Державний Енергоатом витратить на захист підстанцій Південноукраїнської АЕС у Миколаївській області 734,3 млн грн. Гроші дістануться фірмам, які потрапили у скандали, пов’язані з суттєвим завищенням вартості товарів під час робіт для Енергоатома. На співпраці з ними держкомпанія могла втратити десятки мільйонів гривень, але обирає таку співпрацю знову.
Елементарний захист для підстанцій Південноукраїнської АЕС почали будувати з березня 2023 року. Він може захистити об’єкти енергетики від уламків шахедів. Попри те, що над ПАЕС літають дрони та ракети, навіть ракети падали неподалік від неї, захист 2 рівня – від прямого влучання шахедів та від уламків ракет – почали створювати лише у жовтні 2024 року. Раніше ця АЕС забезпечувала електоенергією Миколаївську, Одеську, Херсонську області, тепер вона надає світло також для інших регіонів.
Хто захистить від шахедів та уламків ракет
Потужний захист підстанцій ПАЕС від шахедів та уламків ракет за 595 млн 8 тис. 950 грн зведе ПрАТ “Юженергобуд”. “Енергоатом” обрав цю компанію без проведення тендеру, але вона вже багато десятиліть співпрацює з ПАЕС. Завершити роботи мають до 25 грудня 2025 року. За цей час інфраструктура Південноукраїнської АЕС буде майже беззахисною перед ударами росіян.
ПрАТ “Юженергобуд” засноване у 1993 році у місті Южноукраїнськ (Південноукраїнськ) – там, де й знаходиться АЕС, – на основі ще радянського Управління будівництва ПАЕС, яке цю станцію і побудувало. Примітно, що з 2007 року “Юженергобуд” знаходиться у стані банкрутства за рішенням суду, але весь цей час працює. З 2013 року держкомпанії з нею уклали угоди на майже 1,58 млрд грн.
Власник – Матвій Ясеницький. За даними аналітичної платформи YouControl, у 2010-2013 роках співвласником компанії був росіянин. Ясеницький – засновник групи компаній, що займаються видобутком та реалізацією будівельного каменю, щебня, піску та будівництвом об’єктів енергетики. Раніше з діяльністю цієї групи був пов’язаний Сергій Бучко, який у 2000-х роках працював на Південноукраїнській АЕС. Директор підприємства Андрій Ніколаєнко з 2020 року є депутатом Вознесенської райради Миколаївської області від партії “Пропозиція” та невдало балотувався до обласної ради.
У вересні 2024 року стало відомо, що НАБУ підозрює, що під час добудови Ташлицької ГАЕС могли бути завищені ціни з боку посадовців “Енергоатома” та підрядника “Юженергобуд” з метою отримання неправомірної вигоди. Детективи проводили обшуки та вилучили жорсткі диски в офісі компанії та у підрозділі “Енергоатому” – “Атомпроектінжиніринг”. У колишніх менеджерів компанії Ясеницького детективи вилучили мобільні телефони.
Хто опікується елементарним захистом ПАЕС
У березні 2023 року було укладено угоду з ТОВ “Енергопромбуд” на улаштування тимчасових захисних споруд для Південноукраїнської АЕС, яка мала коштувати 31 млн 119 тис. 99 грн, а роботи мали провести до квітня, втім вони затягнулися до кінця 2023 року. Влітку 2024 року у ЗМІ з’явилася інформація, що для ПАЕС замовлять захисні споруди з мішками з піском на 20% дорожче за реальну вартість. У справу втрутилась тимчасова слідча комісія Верховної Ради. Вартість договору вдалося знизити з 31,1 млн грн до 24 млн 753 тис. 718 грн.
ТОВ “Енергопромбуд” (“ЕПБ”) існує з 2013 року та зареєстрована у місті Вознесенськ Миколаївської області.Власники – Матвій Ясеницький та Алла Трянова, яка була кандидаткою у депутати Вознесенської райради Миколаївщини від “Пропозиції” у 2020 році та є топ-менеджеркою бізнесу родини Ясеницьких.
Це також надійний підрядник “Енергоатома”, який потрапляє останнім часом у публічні скандали. У 2021 року участь у держзакупівлях принесла “Енергопромбуду” 20 млн грн, 2022-го – 156,6 млн, 2023-го – 456,5 млн грн. І всі контракти були із “Енергоатомом” або його підрозділами. У 2015 році Антимонопольний комітет штрафував “Енергопромбуд” і “Юженергобуд” за змову на тендерах “Енергоатома”. У лютому 2023 року атомники уклали з “Енергопромбудом” угоду на 335 млн грн, у якій 41 млн призначався на придбання кабелів. Як виявилося, ціна кабелів була завищена у 2,6 раза, і після публічного скандалу атомники вирішили розірвати угоду.
У липні 2023 року було підписано угоду з ТОВ “Будивельна індустрія “Катріінвестбуд” на проєктування захисних споруд для ПАЕС за 18 млн 299 тис. 443 грн. З цією ж фірмою у вересні 2023-го уклали угоди на будівництво захисту від уламків шахедів на 96 млн 258 тис. 643,50 грн, їх мали завершити до кінця 2023 року, але так поки і не завершили (судячи з документації).
ТОВ “Будівельна індустрія “Кантріінвестбуд” відповідальна за захист підстанцій і на Хмельницькій й Південноукраїнській АЕС, також займається й іншими будівельно-ремонтними роботами для Енергоатому. Компанія заснована у 2020 році у Києві. Очолює компанію з 2020 року її власник Юрій Ромашко.
До роботи з “Енергоатомом” єдиний державний контракт у “Кантріінвестбуду” – це був ремонт санвузлів у податковій в Ірпені за 256,4 тис. грн у 2021 році. Після цього “Енергоатом” чомусь обрав фірму для будівництва захисних споруд на Рівненській АЕС за 17,8 млн грн у 2023 році та згодом довірив ще багато робіт. Загалом “Кантріінвестбуд” отримала підрядів від держави на 925,77 млн грн (здебільшого – від “Енергоатома”), у т.ч. компанія займалася електромонтажними роботами в Малій академії наук, створює захист від ударів росіян в “Укрнафті”, реконструює будівлю Інституту серця у Києві.
У 2024 році тимчасова слідча комісія депутатів Верховної Ради України з’ясувала, що в угоді на будівництво Централізованого сховища ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України, яку “Енергоатом” віддав “Кантріінвестбуду”, ціна на бетон завищена у 22 рази. Збитки атомного держпідриємства на цьому контракті можуть скласти понад 25 млн грн. В “Енергоатомі” пообіцяли “ретельно перевірити вартість продукції підрядника” та “можливо, зменшити вартість” угоди.
За даними аналітичної системи YouControl, у перші 2 місяці існування власником компанії був Андрій Голубєв. Наразі він мешкає у Швейцарії та очолює лобістсько-консалтингову компанію ROI Center, яка надає послуги для українського та російського бізнесу. Також він очолює “Український центр бізнесу”, який співпрацює з державою у програмі “Велике будівництво” та позиціонує себе партнером “Київстару”, “Метінвесту”, ДТЕК, “Київміськбуду”, “Нафтогазу України”, “Епіцентру” та “Укроборонпрому”. Цікаво, що чоловік з такими ініціалами працював старшим оперуповноваженим у Києві у Державній фіскальній службі до 2020 року, а перший тендер “Кантріінвестбуду” був саме у ДФС/ДПС.
З 2021 року одноосібним власником “Кантріінвестбуд” є Юрій Ромашко. У 2020 році він балотувався до селищної ради Глевахи на Київщині від партії “Країна” (яку очолював політик Віталій Скоцик), але не став депутатом. З 2023 року йому також належить компанія БК “Альфа-Будування”, яку у 2022 році заснував Андрій Голубєв. З 2019 року Юрій Ромашко є директором та власником ТОВ “Українські енергетичні системи”, за цей час компанія отримала прибуток понад 39 млн грн, у т.ч. для Київзеленбуду на 7 млн грн займалася благоустроєм парку “Совки”.
Обстріли Південноукраїнської АЕС
19 вересня 2022 року о 00:20 російські війська здійснили ракетний обстріл промислової зони Південноукраїнської атомної електростанції. Російська ракета вибухнула за 300 метрів від ядерного реактору, де утворилася вирва діаметром 4 м та глибиною 2 м, унаслідок чого було пошкоджено будівлю АЕС, розбито понад 100 вікон, відключився один із гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, яка входить до складу Південноукраїнського енергокомплексу, та три високовольтні лінії електропередачі.
19 грудня 2022 року один з російських дронів пролетів дуже близько над реактором Південноукраїнської АЕС. 18 лютого 2023 року 2 російські крилаті ракети пролетіли критично низько над ПАЕС. Це є порушенням ядерної та радіаційної безпеки. Подібні ситуації повторюються неодноразово.
26 серпня 2024 року внаслідок масованого російського обстрілу об’єктів енергетики о 08:58 відключилися енергоблоки №1, 3 і 4 на Рівненській атомній станції. О 17:05 через коливання в національній енергосистемі, спричинені російським ударом, також відключився енергоблок №3 на Південноукраїнській АЕС. Водночас о 09:05 за східноєвропейським часом енергоблоки Південноукраїнської атомної електростанції знизили потужність до сумарного рівня 1 800 МВт. Вороги пошкодили високовольтні трансформаторні підстанції та ЛЕП, які забезпечують передачу електроенергії від електростанцій до споживачів. Це призвело до майже 2 тижнів аварійних екстрених відключень електроенергії по всій Україні. Однією з цілей росіян було створити технічну неможливість видачі потужності з атомних електростанцій.