У Запорізькій ОВА розповіли, скільки коштів витратили на ГогольFest попри наближення росіян до міста

Вперше з початку повномасштабної війни знаменитий фестиваль ГогольFest провели в Україні. 18-20 жовтня 2024 року він відбувся у Запоріжжі. Обласна влада виділила з бюджету на проведення фестивалю 1 млн грн, також залучила поліцію та пожежників для безпеки на цьому заході. У той же час більшість території Запорізької області окупована росіянами, вони загрожують місту Запоріжжю дедалі більше, а оборонні укріплення наразі ще не всі готові.

Цьогорічний ГогольФест позиціонується як такий, що підтримується Запорізькою обласною військовою адміністрацією, міськрадою Запоріжжя та корпорацією “Метінвест” Ріната Ахметова. Вочевидь, останній і профінансував значну частину видатків. У міськраді Запоріжжя нам повідомили, що гроші на захід вони не виділяли. 

А от Запорізька ОВА спрямувала на проведення цьогорічного ГогольFest’у 1 млн грн з обласного бюджету. Про це Інформатору повідомив у відповіді на запит заступник голови Запорізької ОВА Михайло Семікін. Цей мільйон гривень з обласного бюджету на проведення фестивалю у департаменті культури розподілили між Запорізьким музико-драматичним театром ім. В.Г. Магара, Центром дозвілля “Перлина Хортиці”, Запорізьким обласним театром ляльок, Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм, Запорізьким обласним театром юного глядача – керівники цих закладів входили до цьогорічного оргкомітету ГогольФесту. 

Цікаво, що обласна влада дозволяє проведення таких заходів у місті, яке постійно знаходиться під обстрілами росіян та куди вже долітають КАБи. Відстань міста Запоріжжя від лінії фронту – близько 30 км. Хоча сам захід проводився у сховищах та обладнаних бомбосховищами приміщеннях, глядачі були у небзепеці за межами проведення. А порядок на ГогольФесті охороняли на прохання ЗОВА поліція та ДСНС. 

Міжнародний мультидисциплінарний фестиваль сучасного мистецтва GogolFest існує з 2007 року. До 2017 року він проходив лише у Києві. А потім подорожчував іншими місцями. Востаннє проходив у 2021 році – за пів року до початку повномасштабної війни. У 2018-2021-му щороку фестиваль радував мешканців Маріуполя, які тепер живуть в окупації, бував він і у Херсоні (який нині під щоденними обстрілами та обходиться без масових заходів).

У 2024 році організатори вирішили відновити фестиваль та провести саме у місті Запоріжжя. Як ми писали раніше, на проведення ГогольФестів у 2021 році мерія Маріуполя витратила 3,4 млн грн, а мерія Херсона – 500 тис. грн.

Майбутня ціль росіян – місто Запоріжжя

Начальник Запорізької ОВА Іван Федоров наголосив, що в області вже відбувається будівництво та обладнання 2 (майже повністю готова) та 3 ліній оборони, будується захист і довкола міста. Захисні рубежі модернізуються відповідно до актуальних викликів військовослужбовців. Федоров зазначив, якщо раніше укриття для військових виконували функції захисту від артилерії та КАБів, то зараз одна з основних задач полягає у захисті від FPV-дронів супротивника. Будівництво фортифікаційних споруд на підконтрольній териториї у Запорізькій області було розпочато з початку 2024 року. Основна мета — створити неприступну оборону для захисту регіону та перетворити його у “фортецю”. 

У жовтні 2022 року росіяни “включили” до своєї конституції всю Запорізьку область України як “територію РФ”. У т.ч. вони зазіхають на місто Запоріжжя, до якого навіть не змогли наблизитися. Втім, це не заважає сусідній країни тероризувати мирних мешканців українського міста своїми обстрілами.

1 жовтня 2024 року росіяни окупували місто Вугледар у Донецькій області. Як зауважує військовий аналітик Ян Матвєєв, містечко розділяло два фронти – Донецький і Запорізький. Після ліквідації Вугледарського виступу зросла загроза і для Запорізького фронту. Про те, що війська РФ готуються до штурмових дій на Запорізькому напрямку, кажуть і українські військові. 

Військовий аналітик Дмитро Снєгирьов припускає, що після захвату Вугледару росіяни можуть спрямувати зусилля на окупацію всієї території Запорізької області. Військовий експерт Олександр Коваленко називає Запорізький регіон однією з найбільш вразливих ділянок українського фронту

Проте наступ росіян на місто Запоріжжя – питання не найближчого часу. Владислав Волошин, речник сил оборони півдня, висловлював сумніви щодо того, що російські війська зможуть провести масштабний наступ на  Запорізькому напрямку через дефіцит резервів. На його думку, росіянам доведеться зосередити свої сили на одному з напрямків, що може послабити їхні позиції на інших ділянках фронту.

До того ж, найбільш боєздатні частини з Запорізької області наразі росіяни перекинули у Курську для відбиття наступу ЗСУ. Наразі більш важливі задачі для росіян – розширення території окупації Луганської та Донецької областей.

Нагадуємо, що одна з найбільших дорожніх компаній України та фаворит “Великого будівництва” Президента Володимира Зеленського “Автомагістраль-Південь” за 5,4 млрд грн будує захист для об’єктів енергетики на Запоріжжі. А ще 645 млн грн на будівництво укріплень Запорізької області отримає компанія “Славдорстрой” з Донеччини, співвласник якої є партнером по бізнесу екс-нардепа від БПП Максима Єфімова.

А як проходив ГогольФест у Запоріжжі цього року – можна подивитися на відео. Або почитати у репортажі Суспільного.

Джерело