Е-направлення — це один із найбільш популярних цифрових медичних інструментів, з яким можна отримати певну медичну послугу – консультацію, аналізи чи обстеження. Зручність також полягає у тому, що пацієнт самостійно обирає медзаклад та медпрацівника, у якого хоче отримати медичну послугу. Наразі в Україні створено 745,6 млн е-направлень. Про це повідомили у пресслужбі Міністерства охорони здоров’я.
Е-направлення створюється в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) за рішенням лікаря після відповідного медичного огляду. Така можливість є у всіх лікарів незалежно від їх посади чи спеціальності, а також форм власності медзакладів, де вони працюють – комунальні, державні чи приватні.
Договір з НСЗУ не є обов’язковою умовою для призначення необхідних медпослуг. Тобто навіть лікар приватної лікарні, якій ви надаєте перевагу, може видати вам е-направлення. Отримати е-направлення можуть і пацієнти без декларації із сімейним лікарем. Є визначений перелік лікарів, до яких можна звернутися за медичною послугою без е-направлення, зокрема — гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог та фтизіатр. Також е-направлення не потрібне, якщо ви звертаєтесь до лікарні в ургентному стані самостійно.
Послуга за е-направленням безкоштовна чи платна?
Пацієнт з е-направленням за власним бажанням обирає медзаклад та відповідного фахівця, у якого планує отримати медичну послугу. Завдяки Програмі медичних гарантій низка медичних послуг є безоплатними для українців і фінансово покривається державою в особі Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
Щоб скористатися медпослугою безоплатно, важливо обрати медзаклад, який має договір з НСЗУ за конкретним пакетом послуг. Перевірити таку інформацію можна на відповідному дашборді або зателефонувавши до безкоштовної інформаційно-довідкової служби НСЗУ за номером 16-77. Якщо пацієнт за власним вибором хоче звернутися у медзаклади, які не мають договору з НСЗУ і надають певні медпослуги платно, то може туди звернутися без е-направлення.
Як використати е-направлення?
Коли лікар створює е-направлення, пацієнту на viber чи телефон надходить повідомлення з 16-значним номером у форматі “Ваше направлення: 6495-7332-1362-2361”. Іноді лікарі призначають е-направлення за єдиним груповим номером, коли за одним і тим же номером поєднується кілька послуг, наприклад, отримання консультації, проведення УЗД-дослідження та аналізу на гормони.
Щоб скористатися медпослугою, пацієнту достатньо надати цей номер лікарю чи працівнику реєстратури під час запису на послугу. За цим номером таке направлення буде знайдено в ЕСОЗ, а лікар/працівник рецепції має підтвердити можливість надання послуги. Роздруковувати направлення не потрібно. Якщо ви забули, на які послуги вам виписане направлення, зверніться до свого сімейного лікаря. Термін дії е-направлення – 1 рік з дня створення.
Додаткові обстеження під час оцінювання функціонування
Нова система оцінювання повсякденного функціонування людини (ЕКОПФО) створена для того, щоб краще розуміти, як стан здоровʼя впливає на життя людини. У деяких випадках для того, щоб оцінювання було обʼєктивним і точним, необхідно пройти додаткові обстеження. Це важливий етап, який дозволяє експертній команді ухвалити виважене рішення, спираючись на повну картину стану здоровʼя.
Коли можуть знадобитися додаткові обстеження
Оцінювання повсякденного функціонування проводиться на основі медичних документів, які вже є у справі, та, за потреби, особистого огляду. Але іноді інформації недостатньо — наприклад, відсутні результати певних аналізів, обстежень або дані суперечливі. Також бувають випадки, коли інформація щодо попереднього обстеження є застарілою і команді потрібні більш актуальні дані щодо стану пацієнта.
У таких випадках експертна команда може призначити додаткові обстеження. Це потрібно не для ускладнення процесу, а навпаки — щоб максимально точно оцінити стан людини і ухвалити рішення, яке буде справедливим і відповідатиме дійсності.
Обстеження можуть бути рекомендовані як під час очного розгляду, так і за результатами перевірки документів у разі заочного оцінювання. Додаткове обстеження може бути призначене експертною командою лише один раз. Повторне направлення можливе лише у виняткових випадках — якщо під час дообстеження встановлено новий діагноз або виявлено нові обставини, що потребують додаткових уточнень для ухвалення обґрунтованого рішення.
Як відбувається направлення на обстеження
У разі потреби лікар з експертної команди формує електронне направлення в системі охорони здоров’я. У направленні зазначаються конкретні види обстежень, які необхідно пройти. Крім цього, член команди обов’язково вносить до протоколу номери направлень з ЕСОЗ. Це необхідно для того, щоб після виконання обстежень адміністратор міг перевірити, чи були закриті відповідні звернення в системі, та, за потреби, направити справу на подальший розгляд команди. Після цього людину інформують, до кого звернутися для отримання подальших інструкцій — адміністратора лікарні або іншого визначеного працівника. Такий працівник надає пояснення щодо подальших дій, а також як передати результати обстежень для завершення розгляду справи.
Що робити після отримання направлення
Обстеження можна пройти в будь-якому зручному закладі охорони здоров’я, який має ліцензію на медпрактику. У разі наявності в закладу договору з НСЗУ в межах Програми медичних гарантій ці послуги є безоплатними для людини. Важливо, щоб факт проходження обстежень був зафіксований в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Лише тоді результати з’являться у справі й стануть доступними для експертної команди. Приватні заклади охорони здоров’я також зобов’язані фіксувати результати дообстеження в ЕСОЗ. Якщо звернення не зафіксоване, це є порушенням ліцензійних умов.
Як передаються результати обстежень
Після завершення обстежень адміністратор закладу охорони здоров’я має отримати доступ до медичної картки людини для прикріплення результатів до справи. Доступ підтверджується через СМС. Окрім того, результати обстежень — висновки, описи чи інші документи — можуть бути передані адміністратору в електронній або паперовій формі. Після цього документи додаються до електронної справи, і вона стає готовою для подальшого розгляду експертною командою.
Після того як усі результати обстежень прикріплено до справи, експертна команда отримує повний обсяг інформації для ухвалення рішення. Якщо додаткових дій не потрібно, справа буде розглянута заочно — без присутності людини. Рішення ухвалюється в межах загального часу роботи експертної команди відповідного профілю.