Чи може НБУ контролювати інфляцію, розповів Андрій Пишний

Мета Національного банку України – зберегти контроль над інфляцією цього року, повернути її до зниження наступного року й надалі привести до цілі 5%. Інше важливе завдання НБУ – зберегти контроль над інфляційними очікуваннями. Про це в інтерв’ю УП розповів голова НБУ Андрій Пишний.

“Для цього НБУ використовує свої інструменти. По-перше, ми зберегли облікову ставку на незмінному рівні, що й надалі сприятиме захисту гривневих заощаджень від інфляції. Нині ж гривневі інструменти цей захист забезпечують”, – сказав Андрій Пишний. 

Ставки за депозитами в гривні навіть після оподаткування перевищують 10%. Ставки за гривневими ОВДП, в які також можуть вкладати кошти українці, вищі: 13 – 17,6% залежно від строків погашення, доходи з них не оподатковуються. Прогноз інфляції на кінець наступного року становить близько 7%.

Як результат, бачимо зростання вкладів українців у такі інструменти. З початку року обсяг вкладень у строкові гривневі депозити за оперативними даними зріс на 8% (або на близько 19 млрд грн), в ОВДП – на 35% (теж на близько 19 млрд грн). НБУ докладає зусиль, щоб так було й надалі.

“По-друге, НБУ утримує стійкість валютного ринку. Однак не варто плутати стійкість ринку з фіксацією курсу. Курс помірно коливатиметься в обидва боки, реагуючи на зміну ринкових умов. Це й надалі посилюватиме адаптивність валютного ринку та економіки. Водночас динаміка курсу враховуватиме завдання НБУ повернути інфляцію до цілі 5% у найближчі роки. Отже, попри очікуване зростання у найближчі місяці, інфляція залишиться контрольованою завдяки застосуванню інструментів процентної та валютно-курсової політики, а також іншим запровадженим НБУ заходам. Дієвості нашого інструментарію цілком достатньо для утримання ситуації під контролем. Це, наприклад, підтверджується досвідом подолання інфляційного сплеску 2022 року, зумовленого повномасштабним вторгнення РФ,” – сказав Андрій Пишний.

Податкова мінімізація через ФОПів – НБУ зобов’язав банки повідомляти про таких клієнтів

Національний банк надав банкам і небанківським фінансовим установам рекомендації щодо виявлення механізмів так званого «дроблення бізнесу». Застосування таких механізмів може свідчити про розроблення та використання схем з метою ухилення від сплати податків, що полягають у штучному розподілі ведення бізнесу юридичної особи через інших суб’єктів господарювання, зокрема залучення ФОПів, які мають право застосовувати спрощену систему оподаткування.

В листі Національного банку до банків, небанківських установ та банківських асоціацій міститься опис схеми податкової оптимізації. Певні ознаки можуть свідчити про зв’язки між юридичною особою та ФОП. Як зазначив Національний банк у листі, якщо за результатами аналізу є підстави вважати, що діяльність суб’єкта господарювання може бути пов’язана з ухиленням від сплати податків, фінансові установи мають повідомити Держфінмоніторинг про такі фінансові операції, а також прийняти рішення щодо подальших ділових відносин з урахуванням виявлених ризиків у порядку, визначеному законодавством у сфері фінансового моніторингу.

 

“Дотримуючись цих рекомендацій, банки та небанківські фінансові установи зможуть удосконалити свої внутрішні системи запобігання та протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та підвищити ефективність управління ризиками”, – йдеться в заяві НБУ.

Як раніше повідомляв Інформатор, за неоформлених працівників штраф складає на сьогодні — 71 000 грн. І це один з семи штрафів , про які обов’язково повинні знати ФОП. 

Джерело