, що “надали на розгляд НЦУ перелік вузлових об’єктів, які насамперед потребують стабільного енергопостачання”.

“Перелік не охоплює тисячі базових станцій по всій країні, енергонезалежність яких ми продовжуємо забезпечувати власними силами. Очікується фінальне узгодження на державному та місцевих рівнях”, – уточнили у пресслужбі “Vodafone Україна”.

Уряд змінив перелік об’єктів, до яких не будуть застосовувати графіки відключення світла

Кабінет міністрів вніс зміни до Порядку визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності. До об’єктів сил безпеки і оборони та мобільних операторів не будуть застосовувати графіки відключень світла. Про це йдеться в урядовій постанові від 1 листопада 2024 року № 1260. До переліку критично важливих об’єктів, яким повинно бути забезпечено пріоритетне електропостачання відповідно до встановленого мінімального навантаження, включені:

  • об’єкти сил безпеки і сил оборони за переліками, визначеними такими органами або центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України,
  • технічні засоби електронних комунікацій та/або споруди електронних комунікаційних мереж за переліками, визначеними Національним центром оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій.

Згідно з постановою, до критично важливих об’єктів не застосовуються графіки погодинного відключення до 1 червня 2025 року.

Джерело