Пенсійна реформа – в Мінсоцполітики щось приховують

У бюджеті України на 2025 рік закладено проведення пенсійної реформи з 1 липня. Інформатор надіслав запит до Мінсоцполітики, яке розробляє її. Натомість про те, чого чекати пенсіонерам та як зміняться правила накопичення пенсії відповісти там нічого не змогли. Втім, ми розкажемо, що наразі відомо. 

Згідно з проєктом Державного бюджету України на 2025 рік, за який вже проголосували депутати Верховної Ради, у липні наступного має відбутися пенсійна реформа. Її подробиці у Міністерстві соціальної політики нам не змогли повідомити. 

11 листопада 2024 року ми відправили запит до Мінсоцполітики, в якому попросили відповісти, у чому полягатиме пенсійна реформа-2025 та що має змінитися. 18 листопада ввечері отримали відповідь. Втім, це стандартна відписка. Генеральна директорка Директорату розвитку соціального страхування та пенсійного забезпечення Мінсоцполітики Валентина Кудін повідомила, що:

“Згідно з частиною першою статті 19 Закону №2939 запит на інформацію це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Таким чином, суттєвою ознакою публічної інформації у розумінні Закону №2939 є її попередня фіксація. Тобто Закон №2939 регулює відносини щодо доступу до інформації, яка вже існує, і не вимагає у відповідь на запит створювати певну інформацію. В Мінсоцполітики відсутня фіксована інформація, щодо якої зроблений запит”, – йдеться у відповіді. 

Водночас там зазначили, що “в Мінсоцполітики наразі проводиться робота щодо реформування системи пенсійного забезпечення”. А яка саме робота та що зміниться – цього або не знають або не захотіли розповісти.

Примітно, що міністерка соціальної політики у своїх виступах та інтерв’ю Оксана Жолнович нещодавно розповідала, якою може бути пенсійна реформа. Щоправда, вона має розпочатися з 2026 року. Також Міністерство розробляло законопроєкт про пенсійну реформу, який наразі направлений на доопрацювання. Але й це чомусь нам не змогли повідомити у відповіді з Мінсоцполітики та надати хоч якесь посилання на “готові” матеріали по темі, по яких можна скласти уявлення про майбутню реформу. 

Що зміниться для пенсіонерів у 2025 році

На наше питання про “пенсійну реформу у липні 2025 року” опитані нами народні депутати з бюджетного та соціального комітетів парламенту не змогли дати чітку відповідь, у чому полягатиме ця реформа. Водночас відомо, що мінімальна пенсія становитиме 2631 грн як зараз. Як пише Obozrevatel, пенсійна реформа передбачає перерахунок пенсій за єдиними правилами для всіх, незалежно від змін зарплати та “спецзаконів”.

Також планується, що щорічна індексація буде проводитись на загальних умовах. Президент України Володимир Зеленський під час свого виступу у Верховній Раді 19 листопада підкреслив, що у березні 2025 року відбудеться індексація пенсій на рівень інфляції.

Народний депутат України Ярослав Железняк зазначає, що з 2025 року планується змінити підхід до нарахувань спецпенсій. Згідно з його даними, максимальна пенсія може становити 23 тис. грн. А для колишніх посадовців буде застосовуватися встановлений коефіцієнт, згідно з яким пенсія може бути зменшена. 

“Якщо у прокурора пенсія 60 000, то свої 23 000 він отримає, а інші 37 тисяч помножаться на коефіцієнт. Це може бути 100%-50%-10% або 0%.”, – пише Ярослав Железняк. 

Зараз зареєстрований законопроєкт Галини Третьякової №12165 “Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій працівників (службовців)”, однак ще не проголосований. У ньому йдеться, що пенсію за вислугу років прокурорам призначатимуть лише після звільнення. Пенсії для силовиків та працівників прокуратури перераховуються із урахуванням зростання грошових доходів населення в Україні та зростання споживчих цін на коефіцієнт збільшення. Якщо ж прокурор стане інвалідом 1 чи 2 групи, матиме пенсію у розмірі 60% від своєї чинної зарплати.  

За даними голови бюджетного комітету Роксолани Підласи, у 2025 році планується суттєво обмежити виплати “чорнобильських” пенсій. Особам, які після аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 року) самостійно або у встановленому законодавством порядку за направленнями обласних державних адміністрацій змінили місце проживання за межі зон безумовного (обов’язкового) відселення або гарантованого добровільного відселення та в подальшому повернулися на постійне місце проживання до цих зон, а також особам, які зареєстрували своє місце проживання чи переїхали на постійне місце проживання до зазначених зон після аварії на Чорнобильській АЕС, доплата за проживання в таких зонах (2361 грн) не встановлюється. 

Втім, значну пенсійну реформу можуть запустити вже з початку 2026 року. За словами члена комітету соціальної політики Верховної Ради України Сергія Гривка, мова може йти про накопувальну пенсійну систему. 

Наразі є законопроєкт Мінсоцполітики, який направлено на доопрацювання та розкритиковано профспілками. Згідно з ним, 1 січня 2026 року в Україні планується запровадження накопичувальної пенсійної системи. У кожного найманого працівника буде відкрито спеціальний накопичувальний інвестиційний пенсійний рахунок.

Згідно з проєктом Міністерства, у перший рік накопичувальний внесок буде становити 1% з ЄСВ та 1% з ПДФО (податок на доходи фізичних осіб), у 2й рік – 2% з ЄСВ та 2% з ПДФО, у 3й рік та надалі – по 3% відповідно. Ці кошти будуть сплачувати роботодавці до досягнення людиною віку 55 років. Решта коштів ЄСВ, як і раніше, йтиме у солідарну пенсійну систему (яка діє зараз), з якої будуть основні виплати. При цьому податки не підвищуватимуть для перерахування частини коштів на накопичувальні рахунки. Щоб отримати більшу пенсію, громадяни зможуть переказувати на накопичувальний ринок додаткові кошти. 

Ці гроші акумулюватимуться протягом 3 років у державному інвестиційному фонді, на 4й рік громадяни самостійно зможуть обрати недержавний фонд для накопичення відрахувань з зарплати (приватний пенсійний фонд, лайфова страхова компанія, банк). Їхні гроші вкладатимуться в гарантовані Мінфіном облігації (ОВДП) та інші цінні активи. Для ФОПів та самозайнятих осіб участь у накопичувальному пенсійному процесі буде добровільною. Пенсії з накопичувальних рахунків будуть виплачуватися за кількох умов:    

  • досягнення віку, що дає право на призначення пенсії за віком у солідарній системі (60 років);
  • виникнення в особи або у членів сім’ї першого ступеня споріднення підстав для лікування тяжких (критичних) захворювань/станів здоров’я;
  • виїзд за кордон на постійне проживання;
  • визнання особою з інвалідністю І або ІІ групи.

Також існує альтернативний законопроєкт, підготований народними депутатами Галиною Третьяковою, Давидом Арахамією та іншими. Однак він не набрав достатньо голосів у Верховній Раді на початку 2023 року та був відправлений на доопрацювання. 

Нагадуємо, за даними Мінсоцполітики, розмір найбільшої пенсії в Україні становить 390 тис. 184 грн на місяць. Окрім того, 4900 українців отримують пенсії понад 50 тис. грн. Середня пенсія “звичайного” пенсіонера становить 5 635 грн. Наразі 10,34 мільйона пенсіонерів нараховувалося в Україні станом на 1 жовтня 2024 року за даними Пенсійного фонду України (ПФУ). 25% українських пенсіонерів отримують близько 2 760 грн (66 доларів). Які види пенсії існують в Україні – читайте тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Джерело