В Україні у 2025 році може відбутися заміна розмінних монет із копійок на шаги. Про це у своєму інтерв’ю повідомив голова Нацбанку Андрій Пишний.
За його словами, копійка залишилася в Україні як свідчення впливу Москви на процес грошової реформи 1990-х. Копійки використовують лише в країні-агресорі, Білорусі, невизнаному Придністров’ї та в Україні. Нацбанк України запропонував поміняти копійки на шаги у вересні 2024 року. Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті одноголосно підтримала цю ініціативу.
Назва “шаг” вже використовувалася як на території України, так і в українському грошовому обігу. Згідно з відомостями Інституту мовознавства імені Потебні, найменування “шаг” для позначення дрібної монети в українській мові відоме з XVI ст. Згідно з експертним висновком Інституту історії України, у XVI-XVII століттях шагом називали польсько-литовський трояк вартістю три гроші, викарбуваний у 1618-1624 роках.
Це унікальна назва монети. Вона використовується у класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка та Лесі Українки. За часів Української революції 1917-1921 років до реального грошового обігу було введено грошові знаки з назвою “шаг”, що було закріплено на законодавчому рівні. Шаги хотіли запровадити в Україні у 1992 році.
За даними Андрія Пишного, на Луганському верстатобудівному заводі навіть надрукували пробну партію шагів. Але тоді замість шагів лишилися копійки. Глава НБУ впевнений, що заміна розмінної монети з копійок на шаги – це відновлення історичної справедливості. І це може статися у 2025 році, якщо народні депутати Верховної Ради підтримають ініціативу Нацбанку.
Як буде відбуватися введення в обіг шагів? Це робитимуть поступово. Спеціально вилучати з обігу копійки ніхто не буде. Копійки та шаги деякий час будуть одночасно перебувати в обігу. За словами Пишного, одночасне перебувати в обігу копійок та шагів може тривати кілька років.
Шаги замість копійок – НБУ подав до Верховної Ради законопроєкти про перейменування
Національний банк України подав до Верховної Ради пакет законопроєктів про зміну назви розмінної монети України з «копійки» на «шаг». Регулятор уточнив, що вже відкарбовані монети не вилучатимуться, вони перебуватимуть в обігу паралельно з новими.
Регулятор вважає дерусифікацію та декомунізацію в монетарній сфері обов’язковою умовою для ствердження української грошової одиниці. Тож голова НБУ Андрій Пишний просить спікера ВРУ Руслана Стефанчука ініціювати внесення розроблених НБУ пропозицій на розгляд Верховної Ради, оскільки регулятор не може самостійно реєструвати законопроєкти.
НБУ уточнив, що вже відкарбовані монети не вилучатимуться, вони перебуватимуть в обігу паралельно з новими. Національний банк планує у 2025 році відкарбувати 20 мільйонів нових монет. Ухвалення ініціативи не передбачає додаткових витрат, зазначив регулятор.
Чому НБУ вирішив змінити назви монети “копійка” на “шаг”?
2 вересня 2024 року Національний банк України ініціював зміну назви розмінних монет з “копійка” на “шаг”. Дослідивши історію грошового обігу України, регулятор дійшов висновку, що така назва для розмінної монети як “копійка” фактично є символом московської окупації.
“Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет – це слово “шаг”, – наголошував Пишний.
Можливість перейменування українських монет з “копійка” на “шаг” досліджувалася істориками Національного банку, які працюють у Музеї грошей НБУ. Отримані свідчення дають підстави стверджувати, що суто українською назвою для дрібних монет є “шаг”. Тому її повернення до сучасного грошового обігу – логічне та науково обґрунтоване. Регулятор розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін, які передбачають:
- внесення відповідних змін до статті 32 Закону України “Про Національний банк України”;
- визнання такими, що втратили чинність, двох постанов Президії Верховної Ради України: “Про розмінну монету України” від 2 березня 1992 року № 2156-XII; “Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України” від 10.12.1991 року № 1952-XII;
- внесення змін до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки”, до статті 249 Податкового кодексу України з метою синхронізації термінології. Зокрема, пропонується встановити, що: співвідношення між “копійкою” та “шагом” дорівнюватиме 1:1; Національний банк розроблятиме дизайн та визначатиме порядок введення в обіг “шагів”, а також порядок і строки вилучення з обігу “копійок”.
У разі ухвалення Верховною Радою відповідних законів, НБУ зможе перейти до практичного втілення ініціативи – карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах. Водночас регулятор не планує спеціально, через зміну назви, вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги.
“Монети “копійка” та “шаг” перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги. Це дасть можливість уникнути додаткових витрат, пов’язаних з утилізацією копійок та виготовленням шагів для їх заміни. Поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах, у межах планового випуску не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці”, – зазначали в НБУ.