В Україні період військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період без збереження роботодавцем середньої заробітної плати вважається поважною причиною. Він виключається із розрахунку середньої заробітної плати, що може суттєво збільшити суму страхової виплати. Про це повідомили у пресслужбі Пенсійного фонду.
З 07.06.2023 року діють зміни, внесені постановою Кабінету міністрів України від 02.06.2023 року № 561, до Порядку обчислення середньої зарплати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 26.09.2001 року № 1266. Зокрема перелік поважних причин, з яких не були відпрацьовані календарні дні у розрахунковому періоді, доповнено періодом, протягом якого працівник проходив:
- строкову військову службу;
- військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
- військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
- військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період;
- військову службу за контрактом, зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, і за ним не зберігався роботодавцем середній заробіток протягом цього часу.
Таким чином, за страховими випадками, що настали з 07.06.2023 року, період військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період без збереження роботодавцем середньої заробітної плати вважається поважною причиною та виключається із розрахунку середньої заробітної плати, що може суттєво збільшити суму страхової виплати. Зазначена норма працює навіть у випадку, якщо за цей час мобілізованому працівнику роботодавцем виплачувались інші виплати в різних розмірах, у тому числі матеріальна допомога.
Як перевірити медичний висновок про тимчасову непрацездатність і електронний лікарняний
Медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) та е-лікарняний — це два різні цифрові документи. МВТН — електронний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) та засвідчує тимчасову непрацездатність пацієнта. Він є підставою для створення е-лікарняного. Медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується тим лікарем, який надає медичну допомогу, створює відповідні електронні медичні записи та власне проводить лікарську експертизу щодо тимчасової втрати працездатності. Це може зробити як сімейний лікар, так і лікуючий лікар. Перевірити МВТН можна на порталі «Дія». У результаті перевірки ви миттєво отримаєте дані про: тип медичного висновку; дату його створення, номер документа, заклад охорони здоров’я, що видав висновок, а також строк дії МВТН (термін непрацездатності пацієнта).
Е-лікарняний — це документ, сформований програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність, створеного лікарем у закладі охорони здоров’я. Перевірити статус формування е-лікарняного можна в електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України. Для цього потрібно:
- Зайти на сторінку порталу Пенсійного фонду України.
- Увійти в особистий кабінет страхувальника чи застрахованої особи.
- Перейти в розділ «Мої листки непрацездатності».
- Перевірити, чи відображається, інформація про поточний листок непрацездатності.
- Якщо інформація відображається, е-лікарняний створений успішно та буде доступний для вашого роботодавця.
Якщо листок непрацездатності недоступний, необхідно перевірити правильність поданих про вас роботодавцем відомостей в реєстрі застрахованих осіб, а після виправлення неточностей, звернутися до лікаря щодо повторного відправлення медичного висновку про тимчасову непрацездатність до електронного реєстру листків непрацездатності.