Українці найтупіша нація Європи: як вітчизняняним ЗМІ згодували фейк про рейтинг IQ

Днями блискавкою в українському інтернет-просторі розлетілася новина про результати міжнародного тесту IQ. Десятки телеграм-канали та сайти ЗМІ виставили українців дурниками. А найрозумніші у Європі за цим тестом виявилися росіяни. Інформатор нагадує, що потрібно притримуватися медіаграмотності та не поширювати фейки на широкий загал. Що не так з цим сайтом міжнародного тесту IQ – читайте у матеріалі. 

Росіяни отримали чергову локальну перемогу над українцями в інтернеті. І справа не лише у результатах цього “опитування” на рівень IQ (коефіцієнт інтелекту або простіше кажучи рівень розумових здібностей). Не розбираючись у тому, хто організатор дійства, за якими принципами велася оцінка, яка процедура визначення рівня IQ тощо – українські журналісти без роздумів поширили цю маячню серед своїх читачів. При чому не втратили шанс образити українців і російські “журналісти”.

Нагадуємо, що згідно з цим рейтингом, середній IQ громадян України складає 95,5 балів – і це переміщує Україну на 78 місце серед 127 держав, мешканці яких брали участь у цьому “тесті”. Причому Україна виявилася найгіршою за рівнем IQ серед усіх країн Європи. А от найрозумнішими у Європі зі 103,31 бала стали росіяни (6 місце у цьому рейтингу). А от найрозумнішими, згідно з “рейтингом”, виявилися громадяни Китаю (107,43), Ірану (106,63), Південної Кореї (106,57), Японії (106,54), Сингапуру (105,25). А дещо відстали від росіян монголи (103,13). Звісно, новина хайпова та незвична, її рознесли у маси, у т.ч. українські видавці. 

Результати “міжнародного тесту IQ” публікували українські ЗМІ та російські пропагандисти

Щоправда, українські сайти “Фокус” та “Обозреватель” пізніше все ж внесли правки у новини про міжнародний рейтинг IQ, коли зрозуміли, що довіряти цій інформації не можна. А сайт Novyny.Live взагалі видалив цю новину після появи сумнівів. На жаль, такому прикладу не послідували Telegram-канали з мільйонними аудиторіями, де ця новина досі викликає жваву дискусію серед інтернет-користувачів. Спростувати фейк через пару днів після його поширення взявися і державний Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки SPRAVDI. 

Що не так з результатами цього тесту

Сайт The International IQ Test (Міжнародний тест на IQ) – один з багатьох подібних, де кожен бажаючий може перевірити свій інтелект за однією з методик. Сайт не має відношення до жодної серйозної наукової організації, яка вивчає інтелект. Власники сайту приховані. А сам сайт купує рекламу у Google, щоб бути зверху списку у пошуковику. 

Цей тест не є репрезентативним для всієї країни: сайт рахує лише середнє арифметичне значення за результатами учасників з якоїсь країни, які брали участь у тесті протягом року. Тобто цей тест не дає реальної картини. Загалом (якщо вірити цій інформації) пройшли тест протягом минулого року майже 1,4 млн людей з усього світу. Але важко порівняти інтелект 117 тисяч людей з Китаю та 95 людей з Киргизстану та на основі цього робити висновки. Інші схожі тести давали дуже відмінні від цього результати, хоча усюди методика схожа. Будь-який результат подібних тестів з врахуванням даних по різних країнах несе чисто розважальний вміст.

Немає ніякої верифікації користувачів. Вони не повідомляють, хто вони та з якої країни, а результат зараховується тій країні, яку вони обрали. Користувача ніхто не обмежує у кількості спроб пройти тест. 

Також не зрозуміло, чи можна пройти цей текст декілька разів поспіль з однієї IP-адреси та таким чином вплинути на рейтинг. У 2025 році користувачі проходили його одночасно багато разів. До речі, можна від імені якоїсь ненависної країни заходити на сайт та погано проходити тест – це негативно вплине на середню оцінку по країні. Однакові користувачі багато разів проходять тест, навіть російський бот “поросьонок” під українським прапором, який генерував результат кожні кілька секунд та зіпсує рейтинг України у цьому тесті за 2025 рік. Подібні боти могли викривляти результат і за минулий рік, який розповсюдили ЗМІ:

Скріншот з сайту IQ тесту
Скріншот з сайту IQ тесту

До того ж, в інтернеті є відгуки про цей сайт. А для того, щоб дізнатися свій результат, потрібно сплатити 3 долари. Частина з таких сайтів створюється саме для зароблення грошей. Навіть народному депутату України Дмитру Гуріну довелося платити на одному з таких сайтів, щоб дізнатися свій результат.

Пропозиція дізнатися свій результат за гроші після проходження тесту
Пропозиція дізнатися свій результат за гроші після проходження тесту

У 2023 році Росія займала 26-й рядок рейтингу, але в 2024 році несподівано піднялася на 6-е місце. Враховуючи всі ці фактори, можна з великою впевненістю припустити, що більшість акаунтів на сайті цього тесту були або оплачені, або створені з використанням безкоштовних методів. У 2024 році в рейтингу було зараховано 19 985 користувачів із Росії (у 2023 році – 92 769). Від України у цьому тесті “взяли участь” 88 757 у 2024 році та 117 375 у 2023 році (вірогідно, обидва рази – з ботами, які вплинули на результат).

А поки ми це пишемо, українці продовжують читати фейкові результати даного рейтингу у вітчизняних телеграм-каналах, поширювати інформацію та довіряти їй. Так і формується комплекс власної неповноцінності – і за допомогою ЗМІ, які читають і яким довіряють. Детальніше про історію та суть IQ тестів та чому їм не можна беззаперечно вірити – у матеріалі Інформатора.

Джерело