Останнім часом ширяться чутки, що з 1 січня 2025 року людей з інвалідністю мобілізуватимуть через ліквідацію МСЕКів і нібито автоматичне скасування статусу інвалідності. 27 грудня Мінздрав назвав їх фейками та надав офіційну інформацію з цього приводу.
Інформація про те, що всі чоловіки з інвалідністю віком 25-60 років мають пройти переогляд щодо встановлення інвалідності, НЕ відповідає дійсності. Ця категорія людей проходитиме повторний огляд виключно у випадку, якщо протягом 2022-2024 років вони мали пройти його, але не змогли з поважних причин та відповідно до винятків у законодавстві на час воєнного стану.
І МСЕК, і експертні команди з лікарів-практиків, які їх замінять з 1 січня 2025 року, встановлюють чи скасовують інвалідність виключно на основі підстав і критеріїв, визначених у законодавстві.
“Додатково наголошуємо, що усі люди, які мають статус інвалідності, продовжують отримувати пільги, послуги, допомогу та, зокрема, відстрочку від мобілізації, на підставі висновку МСЕК протягом терміну його дії. Винятки становлять тільки незаконні рішення про встановлення інвалідності, щодо яких відкриті кримінальні справи, встановлені докази незаконності, наявні судові рішення”, – зазначили в МОЗ.
Щодо проходження повторних оглядів:
- усі, хто має обмеження повсякденного функціонування, тобто законні підстави для статусу інвалідності, проходитимуть оцінювання експертною командою лікарів-практиків у передбачений строк;
- якщо інвалідність встановлено безстроково, оцінювання проходити не обов’язково, лише за власним бажанням: усі пільги, гарантії та виплати залишаються в силі;
- якщо людина протягом 2022-2024 років мала пройти повторний огляд, але не змогла його пройти з поважних причин та відповідно до винятків, передбачених у законодавстві на час воєнного стану, то його потрібно буде пройти:
- чоловікам 25-60 років з 2 або 3 групою інвалідності – до 1 листопада 2025 року;
усім іншим пацієнтам (за винятком перелічених нижче випадків) – до 1 квітня 2026 року.
Винятки — неможливість повторного огляду з таких причин:
- люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
- пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання);
- чинні військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань – для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 днів з дати звільнення зі служби.
Що буде замість МСЕК
Міністерство соціальної політики готує реформу соціальної підтримки громадян, що зазнали травм чи хвороб, яка передбачає впровадженням нової системи соціального страхування – “єПотенціал”. Зокрема, замість МСЕК інвалідність буде встановлюватися за висновками мультидисциплінарних команд з використанням цифрових інструментів. При цьому для визначення заходів підтримки буде проводитись оцінка працездатності, тобто здатності людини повернутися до роботи і отримувати власний дохід.
Міністерство охорони здоров’я оголосило про створення альтернативи МСЕК, яку було ліквідовано через низку скандалів. Відтепер це експертні команди лікарів, які працюватимуть у 286 лікарнях по всій Україні. Заклади обирали таким чином, щоб були максимально доступними для людей.
Як повідомила пресслужбі МОЗ, опублікувавши допис у Facebook, всього створили 1348 експертних команд, в яких працюватимуть понад 4300 лікарів. І це у три рази більше, ніж було задіяно у колишній системі МСЕК.
До нових команд увійдуть лікарі за спеціалізаціями: хірургічна, травматологічна, кардіоневрологічна, психіатрична тощо. Вони оцінюватимуть функціональний стан особи, забезпечуючи експертну підтримку й перегляд рішень у разі їх оскарження пацієнтом. Перелік лікарів буде опубліковано на інформаційних ресурсах лікарень. А з закладами, де вони працюватимуть, та їх адресами можна ознайомитись на сайті МОЗ.
Ліквідація МСЕК в Україні
Медико-соціальні експертні комісії в Україні припинять своє існування з 31 грудня 2024 року. Відповідний указ підписав президент України Володимир Зеленський. Також впродовж трьох місяців перевірятимуть рішення МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям, адже виявлено ряд порушень.
І одразу після засідання першою кадровою зміною стала відставка генерального прокурора Андрія Костіна. Причиною відставки Костін назвав аморальну ситуацію з фальшивими інвалідностями посадових осіб державних органів. За його словами, зараз на всіх рівнях тривають кримінальні перевірки та розслідування в рамках кримінальних проваджень.
Відомо, що реформа застарілої медико-соціальної експертизи напрацьовувалась протягом воєнного стану із залученням Міністерства охорони здоровʼя, Міністерства соціальної політики, Міністерства економіки, Міністерства освіти та науки та інших. Для людини перевага нової системи в тому, що вже не потрібно буде носити справи та стоси довідок із кабінету в кабінет: передача інформації до експертних команд та між сферами охорони здоровʼя та соціального захисту відбуватиметься в електронних системах, зручно і прозоро.