Україна підписала Меморандум про взаєморозуміння та Кредитну угоду з Європейським Союзом щодо залучення до 35 млрд євро макрофінансової допомоги (MFA). Кошти є частиною ініціативи G7 (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine). Про це 4 грудня повідомляє пресслужба Міністерства фінансів України.
Угоду від України підписали міністр фінансів України Сергій Марченко та голова Національного банку України Андрій Пишний, від ЄC – Віцепрезидент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс. Кошти є частиною ініціативи G7 щодо механізму додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine). Остаточний обсяг MFA буде визначено після затвердження суми кредитів всіх сторін ініціативи. Враховуючи запропоноване фінансування Сполученими Штатами у 20 млрд доларів США, макрофінансова допомога від ЄС може складати 18 млрд євро.
Погашення позики відбуватиметься виключно за рахунок майбутніх прибутків від заморожених суверенних активів РФ в ЄС. Таким чином, очікується що усі кошти MFA для України будуть на безповоротній основі. Внутрішні фінансові ресурси не спрямовуватимуться на погашення. Кошти надаватимуться відповідно до нового Механізму кредитного співробітництва для України (Ukraine Loan Cooperation Mechanism – ULCM), який забезпечить безповоротну форму макрофінансової допомоги.
Програмою передбачено 14 заходів, щоб залучити макрофінансову допомогу. Напрями: макрофінансова стабільність, державні підприємства, державне управління, енергетика, верховенство права та боротьба з корупцією, оборонна промисловість.
“Наступний важливий крок у залученні коштів за рахунок заморожених активів країни-агресора. Останніми місяцями ми активно працювали з Європейським Союзом та іншими сторонами в межах ініціативи, щоб досягти конкретних результатів у забезпеченні фінансових потреб України у 2025 році й надалі. Вдячний за конструктивну співпрацю та готовність у швидкі терміни реалізовувати справедливі рішення”, – зазначив Міністр фінансів України Сергій Марченко.
9 з 10 європейців підтримують надання допомоги Україні
Європейська комісія провела соціологічне опитування серед громадян Євросоюзу. За результатами Eurobarometr майже всі європейці підтримують надання гуманітарної допомоги українцям. Також у Європі вважають війну України та Росії найбільшою загрозою для ЄС.
Результати дослідження показали, що майже 9 з 10 (87%) опитуваних європейців погоджуються з рішенням надавати гуманітарну допомогу українцям, які постраждали від повномасштабної війни з Росією. Також значна частина громадян ЄС, а саме 71%, підтримують економічні санкції проти уряду РФ, повідомляють на сайті Комісії. Трохи менша частина, 68% опитуваних, погоджуються з наданням фінансової підтримки Україні.
Що ж стосується питання надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, це рішення підтримують 6 з 10 опитаних респондентів. Більш ніж половина, а саме 58% громадян підтримують фінансування Європейським Союзом у питаннях закупівлі та постачанні військової техніки Україні. Однак війна в Україні вважається найважливішою проблемою на рівні ЄС – 31% опитуваних погоджуються з цією думкою.
“Війна в Україні продовжує вважатися найбільш важливою проблемою на рівні ЄС (31%) серед 15 пунктів (за нею йде імміграція — 28% і міжнародна ситуація — 22%), а 76% європейських респондентів погоджуються, що вторгнення Росії в Україну є загрозою безпеці ЄС”, – повідомляють на сайті Комісії.
Зазначається, що опитування Eurobarometr було проведено з 10 жовтня по 5 листопада 2024 у всіх 27 країнах-членах ЄС. Загальна вибірка склала 26 525 респондентів. Також опитування проводилося в дев’яти країнах-кандидатах та потенційних кандидатах, окрім України та Великої Британії.