У Чернігові на під’їзді однієї з п’ятиповерхівок з’явилось оголошення про введення тарифу для доступу до укриття. П’ять гривень мають сплачувати ті, хто не є жителями будинку, де розміщене сховище. Зібрані кошти планували витратити на поліпшення санітарних умов. Про це повідомляє Суспільне.
Гроші хотіли використати для підтримки санітарного стану у підвальному приміщенні. Це викликало обурення у мешканок сусідньої дев’ятиповерхівки, які через відсутність доступного укриття змушені йти до цього укриття. Мешканці п’ятиповерхівки не раді їм та наполягають на тому, щоб сусіди “ходили у своє укриття”.
“Чому ви сюди приходите? Що вам там робити? Нам там робити нічого. Чому нас не пускають? Кажуть, що там іграшки та консервація, тому воно закрите”, – ділиться думками мешканка сусіднього будинку Ірина.
Укриття в п’ятиповерхівці іноді навіть спеціально зачиняли, тому довелося викликати поліцію. Ідея введення платного входу до укриття в сумі 5 гривень належить колишній управительці п’ятиповерхівки. У коментарі 77-річна жінка визнала, що таке питання обговорювали на зборах, але згодом відмовились від цієї ідеї.
“Так, у нас було таке оголошення, точніше пропозиція до обговорення. Ми це обговорили, але це питання було зняте з порядку денного. Гроші хотіли використати для підтримки санітарного стану у підвальному приміщенні. Конфліктних ситуацій у нас не виникало. Я зверталась до юриста КП «Деснянське», питала про це. Він сказав, що ви можете вказати мінімальну суму і використовувати її лише на той об’єкт, куди вкладете кошти. Бо це спільна власність усіх мешканців будинку і ми вирішуємо, як нею розпоряджатись”, – розповіла жінка.
На інших зборах мешканців будинку ухвалили рішення про виготовлення дублікатів ключів для всіх, хто бажає користуватися укриттям.
“Оскільки у всіх є ключі, то хто йде до укриття, той і відкриває його. Хто хоче, теж заходить. Нікому не забороняється. А на початку війни взагалі завжди укриття було відкрите. Я керуюсь у цих питаннях законодавством України”, – додала жінка.
Вона також наголосила, що укриття закривають для економії електроенергії, а також через відсутність можливості найняти людину, яка б цілодобово чергувала там. Тим часом у КП «Деснянське» зазначають, що всі будинки в Чернігові є власністю мешканців, і вони вирішують, як нею розпоряджатися. Директор комунального підприємства Віктор Пригара зазначив, що комунальники “юридично не мають права облаштовувати укриття і працюють з кошторисом”.
“У нас немає бюджетного фінансування. Органи місцевого самоврядування закупали інструменти та обладнання для укриттів, і ми, через акти, видавали їх мешканцям будинків”, – повідомив Пригара.
Він підкреслив, що кошти, які сплачують мешканці, можуть витрачатися на облаштування укриттів лише за умови, що 75% з них погодять це на загальних зборах. Заяви щодо того, щоб КП «Деснянське» допомогло із облаштуванням укриття у дев’ятиповерхівці, до них не надходили.
Атака “шахедів” по Чернігову 3 червня
Вночі 3 червня у Чернігові було зафіксовано влучання “шахеда” у приватному секторі. Як повідомив начальник міської військової адміністрації Дмитро Брижинський, на місцях падінь виникли загоряння приватних будинків. Станом на 03:22 стало відомо про те, що внаслідок падіння “шахедів” у місті згорів приватний будинок. Також були пошкоджені п’ятиповерхівка та декілька приватних будинків. Дві людини отримали поранення. На місці події було організовано штаб з ліквідації наслідків.
Близько 07:20 у ДСНС повідомили, що через атаку російських БпЛА травмувалися четверо людей, згоріли чотири автомобілі, ще дев’ять — отримали пошкодження. Також стало відомо про понад 10 пошкоджених будівель у місті, серед яких приватні будинки, багатоповерхівка та підприємство. О 10:00 Брижинський повідомив, що кількість поранених внаслідок атаки “шахедів” на Чернігів у ніч на 3 червня зросла до п’яти осіб. Знищено один приватний будинок. Пошкоджені сім приватних будинків, промислове підприємство, 80 квартир, навчальний заклад і ще чотири інших приміщення.
Як зазначав начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус, окупанти атакували місто безпілотниками типу “Герань-2”. 4 червня стало відомо, що один з чоловіків, який отримав поранення під час атаки “шахедів” на Чернігів, помер у реанімації. 16 червня у Державній екологічній інспекції у Чернігівській області зазначили, що завдана шкода довкіллю Чернігова внаслідок масованої атаки 3 червня становить понад 500 мільйонів гривень. Зокрема, у місті забруднені ґрунти та повітря.