Пенсія по інвалідності – як подати заяву на призначення виплат

В Україні пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності, за наявності відповідного страхового стажу. Подати документи на призначення пенсії по інвалідності можливо онлайн — на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Про це повідомили у пресслужбі ПФУ. 

Для цього потрібно авторизуватися в особистому кабінеті на вебпорталі е-послуг ПФУ за допомогою КЕП та заповнити атрибути заяви про призначення пенсії з інвалідності, додавши скановані копії необхідних документів. Як авторизуватися на вебпорталі е-послуг ПФУ за допомогою КЕП, дивіться в покроковій інструкції:

  • увійдіть на сторінку вебпорталу е-послуг ПФУ,
  • оберіть варіант входу до системи «За КЕП» та АЦСК, де отримано кваліфікований електронний підпис,
  • оберіть файл ключа, увести пароль та натиснути «Увійти». 

Авторизувавшись в особистому кабінеті за допомогою КЕП, є можливість: переглянути дані про заробітну плату та страховий стаж; отримати електронні довідки про страховий стаж, заробітну плату (форми ОК-5 та ОК-7), розмір пенсії; переглянути відомості електронної пенсійної справи; подати запит на підготовку паперових документів; перевірити відомості в електронній трудовій книжці; переглянути історію своїх звернень до ПФУ. Необхідно пам’ятати, що розмір кожного файлу зі сканованим документом не повинен перевищувати 1 Мб. Формати сканованих документів — PDF, PNG, JPG.

Щоб пенсія по інвалідності була призначена від дня встановлення інвалідності, заяву на її призначення слід подати до органу ПФУ не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. У разі звернення пізніше пенсія призначається з дня звернення.

Особливості призначення пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності, за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на неї чи після її припинення. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. Особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію залежно від групи інвалідності, за наявності певного страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією. Така пенсія призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України № 1058-IV, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Особи мають право на пенсію залежно від групи інвалідності та за наявності страхового стажу:

  • для I групи — від 1 до 10 років,
  • для II та III групи — від 1 до 14 років.

Розміри пенсії по інвалідності обчислюються у відсотках до розміру пенсії за віком:

  • І група — 100 % пенсії за віком,
  • II група — 90 % пенсії за віком,
  • III група — 50 % пенсії за віком.

Якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби або внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), в особи, яка звернулася за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року, то пенсія по інвалідності призначається незалежно від наявності страхового стажу.

Джерело