Інформатор спрямував запит до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Ми хотіли дізнатися, скільки грошей за участі САП вдалося конфіскувати у корупціонерів за 2022-2024 роки, скільки штрафів вони заплатили та скільки загалом завдяки цьому отримав бюджет. Як виявилося, у САП про свою роботу не можуть надати ніякої інформації з переліком досягнень, бо її ніхто не готує.
17 жовтня 2024 року ми спрямували запит на інформацію до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Нас цікавило, скільки коштів було стягнуто (конфісковано) з фігурантів корупційних справ та пов’язаних з корупцією справ – за період 2022-2024 років, куди спрямували ці кошти, скільки заарештованих коштів повернули фігурантам корупційних справ.
Як виявилося у САП такою статистикою, яка безпосередньо стосується їхньої роботи, не володіють. 23 жовтня 2024 року ми отримали відповідь від САП. Юристи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури нагадали, що публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Тобто, задоволення запиту не вимагає створення нової інформації та не потребує проведення аналітичної роботи.
“З огляду на зазначене однією з ознак публічної інформації є те, що вона повинна бути заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях на момент подання запиту на публічну інформацію, а тому важливою ознакою публічної інформації є її попередня фіксація. Таким чином, за запитами на інформацію може бути надано інформацію, що створена в процесі діяльності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або яка знаходиться у володінні. Повідомляємо, що в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі не створювалась інформація за запитуваними Вами критеріями, а тому надання її не вбачається за можливе”, – повідомляє начальниця відділу документального забезпечення, розгляду звернень і запитів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Світлана Ларченко.
Ми відправляли запит також до Офісу Генерального прокурора та Державного бюро розслідувань. На відміну від своїх колег із САП, їхні колеги з ОГП та ДБР змогли надати статистику по роках – скільки коштів конфісковано/стягнуто у корупційних кримінальних справах та адміністративних справах, пов’язаних з корупцією. Від НАБУ такої інформації ми поки що не отримали. Але Офіс Генпрокурора (та місцеві прокуратури) та ДБР ведуть щоквартальну звітність, де збирають інформацію про результати своєї діяльності. Чомусь таких звітів немає у САП (елементи з яких вони могли б надати Інформатору), та навіть немає власного сайту в інтернеті.
Як нам не захотіли відповісти у Нацполіції щодо конфіскації у корупціонерів
Аналогічний запит на публічну інформацію ми відправили до Міністерства внутрішніх справ за допомогою ресурсу “Доступ до правди”, яким користується більшість центральних органів влади в Україні. Міністерство запит переадресувало до Національної поліції України.
21 жовтня 2024 року у Департаменті документального забезпечення Національної поліції України нам відповіли формальною відпискою. Там зазначили, що оскільки автор запиту Дмитро Чернишов не вказав своє ім’я по батькові, то це не є запитом на інформацію, відповідно надавати відповідь на нього не будуть.
Поліціянти запропонували оформити запит як слід та оформити його електронною поштою на їхню офіційну скриньку. Це ми і зробили, але на скриньку для ЗМІ. Там у нас попросили підтвердження, що запит відправляє дійсно журналіст. У відповідь їм був надісланий редакційний документ з печаткою. Тож тепер чекаємо інформацію по конфіскаціях та стягненнях з корупціонерів від поліції.