8 листопада на засіданні уряду було проголосовано рішення, яке передбачає встановлення щомісячної надбавки до заробітної плати вчителям. Вчителі отримають надбавку в розмірі 1000 гривень з 1 січня 2025 року (1300 гривень до сплати податків), вона зросте до 2000 гривень з 1 вересня 2025 року (2600 гривень до сплати податків). Про це повідомляє Міністерство освіти та науки.
Надбавку отримуватимуть педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форм власності. Постанова діятиме від 1 січня 2025 року до кінця воєнного стану (учителі продовжуватимуть отримувати надбавку до кінця того року, у якому скасують воєнний стан).
Нагадаємо, на виконання частини другої статті 61 Закону України «Про освіту» щодо посадового окладу педагогів у розмірі трьох мінімальних зарплат додатково потрібно понад 300 млрд грн. Нині через брак коштів у державному бюджеті й потребу в міжнародних запозиченнях реалізувати це неможливо. Тому з 2019 року уряд відтерміновує дію постанови для реалізації цієї норми. Водночас МОН напрацьовує нову систему оплати праці вчителів, яка враховуватиме різноманітні обовʼязки вчителів (окрім проведення уроків) і професійні траєкторії розвитку.
Що заплановано у держбюджеті на 2025 рік
У четвер, 31 жовтня, Верховна Рада підтримала проєкт Державного бюджету на 2025 рік у першому читанні.
- Доходи загального фонду держбюджету (без грантів та міжбюджетних трансфертів) заплановані у сумі 2 трлн 7 млрд гривень, що на 411 млрд грн більше ніж цього року.
- Видатки загального фонду держбюджету плануються в обсязі 3 трлн 644 млрд грн, що більше показника цього року на 535 млрд гривень.
- Загальний ресурс на національну безпеку та оборону у 2025 році – 2 трлн 223 млрд грн (близько 26% ВВП), що на 46 млрд грн більше плану 2024 року з урахуванням змін до держбюджету, прийнятих Верховною Радою України.
Як зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, пріоритетом кошторису наступного року так само буде безпека й оборона. Усі податки, які сплачують люди та бізнес, будуть направлені на посилення наших захисників та військових спроможностей.
При підготовці документу до першого читання народними депутатами, фракціями, групами та комітетами Верховної Ради було надано 2099 пропозицій до проекту Держбюджету-2025, поданого Урядом до Парламенту 14 вересня.
Висновки Бюджетного комітету, зокрема, передбачають:
- спрямування у 2025 році залишків за освітньою субвенцією до спецфонду Міносвіти з подальшим розподілом за рішенням Уряду з урахуванням цільового призначення та на реалізацію заходів у сфері освіти
- розподілу видатків на реалізацію публічних інвестиційних проектів
- зарахування джерела надходжень на створення державного дорожнього фонду в повному обсязі до загального фонду (43 млрд грн) і спрямуванням вивільнених коштів на зменшення дефіциту держбюджету, збільшення видатків на першочергові потреби, насамперед видатків на національну безпеку і оборону
Згідно з регламентом, розгляд у другому читанні проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік завершується не пізніше 20 листопада, а остаточне прийняття – не пізніше 1 грудня. Докладніше про проєкт бюджету на 2025 рік Інформатор писав тут.