Зима з блекаутами та без опалення – що треба встигнути зробити до морозів

У випадку нових масованих обстрілів та холодної погоди взимку українці можуть залишатися по 8 годин на добу без світла. Голова асоціації Нафта та газ України Андрій Закревський поділився порадами, як легше пережити зиму та підготувати свою оселю до холодів. Експерт радить запастися паувербанками, зарядною станцією, заклеїти вікна та дещо більше. Що потрібно для комфортної зими, як бути зі світлом під час блекаутів та в теплі – читайте детальніше в матеріалі Інформатора. 

За словами голови асоціації “Нафта та газ України” Андрія Закревського, українці витрачають багато коштів на нову техніку, у т.ч. на iPhone. Замість цього можна було б убезпечити себе на випадок відключень світла та придбати агрегати, здатні заряджати цю техніку. Фахівець радить купувати зарядні станції EcoFlow Delta 2 – такі зараз коштують від 31 до 48 тисяч гривень. Також добре зарекомендували себе дешевші та менш потужні зарядні станції EcoFlow River 2 – такі коштують до 43 тис. грн. За допомогою таких станцій можна заряджати декілька електроприладів або забезпечити роботу на кілька годин більш енерговитратних побутових приладів. Важить станція менше за 4 кг, її зручно брати з собою. Ще радять зарядні станції марки Bluetti. Якщо така ціна непомірна, можна взяти простіші китайські аналоги. Також потрібно тримати декілька заряджених павербанків.

Андрій Закревський радить встановити собі на даху чи балконі сонячні панелі. З їхньою допомогою можна навіть заряджати EcoFlow, телефон, ноутбук від сонця, коли запроваджено відключення електроенергії. Для забезпечення себе електрикою достатньо двох сонячних панелей потужністю 300-400 Вт плюс китайський інвертор (зарядна станція). Навіть у похмуру погоду енергією сонця можна зарядити телефон.

Експерт наводить приклад, як бабуся взяла кредит на 310 тис. грн та поставила собі на даху будинку сонячні панелі потужністю 5 кВт. Це дозволить їй майже завжди бути зі світлом. Також сонячні електростанції ставлять на дахи багатоповерхових будинків (ОСББ): під час відключень світла це принаймні може забезпечити освітлення у під’їздах та, можливо, роботу ліфтів. Зараз є програми банків з надання пільгових кредитів на утеплення багатоквартирних будинків.

У приватних будинках завдяки сонячній панелі за відсутності централізованої подачі електроенергії можна навіть на деякий запустити котел для обігріву приміщення. За наявності світла котел можна використовувати погодинно та після відключення переводити в екорежим.

У сутації постійного дефіциту в енергосистемі України та майбутніх відключень експерт не радить сподіватися на електричне опалення. Для обігріву окремої кімнати універсальний засіб – це спиртовий камін (біокамін), бажано у оболонці з каменю – для якого потрібна спиртова суміш або сухий спирт, що виділятимуть тепло під час горіння. При цьому ні в якому разі не слід пробувати палити дрова на такому каміні у квартирі та іншому закритому приміщенні – вони виділяють шкідливий дим, від якого можна отруїтися.

“Каміни коштують від 700 грн до 4000 та вище. Його достатньо щоб зігріти кімнату – та й обирати варіант можна з урахуванням розмірів приміщення. Витрачає приблизно 200 міліграмів на годину. Після цього він віддає тепло приблизно дві години. Чим чистіше паливо – тим менше конденсату на вікнах. Одну кімнату вистачає опалювати 4-5 годин на день, витрачаючи літр палива. Його ціна для кожного буде різною. Якщо сам зробиш самогон – приблизно 45 грн на день (для цього потрібно мати самогінний апарат – Прим.). Або 1,5 тис. грн на місяць. На сьогодні – це найкращий аварійний варіант опалення”, – підкреслює Андрій Закревський.

Якщо у вас централізоване оплачення, то ефективним буде встановлення терморегулятора на батареї. Так ви зможете значно скоротити витрати та опалювати приміщення лише тоді, коли вам буде дійсно необхідно. Щоб зберегти в будинку тепло, можна встановити тепловідбиваючий екран позаду батареї, закрити щілини на вікнах і покласти на підлогу килими.

У випадку тривалої відсутності електроенергії та проблем з опаленням у морозні дні – потрібно у квартирі чи будинку створити “зону тепла”, де перебувати основну частину часу. Також варто мати під рукою теплі речі та ковдри. Андрій Закревський радить для цього кухню. Вікна варто заклеїти плівкою для кращого термозахисту. Завдяки приготуванню їжі, у кухні може бути тепліше за сусідні кімнати. Для готування можна використовувати туристичні пальники або туристичну піч тріскачку. Палива для неї потрібно зовсім небагато, ефективність висока, а диму буде небагато. Проте потрібно обов’язково подбати про витяжку.

Якщо температура сильно впала навіть у “теплій зоні”, і потрібен терміновий індивідуальний обігрів, то ринок пропонує різні електричні ковдри, грілки, нагрівальні пластини для тіла. Вони малопотужні, споживають дуже мало електроенергії, але допоможуть створити тепло на невеликій площі. Більшість з них працює від розетки, але можна знайти варіанти, які підключаються до повербанку або акумулятора. У такому випадку варто запасти акумулятором на 12v. Найбільш екстрений захід, якщо загрожує замерзання, – перейти у підвал. Температура під землею завжди буде плюсова.

Для великих приватних будинків можна порадити автономні опалювачі LPJ, які працюють на пропан-бутановій суміші. Їх продають разом з електрогенератором та когераційною установкою, яка дає тепло. Але їх не слід встановлювати у квартирах. 

Біля приватних будинків можна поставити генератори. Втім, їх не можна використовувати у закритому приміщенні. Вони мають знаходитися на вулиці. Слід пам’ятати, що шум від генераторів може заважати сусідам. Також для приватних будинків можна встигнути поставити твердопаливну систему, якщо зараз у вас лише газ. Варто запастися дровами чи вугіллям, якщо є піч.

Також є нетрадиційна порада, а саме ходити в лазню і якнайбільше часу проводити на свіжому повітрі. Будь-яка лазня, хамам або сауна не тільки загартовує людину, а й дає необхідні для організму ендорфіни, необхідне відчуття власного тіла, які дозволяють легше переносити зиму. А щоб не замерзати на вулиці – взуття має бути постійно сухим.

Якщо у населеному пункті зовсім не буде електроенергії та опалення протягом тривалого часу, то найкращий варіант – тимчасово переїхати в інше місце: там, де є світло та опалення. Бо за таких обмежень у квартирі можна прожити лише декілька днів (зважаючи на проблеми з каналізацією). Як варіант може підійти дача у селі. 

Джерело