Одеситка взяла 200 тисяч гривень кредиту в ПриватБанку, але не може його виплачувати – що вирішив суд

Жінка отримала кредит у вигляді ліміту на картці у розмірі 200 тисяч гривень. Вона звернулася до ПриватБанку з заявою про реструктуризацію боргу, однак отримала відмову. Про це йдеться у рішенні Київського районного суду Одеси, опублікованому 9 січня 2025 року.

06.04.2023 року жінка уклала з ПриватБанком договір споживчого кредитування, тип кредиту – відновлювальна кредитна лінія з кредитним лімітом – 200 тисяч гривень. На кінець квітня 2024 року баланс по її рахунку становить «-99 995 гривень». 21.05.2024 року вона звернулася до банку з заявою про реструктуризацію боргу, але листом від 12.06.2024 року отримала відмову. Рішенням акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» не згодна, у зв’язку з ескалацією ситуації, підвищення інтенсивності та завдання ракетних ударів по території України з боку Російської Федерації, а також інших об’єктивних підстав, її матеріальне становище значно погіршилося, не має достатнього заробітку для виконання кредитних зобов’язань у повному обсязі, відповідно до раніше обумовленого договору, також у зв’язку із поганою кредитною історією не може взяти інший кредит.

Жінка зазначила, що 01.04.2024 року набула інвалідність III групи (загальне захворювання), що підтверджується довідкою зі строком до 01.05.2025 року, також зазначений висновок – праця без матеріальної відповідальності, нічних змін, виснажливого темпу, тривалої концентрації уваги. Крім того, має на утриманні неповнолітню доньку. Вона просить суд зобов’язати ПриватБанк провести реструктуризацію заборгованості за договором споживчого кредитування від 06.04.2023 року шляхом фіксування суми кредитної заборгованості без нарахування відсотків за споживчим кредитом у розмірі 1 666 гривень щомісячно; списання відсотків за користування кредитом та незастосування штрафних санкцій за кредитними зобов’язаннями.

“21.05.2024 року позивачка дійсно звернулася до АТ КБ «ПриватБанк» із заявою про проведення реструктуризації зобов’язань за договором від 06.04.2023 року, проте документів, що містять інформацію з приводу платоспроможності клієнта, а саме довідки про реальні доходи позивача і членів її родини та про склад сім’ї, нею надано не було. Не було надано документів, що підтверджують постійне місце проживання на території України, на якій ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованій Російською Федерацією території України. Також вказані документи не долучені і до матеріалів справи. Таким чином, передбачений п. 8 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування» пакет необхідних документів, кредитору громадянкою надано не було, що свідчить про передчасність звернення до суду із вказаним позовом”, – заявили у ПриватБанку. 

Що вирішив суд?

Суд відмовив жінці у задоволенні позову. Вона не надала копій документів, з якими зверталася до ПриватБанку для отримання реструктуризації заборгованості. 

“Позивачка не надала суду копій документів (оформлених відповідно до положень чинного законодавства), з якими вона зверталася до відповідача з метою отримання реструктуризації заборгованості. Відповідно до ст. 81 ч. 1 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Враховуючи, що вона уклала договір споживчого кредитування після 23.02.2022 року, на неї не поширюються вимоги перехідних положень Закону України «Про споживче кредитування». Отже, позивачка у порушення вимог ст. 81 ч. 1 ЦПК України не довела тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог, а тому у задоволенні позову слід відмовити”, – наголосив суд.

Джерело