Переселенці, що мають житло на окупованих територіях отримали право на компенсації за програмою єВідновлення. 19 грудня парламент ухвалив в цілому відповідний закон №11161. Про це повідомив народний депутат Павло Фролов.
Закон встановлює, що пошкоджені або зруйновані об’єкти нерухомого майна, які перебувають у тимчасовій окупації або розташовані у зоні активних бойових дій та обстеження яких у зв’язку з цим є неможливим вважаються знищеними та підлягають наданню компенсацій за програмою єВідновлення. У такому випадку компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна надається за умови, що отримувач компенсації на дату подання відповідної заяви протягом останніх 2 років проживає в Україні.
Важливо, що у разі отримання компенсації особа має відмовитись від права власності на таке майно на користь держави (або громади) та передати їй право вимоги до росії щодо відшкодування таких збитків. Порядок отримання компенсації за житло в окупації та в зоні бойових дій, типові форми заяви та декларації про проживання в Україні встановлюватиме Уряд.
Основні зміни:
- Компенсацію можна отримати без обов’язкової фото- чи відеофіксації пошкоджень.
- Скасовано фізичний огляд майна.
- Заяви подаються за спрощеною процедурою з мінімумом документів.
Як зазначають автори проєкту, після початку повномасштабної війни Російської Федерації проти України 24 лютого 2022 року, 4,9 млн внутрішньо переміщених осіб були вимушені переміститися до нових громад. Внаслідок бойових дій та тимчасової окупації, ними було втрачено їхнє майно, зокрема нерухоме.
“На відміну від мешканців деокупованих територій, ВПО з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, не мають можливості довести факт зруйнування чи пошкодження свого нерухомого майна, без такої процедури відсутня можливість розраховувати на подальшу компенсацію свого майна”, – йдеться в пояснювальній записці до проєкту.
Крім того, 19 грудня Верховна Рада ухвалила закон про спрощення підтвердження права власності на нерухоме майно на окупованих територіях у першому читанні законопроєкт №1440, що дозволяє реєстраторам і нотаріусам вносити відомості до Держреєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП) на підставі паперових документів без підтвердження інформації від БТІ, за умови відсутності доступу або фізичного знищення архіву БТІ.
“Це дасть можливість українцям, у яких право власності на нерухомість було оформлено до 2013 року, до початку функціонування ДРРП, у перспективі отримати компенсації за програмою єВідновлення. Передбачається, що на зареєстроване таким чином майно накладається обтяження на строк дії воєнного стану +1 рік, тобто протягом цього часу його не можна продавати чи відчужувати. Законопроект має на меті запровадити дієвий механізм адміністративної верифікації права власності на майно, яке знаходиться на окупованих або територіях активних бойових дій, адже на сьогодні постраждалі українці змушені визнавати таке право в судовому порядку”, – зазначив Павло Фролов.
Як раніше повідомляв Інформатор, українці можуть забронювати житловий сертифікат через портал Дія або ЦНАП. Раніше це можна було зробити тільки через застосунок Дія. Житловий сертифікат в рамках програми єВідновлення діє протягом 5 років.