Професія цивільний сапер: яка зарплата, де навчитися

Одна з затребуваних нині професій – це спеціаліст з гуманітарного розмінування. Очищують територію від вибухонебезпечних предметів не тільки військові та фахівці ДСНС, але й цивільні сапери, які працюють у приватних компаніях, міжнародних та українських неурядових організаціях. Детальніше про цю професію Інформатору розповів голова правління Асоціації саперів України Тимур Пістрюга.

Гуманітарне розмінування – це поступове “вдумливе” розмінування суцільних масивів території поза межами зони бойових дій (понад 20 км від лінії зіткнення), наприклад сільськогосподарських полів. 100% саперів, які займаються гуманітарним розмінуванням, саме цивільні особи, хоча серед них і можуть бути колишні ветерани. Проводять його зазвичай міжнародні організації, українські спеціалізовані громадські об’єднання (Асоціація саперів України) та українські комерційні компанії. 

Тимур Пістрюга створив компанію з метою розмінування територій на Сході України (у Донецькій та Луганській областях) 29 травня 2018 році. У тому ж році 15 листопада Тимуром разом з 5 соратниками було засновано Асоціацію саперів України – з метою підтримки держави та саперів і для побудови системи протимінної діяльності. Особливо актуальним та затребуваним цей досвід став під час повномасштабної війни у більшості регіонів. Асоціація також є сертифікованим оператором протимінної діяльності. А в її діяльність входить і просвітницька робота з населенням щодо вибухонебезпечних предметів, у т.ч. з фермерами, які працюють на землі.

Скільки заробляють сапери

Важливо розуміти, що сапери – це не заробітчани. Це штатна посада, як і посада бухгалтера чи директора. Вони отримують офіційно заробітну плату, добові. За них сплачуються всі податки: ПДФО, ЄСВ, військовий збір. 

Середні цифри наразі назвати неможливо, адже ще немає ринку з гуманітарного розмінування. В окремих операторів сапери отримують до 30 тис. грн (що дуже мало за таку роботу), у Тимура Пистрюги більше. На сайті Jooble, для порівняння, була вакансія сапера з зарплатою 23 722 грн на місяць. В одній з приватних компаній, де набирають саперів, наразі обіцяють за роботу сапера 20-25 тис. грн. 

“Колись наші сапери, я це вважаю великим досягненням, з Херсонщини привезли дуже багато кавунів. Ті кавуни були серйозним символом, тому що ми почали працювати одразу після деокупації правого берегу Херсонщини. В “Ашані”, наприклад, таких кавунів не знайдеш!”, – жартує Тимур Пістрюга.  

Щоб організувати гуманітарне розмінування, потрібні не тільки сапери. Для операторів протимінної діяльності потрібні менеджери з оцінювання якості (це обов’язкова вимога для будь-яких операторів), менеджери з операцій, менеджери з планування протимінної діяльності, менеджери, які вноситимуть дані в різні інформаційні системи, фахівці з інформаційних систем. Всі ці люди обов’язкові для виконання саперами своїх завдань. В Асоціації саперів України наразі у штаті офіційно працює 116 людей, з них понад 60 – сапери: за всіх них до бюджету сплачуються всі необхідні податки та збори. 

Як відбувається підготовка саперів

Вартість підготовки цивільного сапера залежить від стратегії оператора і наскільки він готовий інвестувати в цю людину. На переконання очільника Асоціації, на цьому економити не можна. Треба вкладати якомога більше грошей, тоді це дасть результат та забезпечить гарантію, щоб не допустити помилку. Дехто йде по шляху найменшого спротиву, а потім має проблеми.  Тимур Пістрюга зазначає, що навчання має тривати постійно. Курси базової підготовки для саперів тривають близько 5 тижнів, але цього для роботи недостатньо. 

Ми знайшли вакансії саперів однієї з приватних компаній. Там зазначається, що цю роботу можна отримати навіть без досвіду. Навчання у спеціальному центрі оплачує компанія, але за це людина має там відпрацювати хоча б 2 роки або компенсувати вартість свого навчання. Вимоги до кандидатів:

  • загальна середня освіта,
  • бажана наявність чинного сертифіката сапера,
  • стан здоров’я, який дозволяє виконувати завдання,
  • водійській досвід та водійські посвідчення категорії В (бажано),
  • готовність працювати протягом тривалого часу далеко від дому (у т.ч. в інших регіонах);
  • відмінна дисципліна і здатність дотримуватися прямих інструкцій.

Приблизно такі ж самі вимоги в усіх операторів. При цьому людина повинна мати дуже гарну пам’ять, щоб тримати у голові з точністю до секунди та міліметра різні процедури, пов’язані з розмінуванням, та знати, як діяти за різних обставин, бути пильною та акуратною. 

“Ми постійно інвестуємо в наших людей та їхню підготовку, вони у мене навчаються на постійній основі. Більше того, навіть в наших стандартних операційних процедурах (СОП) написано, що вони мають час від часу проходити допідготовку (“рефреш”) – коли ми проводимо з ними збори та ще раз проходимося по тих самих матеріалах. Тому це постійний процес. Наприклад, з тактичної медицини ми щотижня проводимо тренінги з нашими командами, навіть якщо вони це добре вміють. Все рівно потрібно бути напоготові. Тому що якщо щось трапиться, і вони це добре роблять на підготовці, то вони можуть розгубитися під час реального інциденту. На жаль, це прописано кров’ю в міжнародних стандартах”, – резюмує експерт. 

Саперам потрібно знати, як працювати з металодетектором та коректно його налаштувати. Сапери зобов’язані знати знати стандартні операційні процедури протимінної діяльності як “отче наш”. Під кожний окремий процес (процедура) детально розписані процедури до сантиметра і хвилин. Це дуже товста книга, у якій все це викладено. По знанню процедур сапери здають заліки, а без цього їх навіть не допускають на роботу. Тому що це а) їхня безпека; б) ефективність та правильність виконання завдання. І кожна процедура має свій окремий СОП (наприклад, медичне забезпечення, нетехнічне обстеження, захист навколишнього середовища).

Громадяни України, які хочуть стати цивільними саперами, можуть отримати сертифікат від держави на навчання основам цієї професії. Пройти перепідготовку або підвищити кваліфікацію для саперів можна у 8 закладах, навчання коштом держави доступне для таких груп громадян:  

  • внутрішньо переміщені особи (ВПО);
  • учасники бойових дій (УБД);
  • звільнені з військової служби;
  • люди у віці 45+ років;
  • люди, які отримали поранення внаслідок війни;
  • особи з інвалідністю;
  • люди, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Перспективи гуманітарного розмінування в Україні 

На сьогодні в Україні є 142 тис. кв. км потенційно небезпечної території, що потребує гуманітарного розмінування. Це дані Секретаріату Національного органу з питань протимінної діяльності Міноборони України. З початку 2023 року понад 32 тис. кв. м землі повернули до безпечного використання за призначенням. Згідно з національною стратегією протимінної діяльності, затвердженою Кабміном та розробленою за участю Асоціації саперів України, до 2033 року планується очистити близько 80% деокупованих територій.

30% території України потребують обстеження щодо мінування, йдеться у дослідженні агенції Top Lead.  Найбільше вибухонебезпечних предметів знешкоджено підрозділами ДСНС та Міноборони у Харківській та Херсонській областях – 201 800 та 166 000 одиниць відповідно. Далі йдуть Київська (135 300), Чернігівська (84 100) та Хмельницька (83 700) області.  Найменше розмінувань відбулося в Чернівецькій та Луганській областях – близько 100 одиниць. 

За підрахунками народного депутата, члена Комітету з питань аграрної та земельної політики Дмитра Соломчука, сума, якої потребує розмінування вітчизняних сільських господарств, становить на сьогодні приблизно $35-40 млрд. Василь Поворозник, економіст CASE Ukraine, стверджує, що за грубими підрахунками, “цінова вилка” розмінування всієї країни складе від $400 млрд до $900 млрд. “Для розуміння проблеми – розміщення однієї міни коштує близько $2, а розмінування снаряда – $1000”, – каже Поворозник. Інші називають цифри набагато менші – понад 5 млрд дол. У 2024 році влада мала виділити на розмінування сільськогосподарських земель 3 млрд грн, але з них 2 млрд грн пізніше спрямували на виплату “тисячи від Зеленського”.

Джерело