Законопроєкт про реформу МСЕК містить нові правила відстрочки від мобілізації

Профільний комітет Верховної Ради рекомендував до прийняття законопроект Кабміну № 12178 щодо реформи МСЕК. Систему медико-соціальної експертизи замінять на «оцінювання повсякденного функціонування особи», а також ліквідують медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) та покладуть виконання їх функцій на експертні комісії, що формуватимуться в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я.

Зокрема вносяться зміни до законів «Про військовий обов’язок і військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які стосуються заміни поняття висновку МСЕК на висновок експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, який повинен надаватися:

  • щодо встановлення потреби постійного догляду за окремими членами сім’ї військовослужбовця (хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками);
  • одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи
    членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, з метою встановлення наявності підстави для звільнення військовослужбовця з військової служби.

Також такий висновок буде необхідний для встановлення підстави надання особі відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно з пропонованою редакцією п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (щодо хворої дружини (чоловіка), дитини та/або своїми батьком чи матір’ю (батька чи матері дружини (чоловіка) та п. 14 ч. 1 ст. 23 цього Закону (щодо членів сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи).
Передбачено, що експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи зобов’язані в 7-денний строк повідомити відповідні районні (міські) ТЦК про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, яких визнано особами з інвалідністю, та про зміну групи інвалідності.

Новий закон почне діяти з 1 січня 2025 року. МСЕК продовжують здійснювати свої повноваження до утворення експертних команд, але не пізніше, ніж до 31 грудня 2024 року. При цьому Кабміну дається 4 місяці, аби затвердити план створення експертних команд і передачі їм МСЕК відповідних документів та справ. Таким чином, спочатку закон почне діяти, а потім Кабмін почне затверджувати план.

Скандали, пов’язані з МСЕК

Нещодавно ексначальник Одеського обласного ТЦК та СП Євген Борисов намагався оформити собі групу інвалідності, перебуваючи у слідчому ізоляторі. Впродовж дев’яти місяців його адвокати намагалися отримати для нього направлення на медико-соціальну експертну комісію. Також адвокати наполягали, що Борисов має чимало хвороб, тому потребує постійного нагляду лікарів. 

На початку місяця в Києві затримали лікарку, яка хотіла отримати хабар від ветерана за призначення йому інвалідності. Вона та її спільник, військовий, який перебував у розшуку за самовільне залишення частини (СЗЧ) вимагали від учасника бойових дій 5 тис. доларів. За це вони обіцяли надати чоловікові III групу інвалідності (з перспективою пізніше отримати II групу). Працівниця медзакладу мала корупційні зв’язки у МСЕК та при обшуку в неї знайшли печатки районних ТЦК міста. 

Джерело