Класти гроші на депозит стане менш вигідно – нардеп пояснила причину

Найближчим часом класти гроші на депозити в банки стане менш вигідно. Інфляція може перевищити 10%, і прибутковість банківських вкладів перестане покривати зростання цін. Крім того, через підняття військового збору з відсотків за депозитами доведеться сплатити вже не 19,5, а 23% податків. Про це 8 грудня повідомила народний депутат Ніні Южаніна. 

“Станом на 2 грудня 2024 року середня ставка за найпоширенішим видом депозиту — строковим на 1 рік — 12,12%. Для прикладу, якщо розмістити на депозит 100 тис. гривень строком на 1 рік, то нараховані відсотки (доходи) становитимуть 12 120 грн. У перерахунку на нинішній рівень інфляції 9,7% — 10 944 грн. Профіт після оподаткування — 8 427 грн. Тобто за рік 100 000 знеціняться до 90 300 грн. плюс профіт від депозиту 8427 грн. отримаємо 98 727 грн. умовної вартості. Тому викликає сумнів твердження щодо зростання коштів на гривневих депозитах. Тим паче, 35,8% від загальної суми вкладів фізичних осіб та ФОП розміщено саме в іноземній валюті — 476,7 млрд грн в еквіваленті із 1 331,6 млрд грн”, – зазначила Ніна Южаніна.

Банки готують нові обмеження карткових переказів

Українські банки найближчим часом можуть підписати спільний меморандум, що передбачає запровадження уніфікованих ринкових практик і підходів до належної перевірки клієнтів і моніторингу фінансових операцій за рахунками клієнтів. Про це 9 грудня пише Інтерфакс-Україна з посиланням на учасників ринку. 

Прогнозується поетапне зниження місячного ліміту операцій, після перевищення якого за відсутності підтверджених доходів буде проводитися посилений фінмоніторинг. Спочатку може бути запроваджено ліміт 150 тис. грн на місяць із 1 січня 2025 року, а з 1 липня його буде знижено до 100 тис. грн на місяць. 

Йтиметься не лише про перекази з картки на картку – P2P-операції, які Нацбанк України вже обмежив 150 тис. грн на місяць в одному банку, а й про перекази IBAN. За його словами, перший місяць нацбанківських обмежень показав, що обсяг P2P-операцій знизився на 5,2 млрд грн, однак одночасно перекази IBAN зросли на 4 млрд грн.

Обидві банківські асоціації – НАБУ та АУБ – беруть участь у цій ініціативі, вже близько половини банків попередньо схвалили таку ініціативу. Передбачається, що до меморандуму долучиться переважна більшість банків, і він може замінити відповідну регуляцію Національного банку, дія якої наразі спливає 1 квітня наступного року.

Джерело