Кияни можуть не витрачати кошти на відвідування музеїв. Достатньо подивитися на скульптури від студії MAKHNO, які продаються у ЦУМі та деяки коштують понад 1,5 млн грн. Інформатор вирішив дізнатися більше про те, скільки вдається виручити коштів завдяки таким продажам та чим відома ця студія творців елітної скульптури у вигляді бородах ведмедів, котиків у кольчузі та інших дивних створінь, яких підказала фантазія митців.
Інформатору стало цікаво, скільки таких фігур можна продати за рік та скільки на них заробити. Судячи з усього, великі “тваринки” за понад мільйон гривень продаються слабо на відміну від своїх менших побратимів з тієї ж майстерні.
ТОВ “Архітектурна майстерня Сергія Махна” як окрема компанія зареєстрована у 2015 році у Києві. Попри це такою діяльністю Сергій Махно з колегами займається вже понад 18 років. У 2020 році була зареєстрована громадська організація “Мистецька фундація Махно”. Звичайно, скільки компанія продає одиниць своєї продукції та яких саме – це комерційна таємниця.
У 2021 році архітектурна майстерня офіційно мала 7 штатних працівників. Інші, вірогідно, працюють за договорами або з самим засновником або з клієнтами та отримають платню на пряму – як ФОП чи за угодами підряду. Тоді вона отримала дохід у 2 млн 258,1 тис. грн, у 2022 році – 1 млн 666,7 тис. грн, у 2023 році – 632,8 тис. грн. При цьому рік компанія завершила з боргом на 3 млн 185,2 тис. грн.
За доходи 2023 року компанія могла б продати 204 свої найдрібніші фігурки. Або одне “середнє” звірятко. А от на “вусатого ведмедя” за ціною автомобіля Tesla – цього точно не продали, навіть якщо врахувати комісію продавця – ЦУМу. Втім, порахувати реальні доходи від продажу цих витворів важко, оскільки не лише компанія може продавати витвори мистецтва, але це може робитися і через окремих громадян, оформлених як підприємці. Вони сплачують до бюджету поки що 5% прибутку/обороту (як і компанія).
Втім, не все так сумно, якщо використовувати інші способи господарської діяльності. З 2003 року Сергій Махно є приватним підприємцем. Основний вид діяльності – роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах.
Скільки заробив Сергій Махно завдяки своїй творчій діяльності як підприємець – податкова не публікує таку інформацію. Оскільки він є ФОПом, то у 2021 році міг заробляти (мати оборот) до 7 млн 2 тис. грн на рік, у 2022 році – до 7 млн 585,5 тис. грн, у 2023 році – до 7 млн 585,5 тис. грн. Але, напевно, в усі роки суми були меншими та не доходили до верхньої межі. Якби по-максимуму все продавалося, то такі доходи можна було б отримати за продаж 5 великих 1,5-метрових “ведмедів з вусами”. Громадська організація не звітувала про якісь доходи. Втім, займаються у студії MAKHNO не лише виготовленням фігурок.
Сергій Махно – архітектор, дизайнер, кераміст, колекціонер. Він же засновник арт-команди, яка вже працює 18 років в Україні та за кордоном. У студії MAKHNO є представництва у США, ОАЕ, Нідерландах, Японії, Індонезії, Німеччині, Естонії, Австрії. За твердженням на офіційному сайті, реалізовано понад 600 проєктів у 25 країнах. Загалом у цій компанії працює понад 50 людей (з них 7 – офіційно працевлаштовані як штатні співробітники у ТОВ “А. М. Сергія Махна”. У MAKHNO також займаються архітектурою, плануванням та дизайном інтер’єрів готелів, галерей, магазинів, будинків, кав’ярень тощо, виготовленням меблів та гончарних виробів.
Батькові засновника студії належить “Компанія Укренергосервіс” у Києві, яка серед видів діяльності має спеціалізовані будівельні роботи, будівництво житлових і нежитлових будівель, виробництво керамічних товарів, діяльність із дизнайну. Відповідно ця компанія може допомогати арт-студії MAKHNO втілювати свої проєкти принаймні в Україні або брати на себе частину робіт. І ця компанія робить потужніший внесок в економіку: її дохід, за даними аналітичної системи YouControl, у 2021-му склав 6,1 млн грн, у 2022 році – 12,29 млн грн, у 2023-му – 8,72 млн грн.
Це не витвори китайських митців чи уподібнення для них. Це автенична продукція київської студії української архітектури та дизайну Сергія Махна (MAKHNO Studio) з колекції арт-скульптур DIDO. Ця серія наслідує та розвиває традиції української зооморфної скульптури, неповторної пам’ятки декоративно-ужиткового мистецтва з тисячолітньою історією, починаючи з Трипілля. Деякі фігурки можна замовити на офіційному сайті MAKHNO.
Ціни на незвичні керамічні витвори залежать від розміру. Маленький котик з великими вусами у ЦУМі коштує 3700 грн, середнє “звірятко” – понад 700 тис. грн. Найкоштовніший – півтораметровий “бородатий ведмідь”, вартість якого складає понад 1,6 млн грн, за ці ж гроші можна придбрати нову Tesla Model 3 чи Tesla Model Y.
Проте на офіційному сайті MAKHNO вартість таких скульптур від 75 доларів (3,1 тис. грн) до 5500 доларів (227 тис. грн). Тут ще варто врахувати, що дилери теж отримують якийсь суттєвий відсоток, що впливає на кінцеву вартість. А знайти керамічні фігурки від MAKHNO можна також у Києві в магазині The Icon на вул. Великій Васильківській, 94.