У Мінекономіки наголошують, що сотні тисяч українців можуть навчитися новій професії коштом держави, що допоможе отримати кращу роботу. Інформатору на запит відповіли, що така можливість передбачена для частини громадян у Державній службі зайнятості, де можна отримати 30 280 грн на навчання. Як отримати такий ваучер та де можна викоритстати для свого працевлаштування – розкаже Інформатор.
Ми вже писали про те, що для зареєстрованих офіційно безробітними українцям є можливість навчитися 98 професіям (здебільшого робітничим). Навчання відбувається у Дніпрі, Івано-Франківську, Львові, Одесі, Полтаві, Рівному, Сумах, Дергачах (місто поруч з Харковом) у центрах професійно-технічної освіти залежно від обраної спеціальності коштом держави. У рамках цієї можливості громадянам навіть можуть компенсувати проїзд до місця навчання (потяг або автобус) і назад та проживання у гуртожитку.
Також у Держслужби зайнятості є й можливості навчання або перенавчання на різних спеціальностях для тих, хто не перебуває на обліку у центрах зайнятості як офіційно безробітний. Перелік закладів та спеціальностей у всіх регіонах, на які можна отримати навчання, доступний за посиланням. Серед усіх закладів освіти ті, що знаходилися на тимчасово окупованих територіях та можуть провести навчання, переїхали в інші регіони – місцезнаходження потрібно уточнювати у разі зацікавленності навчання там.
Для опанування нової професії або вдосконалення у вже наявній Служба зайнятості готова надати ваучер на 30 тис. 280 грн. Мінекономіки наразі надає ваучер через Службу зайнятості за 155 професіями та спеціальностями. Якщо навчання коштує дорожче – то потрібно буде доплатити (самостійно, коштом роботодавця або з інших джерел). Гроші на руки не видаватимуть. Якщо ваучер не використати, також не потрібно повертати за нього гроші.
Служба ваучер для підтримання конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, за робітничою професією, підготовки за спеціальністю для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра або магістра, здобутих за іншою спеціальністю, підготовки на наступному рівні освіти (крім третього (освітньо-наукового / освітньо-творчого) рівня вищої освіти), спеціалізації та підвищення кваліфікації за професіями і спеціальностями. Професійне навчання здобувачів освіти здійснюється шляхом первинної професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації, у тому числі за освітніми програмами. Професійне навчання здобувачів освіти з фаховою передвищою та вищою освітою здійснюється шляхом підвищення кваліфікації, а також підготовки або перепідготовки за робітничими професіями. Подивитися перелік закладів та спеціальностей можна за посиланням.
Для отримання ваучера заявку можна подати онлайн або особисто звернутися в найближчий центр зайнятості. У разі подання заявки онлайн, фахівець служби опрацьовує форму та зв’язується із заявником протягом 3 робочих днів з моменту заповнення та подання заявки. Ви можете подати заявку на отримання ваучера на навчання (підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації).
Хто може подати заявку
Існує декілька категорій громадян, які можуть пройти таке навчання за 30 тис. 280 грн від Служби зайнятості. Це у т.ч.:
- Громадяни старше 45 років, страховий стаж яких становить не менш як 15 років, до досягнення встановленого законодавством пенсійного віку (60 років);
- ВПО працездатного віку за відсутності підходящої роботи;
- Особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи;
- Звільнені зі служби в органах МВС, Держспецзв’язку, органів цивільного захисту, податкової міліції, БЕБ або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку зі скороченням штату або за станом здоров’я до досягнення ними пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років;
- Звільнені з військової служби, до досягнення ними пенсійного віку та за умови звернення протягом 3 років з дня звільнення;
- Особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;
- Особи, які під час воєнного стану в Україні отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових, у разі наявності відповідних рекомендацій в індивідуальному реабілітаційному плані, незалежно від встановлення їм інвалідності.
Усі охочі повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не бути зареєстрованими в службі зайнятості як безробітні. Не зможуть скористатися можливістю ті, хто не мають професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти. А ще ті, хто проходив протягом останніх 3 років перепідготовку за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття.
Також ваучер не зможуть отримати ті, хто вже отримував його раніше. За консультаціями та роз’ясненнями ви можете звернутися в найближчий центр зайнятості або до контакт-центру: у Telegram, Facebook Messenger, на “гарячу лінію” за номером: +380 (800) 600 288.
Які документи потрібні
- Заява;
- Паспорт громадянина України;
- Трудову книжку (її дублікат) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Якщо трудова книжка зберігається у роботодавця, подається її копія, засвідчена роботодавцем. У разі відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній подається довідка чи цивільно-правовий договір, що підтверджують період зайнятості особи;
- Документ про професійну (професійно-технічну) або фахову передвищу, або вищу освіту (дублікати таких документів) чи еДокумент про освіту (за наявності);
- Документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (крім осіб, які через релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України), який надається у разі відсутності в паспорті громадянина України інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- Відомості про номер довідки про взяття на облік ВПО, дату видачі та найменування органу, що її видав.
Компенсація за працевлаштування ВПО
Уряд може частково компенсувати роботодацям витрати на оплату праці ВПО. За кожного працевлаштованого з-поміж ВПО держава виплачує роботодавцю компенсацію у розмірі мінімальної заробітної плати впродовж 3 місяців, за працевлаштування ВПО з-поміж осіб з інвалідністю – впродовж 6 місяців.
Розмір компенсації, яка виплачується роботодавцю за працевлаштування людини, що отримала статус ВПО після 24 лютого 2022 року, складає зараз 8 тисяч гривень. Щоб отримати кошти, роботодавець має укласти трудовий договір (зокрема за сумісництвом), гіг-контракт з внутрішньо переміщеною особою та подати заяву на отримання компенсації через Портал Дія або в паперовій формі у центрі зайнятості разом з пакетом необхідних документів. Детальніше про це читайте тут.