У яких містах України збудують соціальне житло на 400 млн євро – документ Мінінфраструктури

Держагентство з відновлення планує збудувати 6200 квартир соціального житла в Україні, а в перспективі – 50 тисяч. Інформатор отримав від Міністерства розвитку громад та територій (Мінінфраструктури) документ про робочу групу, яка займається цим питанням. У ній представлені мерії окремих міст України, де, вірогідно, і розпочнеться цей масштабний проєкт з будівництва житла, зокрема тут є і міста Київщини. Частина з цих квартир дістанеться ВПО. 

Інформатор відправляв звернення до Агентства з відновлення та розвитку інфраструктури України (Держвідновлення), щоб з’ясувати деталі цього грандіозного проєкту. Втім, керівник установи Сергій Сухомлин повідомив, що ця інформація не є “публічною”, відповідно в Агентстві її немає в систематизованому вигляді. Однак з Держвідновлення повідомили, що при Міністерстві розвитку громад та територій України (Мінінфраструктури) створена робоча група, яка займається питанням будівництва соціального житла, у т.ч. для ВПО. 

Через день після запиту до міністерства (хоча на це можна було відповідати протягом 5 робочих днів) ми отримали від них цей документ, який не був опублікований на сайті Мінінфраструктури раніше. Це наказ міністерства №1167 “Про утворення робочої групи з напрацювання проекту створення житлових фондів соціального житла та соціальної оренди для забезпечення доступу до житла осіб, які його потребують, у т.ч. внутрішньо переміщених осіб” від 23.10.2024 р.

Привертає до себе увагу те, що у робочій групі при міністерстві, яку очолює віце-прем’єр-міністр – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба, представлені також посадові особи окремих мерій України. До того ж у цю робочу групу входить Сергій Сухомлин – голова Держвідновлення (донедавна мер Житомира). 

Робоча група створено як консультативно-дорадчий орган з метою з метою напрацювання ініціатив щодо проекту створення житлових фондів соціального житла та соціальної оренди для забезпечення доступу до житла осіб, які його потребують, у т.ч. внутрішньо переміщених осіб. Згідно з документом, до складу робочої групи входять: 

  • мер Хмельницького Олександр Симчишин та його заступник; 
  • в.о. мера Полтави Катерина Ямщикова; 
  • заступник мера та керуючий справами Кропивницького;
  • перший заступник мера Житомира; 
  • заступник мера Івано-Франківська – директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики; начальниця відділу реєстрації та розподілу житла управління житлової політики цього департаменту.
  • заступник мера Вінниці; 
  • заступник мера Чернівців; 
  • заступник мера Тернополя;
  • заступник мера Броварів; 
  • секретар міської ради Білої Церкви.

Судячи зі складу робочої групи, можна припустити, що саме у цих містах будуть будувати обіцяне соціальне житло. А саме: Хмельницький, Полтава, Житомир, Івано-Франківськ, Вінниця, Чернівці, Тернопіль, Бровари, Біла Церква. Чомусь представники інших міст не залучені наразі до цього процесу. 

“Друга задача – повернути людей з-за кордону. Повернути тих, хто виїхав, хто втратив житло і можливо надію. Це соціальне житло, яке має, зокрема, бути додатковим аргументом, щоб люди поступово поверталися до України”, – казав Сергій Сухомлин на конференції ReBuild Ukraine. 

Згідно з законодавством, соціальне житло надається безоплатно  громадянам України, які потребують соцзахисту, на підставі договору найму на певний строк. Проте за користування треба вносити плату, яка може складатися також із державної допомоги. Це житло буде будуватися, щоб надати квартири тим, хто втратив свої, та щоб українці поверталися з-за кордону.

Соціальним житлом є квартири в багатоквартирних житлових будинках, садибні (одноквартирні) житлові будинки та житлові приміщення у соціальних гуртожитках. Доступ до такого житла надається переселенцям, дітям-сиротам, особам з інвалідністю та іншим вразливим категоріям, які перебувають на соціальному квартирному обліку.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) у червні 2024 року оголосив про виділення 400 млн євро на будівництво соціального житла в Україні. Втім, реальні потреби в 10 разів більші.

“В рамках такого проєкту буде розвиватися соціальне житло в деяких містах України, які будуть відібрані спільно з Міністерством відновлення. Це житло має бути побудоване як соціальне. Тобто житло, яке надається по ренту, за пільговими ставками, воно має надаватися на безпечних умовах. Це житло має мати високий клас енергозбереження, має бути якісне, розташоване поблизу соціальної інфраструктури, мати просто гарні та безпечні умови проживання на довгий період для людей, які цього потребують, ВПО, а також і місцевих громадян”, – зазначив у коментарі Суспільного представник ЄІБ Гжегож Гайда. 

Міжнародні партнери виділили ще $20 мільйонів для підтримки українських переселенців

Як зазначає Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій України, організації, які мають досвід у цій сфері та потребують додаткових ресурсів, можуть подати свої пропозиції на фінансування. Гроші виділяються ООН. Допомога спрямована в першу чергу на незахищені верстви населення. 

Раніше, у вересні 2023 року, Кабінет Міністрів встановив нормативи регулювання тимчасових житлових місць для внутрішньо переміщених осіб. Кабмін затвердив порядок, який приймає процедуру створення й обліку таких місць та мінімальні вимоги для забезпечення потреб ВПО. Основні положення:  

  • зонування розміщення на загальні зони та спальні місця;
  • встановлення вимог до температурного режиму, мінімальної площі на одне ліжко-місце, облаштування кухні, душових, туалетів, встановлення пральних машин та інших зручностей.

УВКБ ООН пропонує різні види допомоги для ВПО. На сайті програми можна знайти поради для ВПО залежно від їх конкретної життєвої ситуації. Надається екстрена грошова допомога, грошова допомога на ремонт та багатоцільова грошова допомога.

Для багатьох ВПО або інших постраждалих від війни багатоцільова грошова допомога УВКБ ООН забезпечує гнучкість у задоволенні потреб. Адже вона дозволяє самостійно вирішувати, що є пріоритетним у їхній ситуації – від харчових продуктів та одягу до орендної плати й витрат на медичне обслуговування.  

Голова комітету Верховної Ради України з питань органів державної влади, місцевого самоврядування та містобудування Олена Шуляк інформувала, що в Україні понад 600 тисяч людей стоїть у черзі на отримання квартир. При цьому право на поліпшення своїх житлових умов передбачено в Житловому кодексі України. 

Джерело