Нові мита від Трампа: які можливості для України відкриває докорінна зміна правил світової торгівлі

Президент США Дональд Трамп 3 квітня заявив про запровадження нових мит на імпорт майже з усіх країн світу від 46% до 10%. Мита на українську продукцію вводять на рівні 10%. Інформатор зібрав думки експертів про те, як це рішення вплине на Україну та світ. 

Як американські мита вплинуть на економіку України

Віцепрем’єрка Юлія Свириденко зазначила, що для України діятиме загальне мито на 10%. Якогось окремого вищого мита, як от у Молдови 31% чи у ЄС 20%, щодо України немає.

“Скільки ми експортували до США у 2024 році? $874 млн, з яких $363 припадало на чавун і ще $112 млн – труби. Натомість ми купили в США товарів на суму $3,4 млрд. Наші мита на американські товари досить низькі — на автомобілі ставка 10%, на вугілля і нафту — 0%. Тому зараз в нас є шанси домовитись на інші умови — американська заява чітко говорить про таку можливість. Якщо все залишиться як є, то американське універсальне мито вдарить в основному по малих виробниках. Тому ми вже працюємо над тим, щоб для України були кращі умови. Ми експортуємо до США понад 600 різних категорій товарів (дуже різних – навіть гайкові ключі), з них 65 видів продукції — на суму більше $1 млн. Україна має, що запропонувати Сполученим Штатам Америки як надійний союзник та партнер. Від справедливих мит виграють обидві наші країни”, – пише віцепрем’єрка.

Народний депутат Ольга Василевська-Смаглюк називає такі наслідки введення мит для економіки України:

  1. Складніший доступ до американського ринку. Україна експортує товари до США, вони стануть менш конкурентоспроможними.
  2. Переорієнтація ланцюгів постачання. Великі компанії шукатимуть альтернативу Китаю. І тут у нас — шанс! Україна може стати частиною нових логістичних маршрутів і виробничих процесів.

На думку народної депутатки, Україні важливо:

  • Активно працювати над новими торговельними угодами,
  • Захищати свій експорт через дипломатію. Мають діяти всі торгові представництва України по світу,
  • І створювати умови для залучення виробництв, що йдуть із Китаю.

Як американські мита вплинуть на світову економіку

На думку народного депутата Ярослава Железняка, зараз ЄС, Китай, Індія та інші на продукцію з США у відповідь теж запровадять тарифи. І тут для України відкривається вікно можливостей зайти на їх ринок. На думку Ольги Василевської-Смаглюк, розпочинається епоха нової глобальної турбулентності.

“Світова торгівля — це система сполучених судин. Торгові війни б’ють по всіх, включно з експортно орієнтованими економіками, як наша. Це тиск на гривню, ризики для ВВП та інвестклімату”, – пише Ольга Василевська-Смаглюк.

Мита Трампа

Торговельні мита, запроваджені президентом США Дональдом Трампом, обійшли Росію. У Вашингтоні це пояснюють тим, що санкції США вже “стримують будь-яку суттєву торгівлю”. Проте Сполучені Штати все ще підтримують обсяги торгівлі з РФ, які перевищують торгівлю з країнами на кшталт Маврикія чи Брунею, які потрапили до переліку.

2 квітня президент США Дональд Трамп оголосив про запровадження масштабних мит на імпорт товарів до країни. Згідно з його указом, додаткові тарифи залежатимуть від країни походження продукції та матимуть різні ставки. Основні показники такі:

Китай – 34%, Європейський Союз – 20%, В’єтнам – 46%, Тайвань – 32%, Японія – 24%, Південна Корея – 25%, Таїланд – 36%, Швейцарія – 31%, Індонезія – 32%, Малайзія – 24%, Камбоджа – 49%, Велика Британія – 10%, Південна Африка – 30%, Бразилія – 10%, Бангладеш – 34%, Сінгапур – 10%, Ізраїль – 17%, Філіппіни – 17%, Чилі – 10%, Пакистан – 29%, Шрі-Ланка – 44%.

Україна не потрапила до загального списку, і для неї встановлено тариф на рівні 10%. Взаємні тарифи набудуть чинності з 9 квітня, при цьому вже з 5 квітня усі країни почнуть сплачувати мінімальний базовий тариф.

Джерело