Чоловік подав заявку на збільшення кредитного ліміту. Однак ПриватБанк йому відмовив. Відповідна скарга опублікована 9 грудня на сайті “Мінфіну”.
За словами чоловіка, він користувався картою “Універсальна”, яку благали відкрити співробітниці ПриватБанку. Однак, подавши заявку на збільшення кредитного ліміту отримав відмову.
“Прочитав, що банки відмовляють військовим у видачі кредитів. Був упевнений, що це не так. Вирішив перевірити на собі. Була в мене карта «Універсальна», яку благали відкрити співробітниці даного банку. Подав заявку на збільшення кредитного ліміту. У відповідь – 0 гривень. І це враховуючи те, що я клієнт цього банку вже більше ніж 10 років. Що хочу сказати – клієнтоорієнтованість ніяка, сервіс жахливий”, – скаржиться чоловік.
Реакція ПриватБанку на скаргу
У ПриватБанку прокоментували скаргу чоловіка. Там вказують, що рішення про надання кредитного ліміту приймають аналізуючи багато чинників.
“Рішення про надання кредитного ліміту ми приймаємо аналізуючи дуже багато чинників — наявність кредитів в інших установах, протерміновані платежі, нарахування зарплати, активне користування карткою та ще багато іншого. Ми рекомендуємо вам активно користуватись карткою і надалі, тоді наступного разу шансів отримати кредит буде значно більше. Якщо нам будуть потрібні від вас документи, що підтверджують дохід — ми обов’язково це вкажемо при подачі заявки в Приват-24”, – заявили у ПриватБанку.
Оформлення кредитних канікул для військовослужбовців і мобілізованих у ПриватБанку
На сайті ПриватБанку вказано, що підставі п. 15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у ПриватБанку доступні пільгові умови обслуговування кредитів для військовослужбовців та їхніх дружин (чоловіків), а саме для таких категорій осіб:
- військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, – із дати мобілізації на весь час їх призову;
- військовослужбовців, які брали або беруть участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України – за період проходження ними військової служби (з дати початку військової служби до дати закінчення військової служби), але не більше тривалості особливого періоду;
- військовослужбовців, які були призвані на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, – із дати початку на весь час їх призову;
- дружин (чоловіків) вищезазначених категорій – із 18.05.2024 року (з моменту набуття чинності змін до закону) на весь час призову/проходження військової служби.
Особливий період настав 18 березня 2014 року відповідно до рішення про часткову мобілізацію, оголошеного Указом Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014, затвердженого Законом України від 17.03.2014 року № 1126-VII. Дата закінчення особливого періоду визначається відповідним Указом президента України.
У чому полягають пільгові умови обслуговування кредитів для військовослужбовців?
- Проценти за користування кредитом не нараховуються.
- Штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань за кредитом не нараховуються.
- Інші умови та зобов’язання діють на умовах кредитного договору. В разі недотримання графіку і строку повернення кредиту платежі виносяться на прострочення з відображенням у кредитній історії.
Період дії пільгових умов обслуговування кредиту – на час призову/проходження військової служби, а для іншого з подружжя починаючи з 18.05.2024. Визначається відповідно до наданих у банк документів, які потрібно актуалізовувати кожні 12 місяців. Пільгові умови не поширюються на кредити для придбання майна, що віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об’єкта нерухомості, об’єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них), та/або автомобіля.
Які оригінали документів потрібно надати в банк для отримання пільгових умов обслуговування кредитів для військовослужбовців та їхніх дружин (чоловіків)?
Військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації: один із документів, який підтверджує період проходження військової служби за мобілізацією (із зазначенням дати/періоду призову за мобілізацією):
- військовий квиток;
- витяг із наказу;
- довідка за формою 5 або іншої форми, в якій зазначено період проходження військової служби, видана не більше 1 року до моменту подання в банк.
Військовослужбовцям, які брали або беруть участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України:
- посвідчення учасника бойових дій або посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, видане після 18.03.2014 року;
- разом із посвідченням один із документів, який підтверджує період проходження військової служби: військовий квиток; витяг із наказу; контракт на військову службу; довідка за формою 5 або іншої форми, в якій зазначено період проходження військової служби, видана не більше 1 року до моменту подання в банк.
Військовослужбовцям, які були призвані на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період (Наказ Верховного Головнокомандувача ЗСУ від 22.02.2022 року № 2 «Про призов резервістів на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період»):
- один із документів, який підтверджує період проходження військової служби за призовом осіб з-поміж резервістів (із зазначенням дати/періоду призову з-поміж резервістів): військовий квиток; витяг із наказу; довідка за формою 5 або іншої форми, в якій зазначено період проходження військової служби, видана не більше 1 року до моменту подання в банк.
Дружинам (чоловікам) військовослужбовців, які мають право на пільгові умови обслуговування кредиту:
- витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу (у витягу повинно бути обов’язково зазначено П. І. Б. дружини та П. І. Б. чоловіка, дата видачі витягу повинна бути не більше 1 року до моменту подання в банк);
- пакет документів, який підтверджує право на отримання військовослужбовцем пільгових умов обслуговування кредиту залежно від категорії.
Відмінність документів військовослужбовців та їхніх дружин (чоловіків) полягає в тому, що дружини (чоловіки) військовослужбовців крім документів про проходження військової служби повинні підтвердити свій статус подружжя й надати витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу.
Куди звернутися щодо отримання пільгових умов обслуговування для військовослужбовців та надання необхідних документів?
Клієнт або третя особа може звернутися з оригіналами документів у будь-яке відділення ПриватБанку. Клієнт або третя особа може додати сканкопії оригіналів документів у режимі онлайн через чат. Для цього потрібно:
- Крок 1. Зайти на сайт ПриватБанку або в застосунок Приват-24.
- Крок 2. Відкрити чат «Допомога Онлайн».
- Крок 3. Прописати в чаті фразу «військовослужбовець». Третя особа повинна ввести ІПН клієнта, щоб коректно ідентифікувати та додати документи через чат.
- Крок 4. Дотримуючись підказок чату, потрібно додати необхідний перелік документів.
Причина відмови та куди звертатися для розв’язання проблеми
Як йдеться у матеріалі LIGA.net, у підтримці ПриватБанку сказали, що на період воєнного стану ліміт на послугу не надається тим клієнтам, які є військовослужбовцями. Жодної інформації про це у правилах банку немає. Оператор чату відповів, що всі обмеження відбуваються “згідно із законом України”. Щоправда, так і не уточнив, про які норми законодавства йдеться. Юристи говорять, що, вочевидь, причина відмови у нових кредитах військовослужбовцям (різновидом яких є продукт “Оплата частинами”) криється у “кредитних канікулах”, запроваджених частиною 15 статті 14 Закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Цією нормою законодавець гарантував, що штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами й організаціями усіх форм власності, зокрема банками та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються. Це не звільняє військовослужбовців та членів їх сімей від повернення суми тіла кредиту. Але значно покращує умови щодо користування кредитним лімітом. Особа, яка вважає свої права утисненими, має право отримати письмову відмову у наданні послуги. Зазвичай на цій стадії спір закінчується і починається діалог між представником банку і потенційним клієнтом. Також така особа може подати скаргу або до керівництва фінансової установи або до Національного банку. Вони, виявивши порушення, зобов’язані його усунути. Також є судовий спосіб захисту порушеного права.