Інформатор надіслав запити до благодійного фонду Київської школи економіки та до Укрпошти. Ми хотіли дізнатися, скільки коштів переказала Укрпошта очолюваному Тимофієм Милованим фонду КШЕ та на що їх витратили. З початку повномасштабної війни від державної Укрпошти отримали понад 102 млн грн завдяки продажу марок та плати за пересилання посилок, а до 2,74 млн грн пішли на оплату роботи та інших видатків на діяльність фонду.
Згідно з даними КШЕ, протягом повномасштабної війни завдяки Укрпошті вони отримали понад 102 млн грн за майже 3 роки. Частина коштів – від продажу благодійних випусків марок (67 млн грн, як повідомив Ігор Смілянський), а ще частина – від впровадженого наприкінці 2024 року обов’язкового платежу в 1 грн з кожної посилки (втім, на Укрпошті кажуть, що від цього можна відмовитися, якщо сказати співробітнику).
8 січня ми відправили запити до державної Укрпошти та до благодійного фонду “Київська школа економіки”. На жаль, від національного поштовика ми досі не дочекалися на відповідь, хоча в інших державних компаніях та міністерствах пресслужби зазвичай швидко реагують на звернення журналістів. У БФ “Київська школа економіки” нам надали посилання на нещодавно опублікований звіт про співпрацю Фонду з державною Укрпоштою за період з кінця лютого 2022 року по кінець 2024 року.
Нардепка Ніна Южаніна писала, що з внесків Укрпошти фонд “Київська школа економіки”, виконавчим директором якого є Тимофій Милованов, залишив щонайменше 2,68 млн грн собі на оплату роботи фонду, а не на благодійність. Вона взяла 67 млн грн, які отримав фонд KSE від Укрпошти для допомоги ЗСУ, та додала 4% (про які заявляв Милованов як видатки на оплату роботи людей у фонді).
Судячи зі звітів КШЕ, цифри дещо інші. До кінця 2024 року фонд “Київська школа економіки” Милованова брав від Укрпошти 0-2% від сум, які надходили від неї, та витрачав на адміністрування фонду. А з кінця 2024 року – по 4%. Решту коштів, переданих Укрпоштою, спрямовують на благодійність. Оскільки в Укрпошті на наш запит поки не відповіли, то точної суми назвати неможливо. Якщо порахувати на калькуляторі, то з коштів державної Укрпошти фонд “Київська школа економіки” витратив на оплату праці людей до 2 мільйонів 740 тисяч гривень коштів громадян (але, вірогідно менше).
У 2025 році, за підрахунками Ніни Южаніної, якщо така співпраця збережеться, то Укрпошта перерахує до благодійного фонду КШЕ ще щонайменше 50 млн грн (1% від надходжень за пересилання посилок за результатами 2023 року). Відповідно з цих 50 мільйонів 2 млн грн (4% надходжень від Укрпошти) благодійний фонд Милованова витратить на свою роботу, а 48 млн – на благодійність. Сюди ж слід додати доходи Укрпошти від продажу марок, які у 2025 році можуть сягнути понад 30 млн грн, з яких 1,2 млн грн піде на роботу фонду КШЕ. Тобто, не знаючи про це, громадяни допоможуть роботі фонду Милованова “Київська школа економіки” на 3,2 млн цього року, користуючись послугами Укрпошти і купуючи марки.
На що пішли кошти Укрпошти
Голова правління благодійного фонду “Київська школа економіки” Тимофій Милованов пояснив, на що саме витратили 102 млн грн від Укрпошти. Зокрема, це:
- 18,2 млн грн – придбання розмінувальної машини в межах реалізації марки “Пес Патрон”;
- 10,1 млн грн – на підтримку військових частин на лінії зіткнення (завдяки продажу марок);
- 10,3 млн грн – на облаштування укриттів у закладах освіти для 3687 дітей;
- 3,7 млн грн – закупівля високоякісних засобів захисту для двох підрозділів ГУР (кошти з продажу марки “ГУР”).
- 1,2 млн грн – на підтримку притулків для тварин “Гостомельський притулок” та “Зооковчег” (кошти з продажу марки “Батальйон “Пухнасті”);
- 614 тис. грн – передано благодійним фондам “Чарівники” і “Місто Добра” на допомогу постраждалим від війни дітям (кошти від продажу марки “Діти перемоги”).
Не написав про це Милованов, але це є у звіті: кошти також передавалися благодійним організаціям “Діти Героїв” і “Ген Юкрейніан Кемп”. Загалом гендиректор Укрпошти Ігор Смілянський 3 січня 2025 року говорив про те, що вони спрямували понад 67 млн грн на допомогу ЗСУ, дітям, зоохасникам, лікарням – через фонд “Київська школа економіки”. Ще частина переданих Укрпоштою коштів – у процесі закупівлі.
“На зарплату людям які придбають, доставляють, перевіряють якість товарів тощо, ведуть облік, роблять платежі, підпустять контракти тощо. Насправді, такі витрати які залишились фонду складають біля 1 млн грн, або 30 тис грн в місяць і не покривають навіть прямих витрат по контрактах. Бо це менше зарплатні одній людини, а тут дуже багато операцій. Наприклад, фонд покриває за свої кошти витрати на проектних менеджерів які займаються будівництвом укриттів”, – пояснює Милованов, для чого фонд залишає собі частину грошей.
Фонд “Київська школа економіки” є засновником однойменного закладу вищої освіти та живе не тільки завдяки Укрпошті. З лютого 2022-го по грудень 2023 року вони зібрали майже 88 млн дол. пожертв від бізнесу, благодійних організацій та приватних осіб. Серед жертводавців КШЕ, наприклад, інвесткомпанія ICU, Фундація Олени Зеленської, Vodafone Україна.
Тимофій Милованов – президент Київської школи економіки, донедавна позаштатний радник керівника Офісу президента Андрія Єрмака. У червні 2024 року Кабмін погодив його кандидатуру на посаду представника держави у наглядовій раді “Енергоатома”. Раніше він входив до наглядової ради “Укроборонпрому” та був міністром економіки.
Нагадуємо, що Тимофій Милованов у січні запропонував українцям скинутися на придбання у держави Києво-Могилянської академії. Платите ви, а в управління її хоче отримати Київська школа економіки, де працює Милованов. Частині людей ідея сподобалася.