ЦВК готується до виборів в Україні: на що витратять 436 млн грн

Народний депутат України Олексій Гончаренко пише, що 13 грудня 2024 року голова ЦВК мав виступити на засіданні Уряду. Питання – фінансування подальшої розробки та підтримки єдиної автоматизованої системи, а також фінансування роботи тренінгового центру при ЦВК з підготовки учасників виборчого процесу. На це ЦВК просить понад 436 млн грн на період 2025-2027 років. Подібне може означати наближення виборів в Україні.

В опублікованих нардепом Олексієм Гончаренком документах зазначається, що протягом 2022-2024 року Центральна виборча комісія економила бюджетні кошти. Через це не фінансувалася достатньою мірою розробка та підтримка Єдиної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи (ЄАІС ЦВК) та робота тренінгового Центру підготовки учасників виборчого процесу. А це передбачалося стратегрією розвитку ЦВК на 2020-2025 роки. 

Тепер ЦВК звертається до Кабінету міністрів України з проханням виділити на 2025-2027 роки 410 млн 798 тис. грн на створення та підтримку роботи інформаційно-аналітичної системи. А також 25 млн 459,8 млн грн на функціонування Центру підготовки учасників виборчого процесу. Поки що це прохання, ці видатки не затверджені.

ЦВК також пропонує спільно з робочою групою також просить і про інші видатки. Але в умовах продовження воєнного стану вони не можуть бути здійснені. Це 3 млрд 477 млн 307,1 тис. грн на створення і забезпечення роботи регіональних і місцевих представництв ЦВК. Напевно, мова йде про обласні, міські, селищні та сільські виборчі комісії, діяльність яких фінансується з бюджету під час проведення виборів на даній території. 

Що кажуть про можливі вибори у політичних колах

Як писав Інформатор, регіональні виборчі штаби мобілізуються, і розпочинається робота над списками кандидатів. Представники одного із ймовірних суперників Володимира Зеленського на президентських виборах кажуть, що “Україні потрібні вибори”; але вони побоюються робити публічні заяви із цього приводу, побоюючись жорсткої реакції з боку президентського офісу. Але є інші думки навіть серед опозиції.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив наприкінці жовтня, що провести вибори в Україні можна лише після того, як закінчиться війна. Глава ОП каже, що для президента Володимира Зеленського вкрай важливо, щоб українські військові та біженці могли долучитися до волевиявлення. При цьому Єрмак повністю відкинув закиди про те, що Зеленський узурпував у своїх руках занадто багато влади. Деякі експерти та політики очікують замороження війни з Росією завдяки тиску з боку майбутньої адміністрації США – лише тоді можна буде провести вибори.

Внутрішні соціологічні опитування в Україні, з якими ознайомилося видання The Economist, свідчать, що Володимир Зеленський погано виступив би у другому турі проти Валерія Залужного. Видання пише, що багато хто закликає його балотуватися, проте екс-головком ВСУ поки не оголошував про політичні амбіції.  

“Зеленський має тільки один вихід, щоб піти з чистою репутацією – провести вибори (без нього) і увійти в історію як людина, яка об’єднала націю у війні. Альтернатива – ризикнути асоціюватись із військовим крахом чи невигідним миром”, – вважає джерело The Economist. 

The Economist ще у вересні своїй статті написало неймовірне – Україна почала процес підготовки до виборів, які мають відбутися у 2025 році. На підтвердження припущення медіа наводило коментар Юлії Тимошенко, яка заявила, що “процеси вже безперечно розпочалися”. Потім фактично те саме сказала і депутатка Верховної Ради Оксана Савчук. За її словами, ЦВК вже має готувати виборчі дільниці. 

Джерело