У 2025 році ціни на нафту обваляться, це буде катастрофою для Росії – прогноз експерта

Після інавгурації Дональда Трампа у січні 2025 року може почати дешевшати нафта. На думку голови правління Асоціації Нафта та газ України Андрія Закревського, процес почнеться навесні наступного року, також з завершенням зими подешевшає і природній газ. Прогнозована вартість нафти у 2025 році може зробити її продаж не рентабельним для Росії, а це основне джерело фінансування війни проти України.

За словами Андрія Закревського, навесні у Європі залишиться десь половина запасів газу, які вони зберігають у сховищах. Експерт очікує на зниження вартості природного газу на ринках з закінченням зими. Також очікує і зниження вартості нафти. 

“Зараз, на мій погляд, ціна на нафту тримається тільки на тому, що є фінансове пом’якшення ФРС США (Федеральна резервна система, аналог центробанку – Прим.). Тобто зараз працює банківський мультиплікатор, тому ціна на нафту тримається близько 70 доларів. Коли вже ФРС знизить ставку нижче за 3,5-4%, ціна стрімко почне падати. Ми вже бачимо, як очільник державної “Роснєфті” Ігор Сєчін каже про те, що потрібно готуватися до ціни на нафту у 40-50 доларів. Хочу нагадати, що середньозважена собівартість видобутку російської нафти – це 47 доларів. І це говорить про смерть наступного року бензоколонки під назвою “Росія”, – стверджує Закревський.

На думку Андрія Закревського, величезні контракти з Індією на 10 років не врятують Росію. Тому що різниця між 25 млн т нафти (які Росія щороку постачатиме в Індію за ринковими цінами) і 75 млн т нафти – разюча (решта морського еспорту російської нафти, який йде Балтійським морем). Для росіян буде не дуже рентабельно продавати такі ж обсяги нафти, як зараз. І це наступного року відобразиться на доходах військового бюджету Росії. 

Російська нафта становить понад третину імпорту енергоресурсів Індії. Після того, як ЄС, що був основним покупцем нафти з Росії, запровадив санкції через вторгнення Росії в Україну, Індія стала лідером з закупівель. Вона не запровадила санкції та навпаки заробляє, переробляючи сиру нафту з Росії на своїх НПЗ, при цьому російська сира нафта коштує на 3-4 долари дешевше за іноземні аналоги.

Чому може подешевшати російська нафта

Однією з передвиборчих обіцянок Дональда Трампа було зниження вартості нафти вдвічі. І, як вважають експерти, він здатен це зробити. Він обіцяв збільшити видобуток американської нафти (у т.ч. сланцевої) та довести її вартість на світових ринках до 40 доларів за барель. У травні 2024 року на зустрічі з 20 керівниками американських нафтових корпорацій, включаючи Chevron, Exxon та Occidental Petroleum, Трамп, зокрема, пообіцяв:  

  • збільшити буріння нафтових свердловин у Мексиканській затоці;
  • усунути перешкоди для буріння в арктичній частині Аляски;
  • скасувати нові правила, покликані скоротити забруднення автомобілів;
  • скасувати січневе рішення адміністрації Байдена про зупинення дозволів на експорт для нових ЗПГ-проектів.

Хоча це буде дуже болюче для російської економіки, деякі експерти ставляться скептично до того, що Трамп довго утримуватиме ціни на нафту на такому низькому рівні, якщо вирішить їх знизити. Адже США – нафтодобувна країна, та американським компаніям було б вигідніше продавать нафту дорожче, для окремих з них робота може стати нерентабельною. Водночас до президентських виборах у США Світовий банк прогнозував, що нафта коштуватиме у 2025 році близько 73 доларів за барель.

Bloomberg писав, що адміністрація Джо Байдена, поки є час також розглядає можливість про введення нових санкцій на деякі види російського експорту нафти. Агентство зазначає, що президент США довго опирався такому рішенню. Байден побоювався, що воно може спровокувати стрибок цін на енергоносії. Однак в умовах падіння цін на нафту на тлі глобального надлишку та побоювань, що Трамп може спробувати змусити Україну укласти швидку угоду з Росією, щоб покласти край війні, адміністрація Байдена тепер відкрита до більш агресивних дій. За словами джерел Bloomberg, адміністрація Байдена також обдумує запровадження нових санкцій, що спрямовані на танкерний флот, який Росія використовує для транспортування своєї нафти. 

Агентство Bloomberg також додає, що Європейський Союз до кінця року планує запровадити аналогічні обмеження щодо “тіньового флоту” РФ. Країни G7 також зараз розглядають варіанти посилення обмеження ціни на російську нафту. Один з варіантів – змінити механізм, повністю заборонивши обробку російської нафти. Також розглядають ідею знизити “цінову стелю” з нинішніх 60 до приблизно 40 доларів за барель для російської нафти.

2 грудня 2022 року після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель. Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель. Втім, ці обмеження РФ обходить за допомогою тінього флоту старих танкерів. За перше півріччя 2024 року Росія заробила на експорті нафти та газу 65,12 млрд дол. А витрати на оборону та безпеку у річному бюджеті РФ на 2024 рік закладені на рівні 121 млрд дол.

Джерело