До держбюджету України надійшло близько 1,4 мільярда доларів – у Мінфіні розповіли, звідки гроші

Загальний фонд Державного бюджету України у жовтні 2024 року поповнився на близько 1,4 мільярда доларів. Пільгове зовнішнє фінансування надійшло від МВФ (1,1 мільярда доларів) та Канади (300 мільйонів доларів). Про це повідомили у пресслужбі Мінфіну.

Залучені кошти від Міжнародного валютного фонду Україна отримала в результаті успішного п’ятого перегляду програми механізму розширеного фінансування (EFF). Україна виконала всі структурні маяки, які було передбачено до пʼятого перегляду, та ще два достроково.

Фінансування обсягом майже 300 мільйона доларів від Канади передбачено четвертою додатковою угодою з Урядом Канади щодо залучення відповідного кредиту. Кошти надаються на пільгових умовах: строк 10 років, процентна ставка – 1,5% річних. Пільговий період становить 4,5 роки від дати надходження коштів. Загалом у 2024 році зовнішнє фінансування сягає 25,9 мільярда доларів, із яких гранти – 6,6 мільярда доларів. А від початку повномасштабного вторгнення Україна отримала понад 99,4 мільярда доларів.

“У жовтні 2024 року до загального фонду державного бюджету України надійшло близько 1,4 мільярда доларів пільгового зовнішнього фінансування: МВФ – 1,1 мільярда доларів; Канада – 300 мільярда доларів. Міжнародна підтримка є вагомим внеском у підтримку фінансової стабільності країни в умовах воєнного стану. Залучені кошти спрямовуються на фінансування першочергових соціальних та гуманітарних видатків держбюджету”, – заявили у Мінфіні. 

Державний та гарантований державою борг України з початку 2024 року став дешевшим на понад 20%

Станом на 30 вересня 2024 року державний та гарантований державою борг України становив 6409 мільярда гривень, або 155,7 мільярда доларів, в тому числі: державний та гарантований державою зовнішній борг – 4613 мільярда гривень (72% загальної суми державного та гарантованого державою боргу), або 112,1 мільярда доларів; державний та гарантований державою внутрішній борг – 1796 мільярда гривень (28%) або 43,6 мільярда доларів. В цілому протягом 3 кварталу 2024 року загальний обсяг державного та гарантованого державою боргу України зріс у гривневому еквіваленті на 241 мільярда гривень, а в доларовому еквіваленті – на 3,5 мільярда доларів в основному внаслідок збільшення довгострокового пільгового фінансування від міжнародних партнерів, зокрема від ЄС межах фінансового інструменту Ukraine Facility. Водночас державний та гарантований державою борг України стає дешевшим та більш довгостроковим. З початку 2024 року станом на 30 вересня середньозважена його вартість скоротилася на 21,8% – з 6,24 до 4,88 відсотка. Середня строковість державного боргу складає понад 11 років. В розрізі кредиторів левову частку державного та гарантованого боргу становлять пільгові позики, одержані від міжнародних фінансових організацій (МФО) та урядів іноземних держав – 58%, випущені цінні папери на внутрішньому ринку складають 27%, випущені цінні папери на зовнішньому ринку – 12%, а позики, одержані від комерційних банків, інших фінансових установ – 3%. В розрізі валютної структури державного та гарантованого боргу частка євро – 36%, гривні – 25%, доларів – 24%, СПЗ – 11%, а в інших валютах, зокрема у фунтах стерлінгів, канадських доларах та японських єнах – 4%.

Джерело