15 січня росіяни атакували газові сховища та інші об’єкти енергетики у Львівській, Івано-Франківській, Харківській областях. На думку заступника директора Асоціації енергетичних та природних ресурсів України Андрія Закревського подібні удари по газосховищах лише виведуть з ладу обладнання на деякий час, але не завадять у забезпеченні споживачів газом. Експерт озвучує конспірологічну теорію про те, що Росія таким чином хоче зірвати свої поставки газу до Європи через Туреччину.
Про це експерт заявив в ефірі телеканалу Київ24. Він зазначає, що в Україні зараз понад 70 компресорних станцій. Для забезпечення споживачів газом всередині України з них наразі потрібно менше ніж 20. Відповідно частини станцій, які не використовуються, можуть послужити для ремонту тих, що працюють та постраждали від атак росіян.
“Я пам’ятаю, коли був масований удар (у 2024 роци – Прим.), і вони нам завдали шкоди. Постачання газу на імпорт, на закачку і викачку з підземних сховищ не зупинялося взагалі. Відновлення труб зайняло десь тиждень. А труб – десь 2 тижні. Ні на хвилину не зупинялося постачання газу. Газові сховища – це тисячі свердловин. Коли ви їдете зі Львова до Івано-Франківська – ви проїзджаєте поблизу 3 найбільших газосховищ Європи. Ви це не бачите, тому що воно все під землею”, – ствердує Закревський.
Раніше Інформатор писав, що росіяни 15 січня відвітувалися про зупинку роботи газосховищ на Львівщині в районі міста Стрий через ракетні удари по тих локаціях. Втім, підземні газосховища України розташовані на глибині від 400 м до 2 км під землею – на місцях колишніх газовидобувних родовищ. До них практично неможливо дістатися ракетами. А шкода може бути завдана лише обладнанню. З березня 2024 року росіяни обстрілюють газосховища Західної України.
Основна ціль – Більче-Волицьке сховище (з глибиною в 1 км) неподалік від кордону з Польщею та у 60 км від Львова і 20 км від Стрия, у ньому знаходиться понад половина запасів газу України, та воно здатне вмістити понад 17 млрд куб. м газу. Важливо, що росіяни постійно атакують газову інфраструктуру України і продовжать це робити. Це стосується і вишок на родовищах, де добувають газ (Харківщина і Полтавщина), і газосховищ, і газотранспортної системи.
За словами Андрія Закревського, є версія, що росіянам стало не вигідно за тими цінами, які законтрактували, постачати газ на “Турецький потік” для закордонних споживачів. Тому вони атакують газову інфраструктуру України – для виправдання нібито українських ударів по газогонах РФ. Через низькі ціни на власний газ росіяни спробують зупинити постачання газу для країн Південної та Центральної Європи через цей трубопровід, скориставшись причиною форс-мажору (як-от спроби ураження газової інфраструктури у Краснодарському краї українськими дронами, про що заявляли Міноборони та МЗС РФ та чим виправдали атаку по газосховищах України – Авт.).
За “Турецьким потоком” Росія продає свій газ у Туреччину, Болгарію, Грецію, Македонію, Румунію, Сербію, Боснію та Герцеговину, Угорщину. Потенційно звідти газ зможуть отримувати і Словаччина та підконтрольний росіянам регіон Придністров’я у Молдові. У 2022 році російський “Газпром” вже зупиняв постачання газу до Європи за “Північним потоком” через форс-мажорні обставини. Це означає, що постачальник може не виконувати вимоги контракту через незалежні від нього обставини.
У 2024 році Європа закупила 49,5 млрд кубометрів російського газу трубопроводами і ще 24,2 млрд кубометрів у вигляді охолодженого рідкого палива на суднах (LNG). При цьому скрапленого газу придбали на 7,32 млрд євро, та придбали його на 14% більше, ніж у 2023 році. З 1 січня 2025 року Україна припинила постачання через свою територію російського газу – відповідно без нього залишилися Словаччина та Молдова.
Російське Міноборони заявило, що 11 січня 2025 року Україна невдало спробувала атакувати компресорну станцію “Російська” у Краснодарському краї РФ, яка є частиною “Турецького потоку”, щоб завадити продажу російського газу Туреччині та країнам Європи. Після цього росіяни атакували газосховища України 15 січня нібито у відповідь. Невідомо, чи дійсно була якась атака на станцію “Турецького потоку”, бо росіяни озвучили інформацію лише через 2 дні після того, як дана подія нібито відбулася. В Україні офіційно ніхто не коментував атаку у Краснодарському краї на компресорну станцію.