Від ремонту нужників у податковій до будівництва укриттів для АЕС: кому Енергоатом заплатить 226 млн за захист Рівненської атомної станції

Державний Енергоатом замовив захист від уламків шахедів для Рівненської АЕС у місті Вараш фірмі “Кантріінвестбуд”. А захист від шахедів та уламків ракет вирішили будувати лише у вересні 2024 року після російського масованого обстрілу підстанцій АЕС. Цим займеться фірма “Західелектромонтаж”. Загалом Енергоатом витратить на захист Рівненської АЕС 735 млн 611 тис. 513 грн. Детальніше про підрядників читайте в Інформаторі.

“Енергоатом” самостійно обрав підрядників, не проводячи тендери. Документація по цих роботах засекречена. Так можна робити в умовах війни – щоб ворог не дізнався важливу інформацію. При цьому поруч з АЕС потрібно захистити підстанції, які передають згенеровану електроенергію до споживачів.

Вивівши з ладу підстанції навколо 2 з 3 працюючих нині АЕС, Росія перемогла б погрузити Україну у кількаденний блекаут. Це також може призвести до небезпечного ядерного інциденту на одній із АЕС. Президент Володимир Зеленський, керівник його офісу Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, міністр енергетики Герман Галущенко наголошують на небезпеці ударів РФ по українських АЕС.

Тому захист атомної інфраструктури є вкрай важливим завданням. Але всерйоз над цим задумалися лише у вересні 2024 року – після того, як наприкінці серпня 2024 року довелося тривало вимикати енергоблоки на ХАЕС та ПАЕС внаслідок пошкоджень підстанцій неподалік від АЕС росіянами: 2 тижні Україна страждала від екстрених аварійних відключень часто не за графіками. 

Захист від уламків шахедів

Найпростіший захід для Рівненської АЕС будує фаворит державного “Енергоатому” – ТОВ “Будівельна індустрія “Катріінвестбуд” (ТОВ “БІК”). З ними у 2023 та 2024 роках уклали декілька угод загалом на 226 млн 439 тис. 311 грн. При цьому по одній з угод роботи мали коштувати на 12 млн 482 тис. 46 грн більше, але їх скоротили “через зменшення обсягів робіт”. За найдорожчою угодою роботи мали завершити до кінця 2023 року, але звіту за договором немає, як і даних про проплати – відповідно роботи можуть все ще тривати. А от за угодою, укладеною цьогоріч, роботи мають завершити до 20 грудня.

ТОВ “Будівельна індустрія “Кантріінвестбуд” відповідальна за захист підстанцій і на Хмельницькій й Південноукраїнській АЕС, також займається й іншими будівельно-ремонтними роботами для Енергоатому. Компанія заснована у 2020 році у Києві. Очолює компанію з 2020 року її власник Юрій Ромашко.

До роботи з “Енергоатомом” єдиний державний контракт у “Кантріінвестбуду” – це був ремонт санвузлів у податковій в Ірпені за 256,4 тис. грн у 2021 році. Після цього “Енергоатом” чомусь обрав фірму для будівництва захисних споруд на Рівненській АЕС за 17,8 млн грн у 2023 році та згодом довірив ще багато робіт. 

У 2024 році тимчасова слідча комісія депутатів Верховної Ради України з’ясувала, що в угоді на будівництво Централізованого сховища ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України, яку “Енергоатом” віддав “Кантріінвестбуду”, ціна на бетон завищена у 22 рази. Збитки атомного держпідриємства на цьому контракті можуть скласти понад 25 млн грн. В “Енергоатомі” пообіцяли “ретельно перевірити вартість продукції підрядника” та “можливо, зменшити вартість” угоди.

За даними аналітичної системи YouControl, у перші 2 місяці існування власником компанії був Андрій Голубєв. Наразі він мешкає у Швейцарії та очолює лобістсько-консалтингову компанію ROI Center, яка надає послуги для українського та російського бізнесу. Також він очолює “Український центр бізнесу”, який співпрацює з державою у програмі “Велике будівництво” та позиціонує себе партнером “Київстару”, “Метінвесту”, ДТЕК, “Київміськбуду”, “Нафтогазу України”, “Епіцентру” та “Укроборонпрому”. Цікаво, що чоловік з такими ініціалами працював старшим оперуповноваженим у Києві у Державній фіскальній службі до 2020 року, а перший тендер “Кантріінвестбуду” був саме у ДФС/ДПС.

З 2021 року одноосібним власником “Кантріінвестбуд” є Юрій Ромашко. У 2020 році він балотувався до селищної ради Глевахи на Київщині від партії “Країна” (яку очолював політик Віталій Скоцик), але не став депутатом. З 2023 року йому також належить компанія БК “Альфа-Будування”, яку у 2022 році заснував Андрій Голубєв. З 2019 року Юрій Ромашко є директором та власником ТОВ “Українські енергетичні системи”, за цей час компанія отримала прибуток понад 39 млн грн, у т.ч. для Київзеленбуду на 7 млн грн займалася благоустроєм парку “Совки”. 

Загалом “Кантріінвестбуд” отримала підрядів від держави на 925,77 млн грн (здебільшого – від “Енергоатома”), у т.ч. компанія займалася електромонтажними роботами в Малій академії наук, створює захист від ударів росіян в “Укрнафті”, реконструює будівлю Інституту серця у Києві. З середини жовтня у Google нарешті можна знайти сайт компанії “Кантріінвестбуд”: там вони вказують, що надавали послуги для мережі клінік Viva, ТРЦ “Квадрат”, бізнес-центру “Київський”, Morewell, комплексу відпочинку Sosnovel, Akvareli Development Holding та Держспецзв’язку.

Хто захистить РАЕС від шахедів та уламків ракет

Захист 2 рівня для РАЕС з вересня 2024 року зводить ТОВ “Західелектромонтаж”. Роботи обійдуться у 509 млн 172 тис. 202 грн та мають бути зроблені до кінця березня 2025 року.

Фірма ТОВ “Західелектромонтаж” зареєстрована у 2009 році та наразі прописана у Луцьку. Власник та директор – Ігор Рогаля. Він пов’язаний принаймні спільною квартирою у Туреччині з луцьким адвокатом Сергієм Книшем, що намагався стати суддею Північного апеляційного господарського суду. А співвласник компаній Рогалі Віктор Кобринчук був депутатом Волинської обласної ради від ВО “Батьківщина” у 2010-2015 роках.

З 2014 року ТОВ “Західелектромонтаж” отримало підряди на понад 2,5 млрд грн. З “Енергоатомом” співпрацює з 2017 року, здебільшого опікується будівельними роботами на Рівненській АЕС.

Захист підстанцій “Укренерго”

Державне “Укренерго” на чолі з Володимиром Кудрицьким замовило захист від дронів та уламків ракет для 63 трансформаторів на підстанціях на понад 4,3 млрд грн: роботи почали у серпні 2023 року та не завершили досі (хоча мали закінчити на початку 2024 року). Роботи готові наразі на понад 90%. Однією з можливих причин звільнення Кудрицького з посади називали недостатню підготовленість енергетичної інфраструктури до обстрілів.

А от в “Енергоатомі” захист від шахедів та уламків ракет вирішили робити лише у вересні 2024 року. І при цьому нікого з керівників не було звільнено. У разі повторної такої масової атаки росіян на енергетику – підстанції АЕС ще досі не захищені від прямого влучання ракет та дронів.

Нагадуємо, “Укренерго” доручило захист своїх підстанцій фірмі екс-партнера російського олігарха Мордашова, фірмі з оточення екс-нардепа та голови Федерації боксу України Володимира Продивуса, фірмі товариша Олександра Пікалова з Квартал 95. Повний перелік підрядників “Укренерго” з будівництва захисту підстанцій – читайте тут. 

Джерело