Особам, засудженим до обмеження або позбавлення волі за злочини проти національної безпеки України, можуть обмежити пенсію до 2 361 гривні на місяць. Відповідний законопроєкт ухвалили у Верховній Раді. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Законопроєкт №10355 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо особливостей виплати пенсій особам, які вчинили кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку” отримав 233 голосів. Документ обмежить пенсії для осіб, засуджених за:
- дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади (стаття 109 ККУ);
- посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (стаття 110);
- фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж
- території або державного кордону України (стаття 110-2);
- державну зраду (стаття 111);
- колабораційну діяльність (частини 3-8 статті 111-1);
- пособництво державі-агресору (стаття 111-2);
- диверсію (стаття 113);
- шпигунство (стаття 114);
- перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань.
Як йдеться у пояснювальній записці, це стане додатковим превентивним заходом для захисту державної та громадської безпеки, безпеки людства, міжнародного правопорядку та миру. Зокрема, пропонується передбачити:
- призначення пенсій особам, яких засуджено до обмеження або позбавлення волі за вчинення умисного кримінального правопорушення, та які мають право на призначення пенсії за спецзаконами, відповідно до Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;
- виплату пенсій особам, засудженим до обмеження волі або позбавлення волі за вчинення умисного кримінального правопорушення, протягом строку відбування покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі відповідно до Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в розмірі, що не перевищує розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Мінсоцполітики повідомило про обмеження найбільших спеціальних пенсій у 2025 році
Раніше ми писали, що Мінсоцполітики напрацювало три важливих законопроєкти про спецпенсії, які мають сприяти виправленню недоліків чинного законодавства та встановленню більшої справедливості в системі пенсійного забезпечення. Це проєкти законів щодо модернізації солідарної пенсійної системи, впровадження накопичувальних пенсій і реформи соціального страхування.
Законом «Про державний бюджет на 2025 рік» було затверджено норму про застосування у 2025 році обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які в 4 чи більше рази перевищують середню пенсію по країні, або 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. Зокрема, мова йде про обмеження пенсій, які зараз можуть становити 60, 80 чи навіть 100 тисяч гривень і вище. Обмеження НЕ будуть застосовуватися до пенсій людей, які наразі воюють на фронті або брали участь у захисті Батьківщини від агресії РФ, починаючи з 2014 року. Водночас обмежувальні коефіцієнти дозволять зменшити величезну різницю між так званими «спеціальними» і загальними пенсіями. На виконання Закону «Про державний бюджет на 2025 рік» Уряд ухвалив постанову, яка визначає розмір цих коефіцієнтів. Відповідно до постанови, до пенсій, які перевищують 10 прожиткових мінімумів (зокрема, розмір яких визначено за рішеннями судів), застосовуватимуться понижувальні коефіцієнти. Механізм працюватиме так, що чим вищим є розмір пенсії, тим більший коефіцієнт буде застосовуватись. Зокрема:
- до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 грн), буде застосовуватись коефіцієнт 0,5;
- до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30 693 грн) – 0,4
- до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40 137 грн) – 0,3
- до частини пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), та не перевищує 21 ПМ (49 581 грн)- 0,2
- до частини пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,1.
Таким чином, диференціація розмірів пенсій залишається, але, з урахуванням реалій воєнного часу, обмеженого фінансування і – головне – справедливості і пропорційності нарахування розмірів пенсій, у 2025 році будуть застосовуватися вищезгадані обмеження. Обмеження будуть застосовуватися лише на той розмір виплати, яка НЕ є страховою частиною пенсії (тобто для забезпечення якої не сплачувались страхові внески), а є додатковою виплатою від держави за роботу в окремих силових чи інших структурах. Під дію норми підпаде близько 17,6 тисячі “спеціальних” пенсіонерів.