Які зміни сплати ЄСВ чекають на ФОПів у 2025 році та хто його може не платити – роз’яснення економіста

В Україні з 1 січня 2025 року повернувся обов’язок сплати ЄСВ для ФОП. Це мінімальний страховий платіж 1 760 гривень. Однак деякі категорії громадян мають можливість не сплачувати внесок. Про це в інтерв’ю для DOU розповів старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.

З 1 березня 2022 року ЄСВ можна було не платити за власним бажанням, але тоді не зараховувався пенсійний страховий стаж. З цього року це буде обов’язково, за рідкісними виключеннями. Також для тих, хто отримує високі доходи, збільшується максимальна база нарахування ЄСВ. Раніше вона була обмежена 15 мінімальними зарплатами, з наступного року буде 20. Це означає, що ЄСВ 22% сплачується з місячного доходу до 160 тисяч гривень, раніше було до 120 тисяч гривень. Але це залежить від того, чи роботодавець, тобто інша сторона контракту, заплатила ЄСВ за вас. Якщо заплатила, тоді не потрібно.

Хто з ФОП може не платити ЄСВ?

  • ті, за кого ЄСВ вже платить роботодавець,
  • особи з інвалідністю,
  • люди пенсійного віку,
  • ті, хто зареєстровані на окупованих територіях.
 

Що потрібно знати ФОП перед тим, як подати декларацію

ФОП-платники єдиного податку можуть вже з 1 січня 2025 року подавати річну декларацію за 2024 рік. Форма цієї декларації доступна в електронному кабінеті на офіційному вебпорталі Державної податкової служби у рубриці “Бланки звітності”. Про це Інформатору розповідав адвокат, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.

За словами адвоката, податкову декларацію ФОП-платники єдиного податку подають за формою, затвердженою наказом № 578 “Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку”. Терміни подання:

  • 1 та 2 групи ФОП: до 3 березня 2025 року.
  • 3 група ФОП: до 10 лютого 2025 року.

Які дані необхідно подати:

  • 1 та 2 групи: декларуємо дохід отриманий протягом звітного періоду та відображаємо сплачені протягом року авансові платежі з єдиного податку.
  • 3 група: декларуємо дохід отриманий протягом звітного періоду та розраховуємо податкові зобов’язання.

Доходом ФОП, який є платником єдиного податку, вважається дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі визначеній п. 292.3 ст. 293 ПКУ. ФОП на єдиному податку 1, 2 та 3 груп, які не є платниками ПДВ, не ведуть облік витрат, тобто витрати такого суб’єкта господарювання не зменшують суму доходу до оподаткування.

Джерело