Студентам-чоловікам та викладачам дозволено виїжджати за кордон, — МОН

Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну студенти-чоловіки не могли виїжджати за кордон для участі у міжнародних навчальних програмах. Однак з початку 2024 року хлопці-студенти вже мають змогу виїжджати на навчання в іноземних закладах вищої освіти. Про це в інтерв’ю ZN.ua від 30 листопада заявив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький. 

Він також наголосив, що викладачі українських закладів вищої освіти можуть виїжджати за кордон на програми підвищення кваліфікації та конференції. 

«Для виїзду військовозобов’язаних науково-педагогічних працівників потрібен лист МОН до Державної прикордонної служби з проханням розглянути можливість перетинання кордону. З 1 січня до 30 вересня 2024 року міністерство підготувало 1297 таких листів. За цей період вчасно не повернувся з-за кордону аж один науково-педагогічний працівник», – зазначив Винницький.

Посадовець додав, що українські ЗВО з 1 січня до 1 квітня 2024 року направили 561 студента за кордон для участі в програмах академічної мобільності, з-за кордону повернулися всі без винятку чоловіки-студенти. Він назвав це дуже хорошою статистикою. 

Михайло Винницький додав, що у 2025 році на денну форму навчання в аспірантуру можна буде вступити лише на бюджет, — заступник міністра освіти. За його словами, вступити на контракт можна буде лише на заочну чи вечірню форму. Відповідно, такі чоловіки відстрочки від мобілізації не матимуть.

Нагадаємо, Кабінетом міністрів України раніше була ухвалена постанова, згідно з якою студенти-чоловіки за певних умов зможуть перетинати кордон під час воєнного стану. Проте це стосується тільки тих, хто навчається в державних і комунальних закладах вищої освіти. 

Освіта має бути дорожчою: МОН закликає підвищити вартість контрактів для студентів

У Міністерстві освіти та науки заявили, що вартість вищої освіти в Україні має бути дорожчою. Українські інститути та університети не можуть підготувати достатньо професійних фахівців за ту ціну контракту, яку пропонують студентам. Гранти на навчання також призведуть до подорожчання у сфері вищої освіти. 

Якісна освіта має бути дорогою. Про це заявив заступник міністра освіти та науки Михайло Вінницький у подкасті НУШ. За його словами, він не розуміє, як зі студента можна підготувати будь-якого фахівця вищої освіти в середньому за 25 тис. гривень на рік. Він вважає такі ціни та пропозиції від університетів “купівлею дипломів“.

“Якісна освіта має бути дорогою. Я не уявляю собі, як можна підготувати будь-якого фахівця вищої освіти за 25 000 гривень. А в нас є заклади вищої освіти, які таке пропонують. Переважно вони приватні, але все-таки 25 000 гривень: приходь і плати. Це просто купівля диплома”, – запевняє заступник міністра. 

Також Вінницький порівняв українські виші з європейськими університетами. Він навів у приклад Румунію і Болгарію, де ціна навчання за рік не менша ніж 3000 євро (133 тис. гривень). Згадав також і Німеччину, де вартість контракту становить від 6000 до 8000 євро (267 тис. грн. – 356 тис. грн.) для підготовки одного студента. Вінницький вважає, що в Україні також потрібно підіймати середню вартість контракту для здобувачів освіти.

“Сьогодні в нас середня ціна – 1000 євро. Фактично виходить 46 000–47 000 гривень. Це означає, що в нас викладачі мало заробляють. Це означає, що в нас освіта низької якості, тому що, очевидно, викладачі не особливо зацікавлені. Нам треба підіймати середню вартість підготовки одного фахівця”, – ввважає він.

Заступник міністра освіти заявив, що держава не має більше грошей для інвестицій у сферу освіти. На його думку, потрібно створювати систему співфінансування: частково від держави, частково від приватного сектора. Через це освіта стане дорожча, і за його словами, внаслідок цього якісніша.

“Це може звучати дещо дивно, і це довготривалий процес, ми маємо підіймати середню вартість підготовки одного студента. Це думка не дуже популярна, але це ще одна з речей, яка стоїть за грантами. Тут не тільки про справедливість – тут насправді й про якість”, – резюмує він.

Нещодавно міністр освіти на науки Оксен Лісовий повідомив, що українські старшокласники масово виїжджають за кордон. Зокрема тенденція стосується хлопців-підлітків, які в 17 років мають стати на військовий облік до територіальних центрів комплектування.

За словами Лісового, Міносвіти має запропонувати учням якісну професійну, передвищу та вищу освіту, яка спонукатиме дітей залишатися в країні. Очільник МОН також заявив що західна освіта частково міфологізована, а ті вищі навчальні заклади, в які вступають українці, не кращі за вітчизняні регіональні виші. 

Джерело